Objatie zadarmo

“Prečo to preboha robíte?”, pýtajú sa často ľudia, keď vidia mňa a kamarátov postávať na ulici s ceduľou FREE HUGS alebo OBJATIE ZADARMO. Juan Mann, zakladateľ kampane Free Hugs mal v tomto úplne jasno - bolo mu smutno. Po rokoch v Londýne sa vrátil do rodnej Austrálie a v letiskovej hale videl ľudí, ktorí čakajú na svojich blízkych a vítajú ich bozkami a objatiami. Na neho nemal kto čakať a hoci bol vo svojom rodnom meste, teraz sa tam cítil ako cudzinec. Mal za sebou náročné obdobie plné depresií a veľmi túžil po objatí, preto vzal fixku, kúsok kartónu a vytvoril prvú freehugs ceduľu. Keď sa s ňou postavil na ulicu, veľa ľudí prešlo okolo nevšímavo, až sa pristavil človek, ktorému práve zomrel psík a chcel objať. Ďalej pani, ktorej presne pred rokom zomrela dcéra. Ďalší a ďalší ľudia sa pristavili pre objatie a následne odchádzali s úsmevom. Juan vedel, že koná správne a pokračoval hodiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

To bolo v roku 2004 a odvtedy sa kampaň rozšírila do celého sveta. Dostala sa aj ku mne a mojím kamarátom. Pamätám si ako som zhruba pred rokom prvý krát stála na námestí SNP s cieľom potešiť pár neznámych ľudí objatím. Ako som tam prvé minúty stála, prešla ma všetka odvaha, lebo ľudia len zvedavo pozerali a následne odvracali zrak. Až sa jedno dievča ku mne so smiechom rozbehlo a tak ma vystískalo, že zo mňa všetky obavy opadli. Môj ustráchaný výraz nahradil úsmev a ďalej to šlo oveľa ľahšie.

Obrázok blogu

Občas sa pristavili ľudia, ktorí podobné aktivity odsudzujú a očakávajú skryté nekalé úmysly. Alebo takí, čo sú presvedčení, že objatie patrí len najbližším a snažia sa o tom presvedčiť aj mňa. Tým oponujem, že najsilnejšie a najpríjemnejšie objatia síce sú tie s najbližšími, ale nie každý blízkych ľudí pri sebe má. A tiež verím, že platí: Čím viac objatí, tým lepšie. Je úplne v poriadku, keď má niekto iný názor, objatie sa nevnucuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Objímania chtivé sú nasledujúce typy ľudí:

  1. rodení objímači - ľudia, pre ktorých sú objatie bežnou súčasťou života a často si ich dopriavajú. Zvyčajne sú vysmiati, objatia dlhé a intenzívne.

  2. príležitostní objímači - ľudia, ktorí zo začiatku váhajú, lebo nie sú na objímanie zvyknutí, sú opatrní a objatia decentnejšie. Títo často odchádzajú nielen s úsmevom, ale aj so zamysleným výrazom. Tuším nádej na presun do kategórie č. 1.

  3. zanedbaní objímači - najčastejšie postarší ľudia so smutným príbehom. V tejto kategórii sa často pritrafia slzy, nevedia prestať ďakovať a zdôrazňovať, čo to pre nich znamená. Presne kvôli takýmto ľuďom to celé má zmysel.

A čo vy? Patríte k ľuďom, ktorí svojich blízkych zahŕňajú objatiami? Ak áno, gratulujem. Ak nie, dúfam, že vás tento článok inšpiroval to v blízkej dobe zmeniť, veď Vianoce sú na to ideálny čas :-)

Eva Kubaščíková

Eva Kubaščíková

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Matfyzáčka, hulahoperka, nádejná kuchárka Zoznam autorových rubrík:  InšpirácieMeditáciaAktivityZo životaZ HágovNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu