Hit sezony: poznavaci zajazd do Krakova

Kralovske mesto Krakov je v poslednych rokoch jednym z najmodnejsich turistickych destinacii v Europe. Stalo sa to gdaka tomu, ze europski, americki a japonski turisti uz  si pozreli celu Zapadnu Europu, ako aj popularnu v 90-tych rokoch Prahu a Budapest. A takym sposobom prisla moda na Krakov, ktory v 2010 roku navstivilo 8,1 milionov turistov. O takych cislach Bratislava alebo ukrajinsky Lviv mozu iba snivat, avsak verim, ze v buducnosti aj tieto mesta stanu turistickym hitom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Co je v tom vsetkom zaujimave tak to, ze o Krakove viac vedia Japonci, Americania, Briti a Irovia, ako Slovaci, ktori Krakov maju len kusok od svojich hranic. S Bratislavy do Krakova sa ide autom 4,5-5 hodin, s Oravy a Popradu 2,5 hodiny. Preto stoji za to, aby ist sa do tohto kralovskeho mesta pozriet, aj v tom pripade, ked idete do Polska iba na nakupy. Vsak nakupy v Jablonke alebo Novom Targu su o takych 30% drazsie ako vo vzdialenom na 80 km Krakove, kde su obrovske nakupne strediska ako Bonarka, Zakopianka, Czyżyny alebo Olsza, ktore celkom slusne mozeme porovnat s rakuskym Parndorfom.

Ale Krakov to predovsetkym obrovske cislo vyznamnych architekturnych pamatok. O tom vsetkom si mozete precitat v clanku mojho kolegy: Historia a architektura Krakova, ktory vie o tom napisat ovela lepsie, ako ja. Ja k tomu pridam vsak este to, ze na prehliadku po Krakove musite si rezervovat take 3 dni. Prvy den je najlepsie stravit na Starom meste a hrade Wawel a navstivit aspon 3 muzea (na viac nestaci ciasu). Odporucam hlavne Muzeum Czartoryskych (je tam medzi inym „Dama z hranostajom“ Leonarda da Vinci), skvele podzemne muzeum pod Hlavnym namestim a muzea na Wawelu (kralovsky hrad, miesto korunacii polskych kralov). Na druhy den pozrite si zidovsku stvrt Kazimierz a susedne Stare Podgórze s Kopcom Krakusa (o krakovskych Zidiach citajte v tom clanku mojho kolegy). Ked uz budete v tejto stvrti, nevahajte navstivit muzeum Fabryka Schindlera, ktore najdete na Lipovej ulici nedaleko rieky Wisla. A treti den mozete stravit v zapadnej, zelenej casti mesta, kde sa oplati pojst na Zakrzówek, Kopiec Kościuszki a Błonia. O tom vsetkom este budem pisat v okremom clanku.

Krakov mozete si prehliadat aj na bicykli. Na rozdiel od Bratislavy, je tu dost dobra sietka cyklistickych chodnikov. Dobru a lacnu pozicovnu bicyklov najdete na Józefa ulici na krakovskom Kazimierzu (pri krizovatke s Krakovskou ulicou). Na cely den to stoji iba 30 zlotych, cize 7,5 eur.

Krakov – to aj nocny zivot. Ako povedali moji slovenski kamarati, o 1 hodine noci v centre Krakova je viac ludi, ako v Bratislave cez den. U nas o 20-21 hodine iba vychodime na mesto, pokial ked v Bratislave vtedy nocny zivot uz konci. Zate zaciname pracu o 9, takze mozeme si toto dovolit.

K tomu spomienme si aj miesta spojene s Janom Pawlom II (Łagiewniki, Zakrzówek, Dębniki), velky aquapark na Olszy, socialisticku stvrt Nowa Huta, Muzeum Letectva, zoopark, sustavu rakuskych bunkrov... a mnoho ineho. V Krakove je co robit a kazdy najde nieco pre seba.

Fotografie Krakova pozrite si tuto.

Jakub Loginow

Jakub Loginow

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Poliak s Krakova. Od februara 2010 do maja 2011 som pracoval v Bratislave ako marketingovy zastupca isteho hotelu a ako zahranicny korespondent ukrajinskej a polskej tlaci. Viac sa dozviete s mojej webovej stranky http://www.porteuropa.eu/sk/ Zoznam autorových rubrík:  UkrajinaPolskoSlovenskoRakuskoBlog po polskuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu