
Martin Mojžiš píše vedecké stĺpčeky pre časopis .týždeň už niekoľko rokov a ako sám v ich zbierke Jeden výdych koňa hovorí, chcel by o vede písať "zaujímavo, zrozumiteľne a zároveň pravdivo". Podarilo sa mu to výnimočne dobre, pretože písať o vede v popularizačnom duchu tak, aby to pre čitateľa, ktorý je v mnohých popisovaných oblastiach značný ignorant, bolo zaujímavé a najmä stráviteľné, nie je vôbec tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.
Martin Mojžiš si ešte v jednej veci zvolil veľmi dobrý prístup a to v tom, že neskáče z témy na tému, ale články sú zoskupené po piatich do celkov na jednu tému, ako päťkrát o počasí, päťkrát o hudbe, päťkrát o veľkých číslach, o keramike, o kuchyni... Ale napríklad aj päťkrát o kauze Cervanová, konkrétne o vede, či skôr jej neprítomnosti, vo vyšetrovaní známej kauzy.
A tak sa (okrem mnohého iného) dozviete aj to, čo si jeden z najväčších žijúcich fyzikov myslí o paranormálnych javoch, aké sú teórie pôvodu individuálneho ľudského pachu, ako súvisí hra na gitaru prstami a na husle sláčikom s kinetickým a statickým trením, prečo je zasnežená krajina tichá a prečo sneh vŕzga, prečo by sme nemali žiadne bryndzové halušky, keby sa naši predkovia urputne bránili globalizácii, ale aj niečo o zázračnom Einsteinovom roku 1905, značne desivú odpoveď na to, prečo sa práve rovnica E = mc2 stala akýmsi moderným logom geniality, prečo sa zima vyrába ťažšie ako teplo, čo pijú morské ryby a ktorý fyzikálny zákon je majstrom sveta v počte praktických aplikácií.
Pri tom všetkom, pri zaujímavosti a veľmi pozitívnej čitateľnosti jednotlivých článkov to však nie je ten často používaný typ "bombasticky marketingovej" popularizácie vedy, ale láskavý rozhovor s čitateľom, ktorému ukazuje, že voľné zoskupenie v podstate pravdivých viet nemusí automaticky znamenať vysvetlenie, lebo aj z pravdivých viet sa dá zložiť nezmysel (ako ukazuje v článku o dúhe). Veda nám dokáže na niektoré otázky odpovedať (hoci na iné nie) celkom jasne, i keď nie vždy jednoducho, čitateľ sa musí len zaujímať a pýtať, a je jedno, či ide o otázky veľké alebo "malé".
"Je skvelé, ak vie veda vysvetliť rôzne exotické javy ako napríklad holografiu či reliktné žiarenie. Ale hádam ešte úžasnejšie je, že vie vysvetliť celkom obyčajné veci ako modrú oblohu, červené zore a biele oblaky." (päťkrát o svetle - Modré z neba)
---
Martin Mojžiš - Jeden výdych koňa, W PRESS 2012
- v roku 2013 vyšlo už aj pokračovanie pod názvom Dva hrby ťavy