Kým sa Slovenská pošta (SP), štátny podnik, aktuálne doťahuje s Progresívnym Slovenskom o tom, či a v akom rozsahu bude rušiť svoje pobočky, skúsme sa v krátkosti zamyslieť nad základnou otázkou: potrebujeme vôbec štátnu Slovenskú poštu?
Štátna pošta je ekonomický dinosaurus
Slovenská pošta ako štátny podnik dávno zaspala dobu. Posledné roky vykazuje stratu, ktorú musíme splácať všetci. Nepomáha jej ani rozširovanie portfólia služieb – od bankových produktov až po predaj absurdít na pobočkách.
Nepomohlo ani obnovenie záujmu o poštové poukážky, ktorý paradoxne vzrástol po zavedení transakčnej dane. A nepomáha ani výrazný rast e-komercie, ktorý pošte prináša zvýšený počet doručovaných balíkov. Slovenská pošta skrátka nedokáže fungovať efektívne, pretože jej chýbajú prirodzené trhové stimuly.
Drony ako marketingová ilúzia
Nedávne pokusy SP zavádzať robotické doručovacie drony (či už pozemné alebo vzdušné) sú skôr marketingovým manévrom než racionálnou inováciou. Štátny úradník nemá kapacitu pochopiť komplexnosť trhu a rozhodnúť, že práve štátom navrhnutý doručovací dron bude fungovať ziskovo. Trh zatiaľ hovorí, že nie. Takýto postup je vopred prehratý boj a číre plytvanie peniazmi. A to sme ešte ani nezačali analyzovať pozadie a prepojenia zainteresovaných dodávateľov technológií a služieb...
Svet sa zmenil – štát nie
Dnešná spoločnosť sa vyvíja dynamicky, elektronická komunikácia nahradila listy, súkromné firmy zvládajú doručovanie zásielok zo stále rastúceho segmentu e-shopov. Slovenská pošta, ktorá ešte stále spravuje viac ako tisíc pobočiek, nikdy nebude schopná flexibilne a efektívne konkurovať súkromným poskytovateľom služieb.
Štátne podniky sú principiálne neopraviteľné a dlhodobo neefektívne. Neefektívne sú dokonca aj tie, ktoré sú v zisku – pretože vždy existuje priestor na výrazne efektívnejšiu alokáciu zdrojov na voľnom trhu. Jediný rozumný spôsob ozdravenia SP je jej kompletná privatizácia – do poslednej ceruzky a bez zbytočných kompromisov.
Ide to aj inak
Možno to niektorých prekvapí, ale existujú krajiny, kde štátna pošta neexistuje. A nejde pritom o exotické regióny subsaharskej Afriky zmietané vojnami. V Európe štátnu poštu nemajú napríklad Veľká Británia, Holandsko alebo Nemecko. Poštové služby sú tam bez problémov dostupné od súkromných poskytovateľov. Tieto krajiny pritom nečelia žiadnej apokalypse, ako by nás chceli presvedčiť etatisti.
Trh ponúka elegantné alternatívy
Dôkazom, že poštové služby môžu byť efektívne, flexibilné a konkurencieschopné, je nebývalý rozmach balíkoboxov. Trh priniesol elegantné a lacné riešenie, ktoré je široko dostupné. Neexistuje jediný dôvod, prečo by nemohli byť takto doručované aj zásielky od úradov alebo dokonca dôchodky.
A zamyslime sa na chvíľu: Je správne, aby cena za doručenie dôchodku poštou priamo do rúk a doručenie dôchodku na účet bola rovnaká – teda pre dôchodcu nulová? Veď reálne náklady pre štát (a teda aj nás) sú úplne neporovnateľné. Kde je stimul, ktorý by motivoval dôchodcov zakladať si bankové účty a znižovať tak náklady pre štát (čiže spoločnosť)?
Takým stimulom by mohla byť trhová cena. Ak niekto chce doručenie dôchodku v hotovosti na vzdialenú samotku v Hornej Dolnej, mal by si za takú službu primerane priplatiť. Trhová cena vytvára spätnú väzbu, ktorá dlhodobo vedie k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov. Niektorí to možno označia za asociálne. Nie je to však asociálne – ide len o reálne premietnutie nákladov do ceny služby.
Záver
Úlohou tohto príspevku nebolo zahltiť čitateľa číslami a akademickými štatistikami o efektivite doručovacích služieb. Skôr som chcel predstaviť úplne odlišný pohľad na otázku ozdravenia Slovenskej pošty. Som presvedčený, že SP je neopraviteľná bez privatizácie. A úprimne ma prekvapuje, že sa medzi politikmi a odbornou verejnosťou dokáže viesť siahodlhá debata plná prázdnych rečí, no nikto sa neodváži vysloviť jednoduchú pravdu: jediným zmysluplným riešením je kompletné odovzdanie trhu.