Za vynikajúcu cenu (129 amerických dolárov pre Single User licenciu, 199 dolárov za tzv. Family Pack) dostanete inštalačné DVD a nejaké príručky. Samozrejme, objednávajte len pokiaľ spĺňate hárdverové nároky, ktoré ale nie sú príliš vysoké. Stačí vám G3 procesor, zabudované FireWire rozhranie, aspoň 256MB RAM, zabudovaný monitor, alebo monitor pripojený na videokartu dodávanú Apple a aspoň 3GB voľného miesta na pevnom disku. Ak si budete želať inštalovať vývojárske nástroje XCode 2, radšej 4GB.
Na oficiálnych stránkach produktu je k Tigrovi informácií viac než dosť. Ja v článku spomeniem len tie, pre ktoré som sa rozhodol Tigra kúpiť. Samozrejme, že na svojom Mac mini najprv odskúšam možnosti Pantera, aby som následne mohol porovnávať a naozaj si vychutnať vylepšenia novej verzie.
Čo ma zaujalo
Keďže denne čítam niekoľko internetových magazínov a blogov, je pre mňa prítomnosť RSS čítačky v systéme veľmi dôležitá. Nie menej, ako pohodlný nástroj na prácu s elektronickou poštou, kvôli jej objemu. Preto som už relatívne dlho fanúšikom <noflame>vynikajúceho internetového prehliadača</noflame>. Nad dobrými skúsenosťami však momentálne mierne prevládajú pohodlnejšia RSS čítačka v prehliadači Safari a integrácia aplikácie Mail do operačného systému a jeho funkcie. Prišli vám e-mailom fotografie? Jedným kliknutím si ich prezriete ako prezentáciu, ďalším ich uložíte do albumu obrázkov.
Ďalšou silnou devízou Tigra sa ukazuje byť Dashboard. V slovenskom preklade niečo ako prístrojová doska je vlastne ďalšia vrstva desktopu, na ktorej sa nachádzajú rôzne užitočné vecičky (widgets), ako napríklad - adresár, správy o počasí, rezervácia letov, zápisník, slovníky, kurzový lístok, či kalendár. Praktické, interaktívne, konfigurovateľné, prístupné stlačením jedného tlačidla na klávesnici. Nie som si istý, či sa v našej krajine budú dať využiť všetky služby, ale vyskúšame. Prinajhoršom sa presťahujeme do iného štátu - žiaden problém.
Za veľmi praktický považujem ďalej Automator. Je to klikacia aplikácia na správu automatických činností. Osobne som si nie celkom istý, či a ako ju využijem, viem si však predstaviť jej silné možnosti. Kto z vás pozná pojem cron(tab), dá mi iste za pravdu. Exposé je pohodlne dostupný prehľad otvorených okien na desktope. Užívateľovi Windows sa to môže zdať ako zbytočne preceňovaná pomôcka, avšak keď si uvedomíme absenciu podobnej spodnej lišty v Mac OS X, tak sa to ukazuje ako užitočnosť. Fast User Switching ma i napriek peknému grafickému efektu pri prepínaní užívateľov príliš neoslovilo, to ale len preto, že môj počítač budú používať len dvaja ľudia a to zrejme pod rovnakým užívateľským kontom.
Osobitnú pozornosť si zaslúži systém vyhľadávania (alebo, ako marketingovo avizuje Apple, systém nachádzania) pod názvom Spotlight. Jedná sa o systémovú funckionalitu, pomocou ktorej vyhľadávate nielen súbory a adresáre, ale i prehľadávate dokumenty, obrázky a e-mailové správy v aplikácii Mail. Navyše je hľadanie mimoriadne rýchle. Spotlight na pozadí indexuje každý súbor na disku a tak poskytuje výsledky "as you type", teda už pri napísaní prvého písmena, ihneď. Komfortná práca s nimi je už potom samozrejmosťou.
Pre úplnosť, predstavu a vysvetlenie, odkiaľ som nabral toľko vedomostí o vizuálnom vzhľade Tigra pripájam adresy na videoprezentácie jednotlivých funkcií. K nim je potrebné mať nainštalovaný prehrávač QuickTime.