
Mám jej staré polopotrhané vydanie z roku 1983, na ktoré som narazila v nejakom antikvariáte. Je to síce román od legendárnych postáv ruskej sci-fi, bratov Strugackých, ale zo začiatku to vyzerá, akoby ste čítali detektívku od Agathy Christie a nie sci-fi klasiku. Každý sa na tu na niečo hrá, nikto nie je tým, kým sa zdal byť na začiatku, každý má svoje tajomstvo...pod prvotným dojmom komornej detektívky s tak trošku klišé dejom (hotel, v ktorom je niekoľko hostí, dovolenkuje inšpektor Glebsky; prístupovú cestu však zavalí lavína a v hoteli sa začnú diať Veci...) však ležia dve ďalšie vrstvy, ktoré sa navzájom prelínajú a tvoria z tejto novelky komplexný príbeh s filozofickou pointou.
Prvú z vrstiev tvoria zábavné, satirické opisy ľudí ubytovaných v hoteli a ich stretnutia a rozhovory. Bratia Strugackí tu opäť potvrdili svoju povesť znalcov ľudskej mysle a predstavujú nám typické archetypy s humorným nadhľadom: mladý/á Brun, u ktorého/jej skoro celú knihu neviete, či je to chlapec alebo dievča (taká obdoba dnešného ema); pán Moses, nehorázne bohatý starý excentrik s krásnou mladou ženou; cirkusový iluzionista pán du Barnstocre, plavovlasý Olaf Andvarafors a ta ďalej. Medzi túto zaujímavú spoločnosť príde inšpektor Glebsky, ktorý si prišiel oddýchnuť, ale po lavíne, ktorá hotel v horách izoluje od okolitého sveta, a prvej vražde už tušíme, že oddychu tu asi veľa nenájde.
Prichádza druhá rovina príbehu, plná dramatických stretnutí, tajomných a zdanlivo nevysvetliteľných príhod - nevysvetliteľných až do chvíle, kým nezistíme, že niektorí z hostí sú asi mimozemšťania, ktorých logiku sa inšpektor Glebsky márne pokúša pochopiť. Táto ruská obdoba Blízkych stretnutí tretieho druhu sa zaoberá myšlienkou, čo by sa stalo, ak by nás mimozemšťania naozaj navštívili, ale narazili by na podvodníkov, fašistov, vrahov, či zločinecký gang, a tiež ako veľmi by sa asi ich myslenie a logika líšili od tých našich (čo kruto pociťuje najmä chudák inšpektor). Príbeh vás vtiahne do deja od samotného začiatku krížením humorných a tragických línií a keď ho dočítate, budete mať pred očami smutnú pravdu o tom, čo sme my vlastne za ľudia.
„Ale copak jde o to, že to byli lidé z kosmu? Hodně jsem o tom uvažoval, a dnes mohu říci: ano, jde jenom o to. Jednat s nimi tak, jak jsem jednal já, bylo nejspíš příliš kruté. Celý problém bude asi v tom, že nepřiletěli v pravý čas a nesetkali se s takovými lidmi, s jakými by se měli setkat. Narazili na gangstery, na fašisty, na Goldenwassera, na policii. No, dejme tomu. A kdyby se byli setkali s kontrarozvědkou nebo s vojáky? Bylo by to pro ně lepší? Asi sotva..."
Ak by sa vám táto knižka od bratov Strugackých náhodou dostala do rúk, určite si ju nenechajte ujsť, aj keby ste bežne fantastiku nečítali. Neoľutujete. Je to jedna z ich najlepších.
Ďalšie názvy: Hotel u mŕtveho horolezca; Hotel u mrtvého alpinisty; Otel "U Pogibšego Al'pinista" (originál kniha); 'Hukkunud Alpinisti' hotell (originál film); Dead Mountaineer's Hotel
Článok bol uverejnený na artblogu.