
Čím je Coda iná?
Zelený lístok je však graficky omnoho prívetivejší a tu sa hneď dostávame k tomu, čo padne užívateľom iných aplikácií rovnakého zamerania do oka ako prvé. Design Coda je skvelý a toto bude pravdepodobne jedna z tých zbraní, ktorou bude skúšať poraziť neotrasiteľné pozície súperov ako TextMate, TextWrangler či skEdit. Ja viem, je dosť hlúpe tvrdiť, že aplikácia pre vývojárov bude pri konkurenčnom boji spoliehať na design, pretože toto je asi tá najmenej podstatná vec, ale povedzte – pracuje sa vám lepšie v špinavej a hlučnej, alebo čistej, upratanej a pokojnej kancelárii? Myslím, že toto ani nestojí za odpoveď.
Ikonky webových projektov sú graficky prívetivé, aplikácia si ich vzhľad sama upraví podľa vzhľadu konkrétneho webu.
Funkcie, funkcie, funkcie...
Druhým dôvodom, prečo programátori spoločnosti Panic útočia na oko programátorov a zvyšujú user experience svojho produktu naozaj príjemným designom by mohol byť fakt, že existuje skupina funkcií bez ktorých sa žiaden z editorov svojho druhu a cieľovej skupiny nezaobíde a tak je vlastne vzhľad to jediné, čím sa Coda mohla odlíšiť. Nie tak celkom.
Okno aplikácie Terminál už tiež otvárať nemusíte. Coda ho má.
Po dni aktívnej práce s touto novinkou mi veľmi pripomína TextMate. Svoje projekty si môžte jednoducho organizovať do Sites, pričom každej definujete nielen lokálne, ale i vzdialené (ftp) nastavenia, pričom spoločnosť Panic využila silu a popularitu Transmitu, keď ho do Coda de facto implementovala.
Zvýrazňovanie syntaxe pracuje (aspoň pre PHP) výborne, samotné farby je vhodné si upraviť podľa zvyku.
Súbory sa otvárajú do záložiek, je k dispozícii zdrojový kód, zoznam funkcií i výsledný náhľad. Výborná vec je tiež Clips – zoznam často používaných, predefinovaných reťazcov (napr. DOCTYPE, Lorem Ipsum, ...), ktorá potom môžte jedným kliknutím vkladať do výsledného zdrojového kódu. Čo mi osobne chýba (a čo je v TextMate jedna z „killer“ funkcií) je možnosť zbaľovať a rozbaľovať kontrolné štruktúry – funkcie, podmienky... Zvýrazňovanie syntaxe pre PHP je v poriadku, v ostatných jazykoch som to nemal možnosť otestovať. Štandardne ich zvláda 10, no na to, ako vytvoriť vlastnú definíciu, som neprišiel.
Implementovaný CSS editor mne osobne ukázal vlastnosti elementov z ktorých som niektoré ani nepoznal. Užitočné.
Coda postačujúco nahrádza i terminál a to ako lokálny shell, tak i SSH pripojenie. Kaskádové štýly môžte editovať buď priamo, v textovom móde, alebo použitím implementovaného CSS editora, ktorý je užívateľsky veľmi príjemný. Ak sa predsalen rozhodnete pracovať s textom a nebudete si vedieť spomenúť na presný názov niektorej z vlastností elementu, prídu vhod knihy. No, knihy, sú to skôr referenčné príručky – Coda ich obsahuje pre HTML, CSS, JavaScript a PHP a sú naozaj veľmi užitočnou pomôckou.
Referenčné príručky najpoužívanejších jazykov pri tvorbe webu priamo v aplikácii.
Záver
Aplikácia Coda od spoločnosti Panic v sebe obsahuje editor zdrojového kódu, kvalitný ftp klient, terminál, prehliadač, editor CSS a referenčné príručky. Všetko v jednom okne, funkčne a oku lahodiaco zladené. Absencia niektorých funkcií (už spomínané zbaľovanie kontrolných štruktúr, alebo ešte nespomínaný menežment verzií) môže byť pre niektorých programátorov zásadnou prekážkou k jeho používaniu. Keď si však uvedomíme, že sa jedná o verziu 1.0 a vývojári z Panic nám už ukázali (viď Transmit) že programovať vedia, majú sa užívatelia na čo tešiť. Ak už nie z dôvodu blízkeho prechodu na Coda, tak preto, že takáto konkurencia môže byť celkom slušným motorom pre vývoj konkurenčných aplikácií.
A ešte že koľko to vlastne stojí
Coda, samozrejme, nie je zadarmo. Jedine ak by ste váš projekt stihli naprogramovať za 15 dní a to dokáže len jeden, ale ten zase nemá rád Apple. Taká dlhá je totiž skúšobná perióda. Ak sa rozhodnete používať Coda aj naďalej, bude vás to stáť 79 dolárov. V prípade, že vlastníte licenciu pre Transmit, len 69. Táto cena je na webe uvádzaná ako dočasná, takže ak sa vám Coda páči, kupujte čo najskôr.