Už som spomínala, akú odmenu môže priniesť strhávanie starého koberca, pod ktorým sa dá prečítať napríklad taký prejav Miloša Jakeša, alebo aké zaujímavé rady a pokyny pre úsporné vedenie domácnosti ponúka knižka z roku 1948 (a aby som nekrivdila všetkým ostalgikom, je tam aj odkaz na oznámenie, ktoré vydalo veľvyslanectvo Spojených štátov v Nepále v roku 1959 o tom, ako sa správať pri stretnutí s Yetim). Najnovšie tu mám príručku pre dôstojníka v zálohe z roku 1963 (ešte som nepreštudovala) či majstrovské dielo nazvané "Armády soudobého imperializmu" (Josef Hrabě, vydalo Naše vojsko v roku 1977). Náhodne vybrané názvy kapitol: "Profesionalizace ozbrojených sil - výraz prohlubujíci se reakční podstaty soudobého buržoazního vojenství", "Důstojnický sbor - představitel zájmů a vykonavatel vůle monopolistické buržoazie" - inak slová ako imperializmus, buržoázny, reakčný a monopolistický sa vyskytujú v názve takmer každej kapitoly. A okrem toho aj stanovy Komunistickej strany Československa (vydanie z roku 1976), ktorej "vedúca úloha, zakotvená v Ústave Československej socialistickej republiky, spočíva v tom, že strana organizuje, plánuje a vedecky zdôvodňuje budovateľské úsilie pracujúce ľudu a jeho boj za konečné víťazstvo komunizmu". Krásne, nie? Strana plánuje úsilie ľudu.
Keď sme už teda pri tej strane s veľkým S, dnes ku mne prišla knižka, ktorej obal je príkladná ukážka socialistickej československej grafiky - 100 otázok a odpovedí o ZSSR (Práca, 1988).

Toto je medzi mojimi úlovkami čistý skvost. Áno, tých otázok je tam naozaj sto, a hoci majú v priemere tak dve vety, odpovede sa tiahnu na celé stránky. Pochopiteľne. Keď treba pracujúcim v spriatelených štátoch vysvetliť nevysvetliteľné, v krátkosti sa to nedá. Samé perly propagandistického ducha. "Svet bez vojen a zbraní je ideálom socializmu. Dejiny nás však učia, že od prvých dní existencie krajiny sovietov sme museli ideu sveta bez vojen brániť so zbraňou v ruke." (z odpovede na otázku číslo 81 - Prečo Sovietsky zväz nemôže ukázať príklad jednostranného odzbrojenia?)
Okrem iného sa tam dozviete, či sú v socializme možné revolúcie (absolútne nepochopiteľná odpoveď plná spojení ako "v komunistickej spoločensko-ekonomickej formácii neexistujú antagonizmy), v čom vidí ZSSR hlavnú príčinu ťažkostí, ktoré v poslednom čase vznikajú v jeho ekonomike (skrátka, ide o urýchlenie tempa vedecko-technického pokroku, čiže o prechod ekonomiky na intenzívnu cestu rozvoja a pri tom vznikajú aj ťažkosti psychologického charakteru, lebo treba prekonať vžité stereotypy), čím sa zaoberá KGB (zoči voči smrteľnému nebezpečenstvu revolúcia vzala do ruky štít a meč, veď revolúcia iba vtedy za niečo stojí, ak sa vie brániť, ako zdôrazňoval Lenin), či zaostáva ZSSR za Západom v oblasti nových technológií (prax ukazuje, že neexistujú také vedecko-technické problémy, ktoré by Sovietsky zväz nebol schopný vyriešiť samostatne alebo s pomocou svojich partnerov z RVHP) a či tam majú slobodu tlače (tak určite).
Na ukážku pripájam odpovede na otázky o nútených prácach v pracovných táboroch, prečo Sovietsky zväz obmedzuje cestovanie svojich občanov a či je tam povolené počúvať západné rozhlasové programy.


Tento sa dá rozkliknúť na väčší (pre väčšu radosť či plač z čítania):
---
100 otázok a odpovedí o ZSSR
Vydavateľstvo APN, 1986, preložila Marta Frühaufová a vydala Práca v roku 1988