Bitcoin prerazením hranice 100 000 USD za jednotku prekonal významnú psychologickú hranicu. Podobne ako v minulosti 100, 1000 alebo 10 000 USD. Aký bude ďalší cenový vývoj nie je ľahké odhadnúť a ani to nie je vo výsledku podstatné.
Dôležité je niečo iné. O Bitcoin sa zaujíma stále viac a viac skutočne veľkých hráčov. To sa samozrejme dalo čakať, vo svete zlých štátnych „peňazí“ je akákoľvek tvrdá a decentralizovaná alternatíva odsúdená na úspech. Už či priamo vo forme Bitcoinu, alebo nejakej inej kryptomeny. Dôležitý je samotný koncept a monetárne vlastnosti.
Čo ale môže byť skutočne úplnou zmenou paradigmy a tzv. „game changer“? Ak by sa potvrdili špekulácie a USA by skutočne zaradili BTC do svojich štátnych rezerv. To by mohlo spôsobiť nielen zvýšenie legitimity kryptomien, ale aj masívne zmeny v prístupoch krajín k digitálnym aktívam. Uvidíme.
Svet potrebuje skutočné peniaze ako nikdy predtým. Koncept štátom regulovaných fiatových mien, na ktorých „ekonómovia“ z centrálnych bánk vytvárajú permanentnú infláciu je niečím, čo je nezlučiteľné s kapitalizmom a konceptom slobody. Práve ako reakcia na tento ekonomický nezmysel Bitcoin v roku 2008 vznikol. Je aplikovaním myšlienky slobodných, od štátu nezávislých peňazí, ktoré vo svojich prácach popísali velikáni rakúskej ekonomickej školy a libertarianizmu ako Rothbard alebo Hayek.
Sloboda je nemysliteľná bez slobodných peňazí, a práve to je skutočný odkaz Bitcoinu – nie cena, ale jeho schopnosť vzdorovať centralizovanému finančnému systému.