Láska zvíťazila. Súd ochránil kvír ľudí pred nenávisťou na internete

Európsky súd pre ľudské práva dal za pravdu litovskému páru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Liga za ľudské práva poskytuje pomoc nielen ľuďom s cudzineckým pôvodom, ale aj obetiam trestných činov z nenávisti. Tieto činy zahŕňajú zločiny spáchané na základe rasového, etnického, náboženského, sexuálneho alebo iného diskriminačného motívu.

Minulý rok sme informovali o prípade klientky, na ktorú vo vlaku zaútočila skupina futbalových fanúšikov po tom, čo mala pripnutú dúhovú stužku. Pretrvávajúcu diskrimináciu kvír ľudí potvrdil aj prieskum Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA). Agentúra v minulom roku zisťovala uplatňovanie práva EÚ a vplyv na životy LGBTI+ ľudí. Prieskumu sa zúčastnilo 100 577 osôb vo všetkých členských štátoch EÚ a troch kandidátskych krajinách. Zo zistení medzi LGBTI+ ľuďmi na Slovensku vyberáme tie, kde bol výrazný rozdiel v porovnaní s európskym priemerom:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • 81 % kvír ľudí na Slovensku tvrdí, že násilie voči tejto skupine sa zvýšilo. V štátoch EÚ má tento názor 59 % opýtaných.

  • 78 % LGBTI+ ľudí na Slovensku sa často alebo vždy vyhýba držaniu sa za ruky so svojím partnerom/partnerkou rovnakého pohlavia. Európsky priemer je 53 percent.

  • 31 % ľudí z LGBTI+ menšiny na Slovensku je aktuálne pomerne alebo veľmi otvorených, čo sa týka ich kvír identity. V Európskej únii je to v priemere 51 percent.

  • 7 % LGBTI+ ľudí na Slovensku verí, že vláda účinne bojuje proti predsudkom a neznášanlivosti voči kvír komunite. Európsky priemer je na úrovni 26 percent.

Nenávistné prejavy sú čoraz častejšie súčasťou online priestoru. Čeliť im museli aj Pijus a Mangirdas z Litvy, ktorí pred desiatimi rokmi oznámili začiatok svojho vzťahu na sociálnej sieti fotografiou, na ktorej sa dvojica mužov bozkávala. Prípad ukázal, že ak štát nie je schopný ochrániť ľudí pred nenávistnými prejavmi, takúto ochranu môžu poskytnúť medzinárodné súdne inštitúcie.

Pijus Beizaras a Mangirdas Levickas sú litovský pár rovnakého pohlavia, ktorý v roku 2014 ohlásil svoj vzťah na Facebooku. Príspevok mal vysoký dosah, zhruba 2 400 "lajkov" a 800 komentárov. Približne 31 komentárov buď obsahovalo priame vyhrážky, alebo podnecovalo nenávisť a násilie voči LGBTI+ ľuďom. V komentároch sa diskutujúci vyhrážali dvojici zabitím, jeden komentár znel: "Hnus!!! S oboma do plynovej komory".

SkryťVypnúť reklamu

Litovský pár bol súčasťou mimovládnej organizácie Lithuanian Gay League (LGL), ktorá pomáha kvír ľuďom a dvojicu v súdnom spore zastupovala. Litovské orgány odmietli začať predbežné vyšetrovanie s odôvodnením, že ich sťažnosť je neopodstatnená. Žiadatelia sa preto obrátili na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), pričom uviedli, že s nimi vnútroštátne orgány zaobchádzali odlišne pre ich sexuálnu orientáciu.

Súd v Štrasburgu vo veci „Beizaras a Levickas proti Litve“ z roku 2020 rozhodol, že došlo k porušeniu Európskeho dohovoru o ľudských právach, konkrétne:

  • článku 14 o zákaze diskriminácie,

  • článku 8, ktorý zaručuje právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života,

  • článku 13, ktorý obsahuje právo na účinný prostriedok nápravy.

Súd konštatoval neschopnosť litovských orgánov účinne reagovať na sťažnosť žiadateľov. Obaja z dvojice napokon požadovali 5 000 EUR ako nemajetkovú ujmu a ďalších 5 000 EUR ako náhradu nákladov a výdavkov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte podozrenie, že ste videli alebo zažili nenávistný trestný čin, požiadajte o pomoc na emailovej adrese hrl@hrl.sk. Liga za ľudské práva spolupracuje so skúseným tímom, pričom poradenstvo zahŕňa sociálnu asistenciu, právnu pomoc vrátane právneho zastúpenia a psychologické služby.

Staňte sa súčasťou našej komunity

👉 Prihláste sa na odber nášho newslettera a buďte vždy informovaní o aktuálnych témach migrácie a azylu.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na poskytovanie odbornej pomoci obetiam trestných činov. Za obsah textu je výlučne zodpovedná Liga za ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

Autori: Tomáš Kušnír, Percy Hok Ching Cheung

Liga za ľudské práva

Liga za ľudské práva

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  55x

Liga za ľudské práva je občianske združenie, ktoré podporuje utečencov a cudzincov žijúcich na Slovensku. Zasadzujeme sa za transparentnú, dôstojnú a zodpovednú migračnú, azylovú a integračnú politiku a snažíme sa posilňovať postavenie samotných cudzincov a utečencov. Dôverujeme v silu rôznorodej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  AktuálneRozhovoryNáš tímHoaxy vs faktyPodcast Migračný kompas

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu