Pokus o zaplátanie čiernej diery

Na základnej škole sme sa učili, že rovnobežky sú čiary, ktoré sa nikdy a nikde nestretnú. Neskôr, v gymnáziu, na hodinách deskriptívy učiteľka vysvetlila, že rovnobežky sú priamky, ktoré sa stretnú v nekonečne. „Tak predsa!“ –pomyslel som si. Týmto sa potvrdil môj postreh z detstva, keď dívajúc sa na rovný úsek železničnej trate som jasne uvidel, že preukázateľne rovnobežné koľajnice sa stretali skôr, ako trať opustila chotár našej dediny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Už vtedy som si na deskriptívnej geometrii uvedomil, že nekonečno nemusí byť priveľmi ďaleko. Neskôr som však vo svojom objavovaní diaľav išiel ďalej. Z miesta pozorovania       som viedol pomyslené rovnobežky všetkými smermi. Nekonečné množstvo rovnobežiek. Oni sa nielen zbiehali, ale aj rozbiehali, končiac na nekonečne vzdialenej klenbe nekonečne veľkej (pomyslenej) gule nekonečne veľkého priemeru. Bolo mi jasné, že ja som centrom tej gule. Ja som centrom vesmíru (sic!). Už to, samo o sebe, by si zaslúžilo Nobelovu cenu. No nechajme to tak a radšej pokračujme: Keďže pri nekonečne veľkom priemere môžeme stred vesmíru posunúť kamkoľvek, teda aj na jeho okraj, potom stred vesmíru je všade, okraj nikde. Alebo okraj je všade a stred nikde?! Žeby som sa dostal až na okraj vesmíru? Uvidíme ...   Hneď mi však bolo jasné, že vesmír je nekonečná guľa, ktorej stredom (alebo okrajom) som ja. Ty, on, my, vy, oni ... Ak sa dívame do hĺbok vesmíru, náš pohľad kĺže po nekonečnej priamke, ktorá sa na klenbe gule vlastne ohýba. Priamka sa teda stáva krivkou. Toto sa mi potvrdilo napr. aj vo vojenskej prezenčnej službe pri nácviku streľby. Najprv som bol presvedčený, že ak chcem trafiť terč, namierim do stredu. A prásk! No veliteľ tak nezmýšľal. Údajne, vraj, platí akási „balistická krivka“. Preto treba mieriť na spodný okraj cieľa. „Snáď na horný?!“ –protestoval som, keďže strela klesá po krivke. Mýlil som sa. Na skutočnosti súvisiace s balistickou krivkou je zbraň už prispôsobená. Čiže ak sa dívame cez zameriavače na zbrani (sleduj mušku!) na terč, takpovediac sledujeme krivku. Balistickú. Ty brďo !

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Tak to by sme mali. Čo však naše oko robí v inej situácii? Napríklad pri nazeraní do neba. Pardon, prepáčte (aby sa neurazili ateisti), do vesmíru. Počíta sa v týchto prípadoch s akousi „astronomickou krivkou“? Neviem ako ostatní, napríklad hvezdári, no ja sa dívam do vesmíru po astronomickej krivke. Lebo, ako viem zo školy, vesmír je zaoblený. Ergo guľa, ktorej stred je všade a okraj nikde. Dívam sa teda, dívam, a môj pohľad beží po ohybe „vesmírnej“ gule dookola, až sa ku mne vráti zozadu. Čiže sa (ďalekohľadom s maximálnymi parametrami), dívam teoreticky na svoj vlastný chrbát. Niekto by si teraz mohol myslieť, že toto je princíp, pomocou ktorého vidíme do minulosti. Omyl! Vidíme do budúcnosti. Kým sa (po krivke) náš pohľad smerom dopredu odzadu „vráti“, ubehne nejaký čas. Pri nekonečnej vzdialenosti to môžu byť storočia. Takto, rafinovane, odzadu, nazrieme do budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

 Ak vykonáme pohľadov do vesmíru nekonečne mnoho (teoreticky), dôjde k nekonečnej hustote virtuálnych astronomických kriviek. Čiže, pri „guľatom“ vesmíre, v podstate kružníc, ktorých jadrom je vlastne čierna diera. Nekonečné množstvo kriviek (kružníc) vytvára tak nekonečnú hustotu, čo v podstate potvrdila aj veda. Teda, že „čierna diera“ je vesmírny útvar (jav) nekonečnej hustoty, ktorý do seba vstrebáva všetko okolo. Nuž nič nové, žiadny objav, no aspoň som iným spôsobom dokázal existenciu a vlastnosti čiernych dier. Iste, mnohí môžu mať o týchto hypotézach pochybnosti, no dá sa to overiť. Stačí, ak si astronómovia všimnú, že do vesmíru sa dívajú po astronomickej krivke. Urobil by som to sám, no nemám ďalekohľad. 

Jaroslav Liptay

Jaroslav Liptay

Bloger 
  • Počet článkov:  339
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nenarodil som sa, nedokázal som to. Porodila ma moja vlastná matka (iná toho nebola schopná...) Odvtedy si zvykám žiť ... (snáď sa mi to včas podarí...?!) Zoznam autorových rubrík:  Povietkovaniebá-snenieMyšlienkySpoločnosťBlogogáňBlogôňkovoKuklapuklaLesáreňPermoníkovoJajka-niePra-mienkyDeblogácieNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

228 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu