"Kvoli euru ste predrazeni"
Slovenske skusenosti s konverziou meny su azda najlepsie spomedzi vsetkych krajin, ktore prechodili podobnym procesom. Nebolo tu zdrazovanie a ludia si dost rychlo zvykli na novu menu, dokonca na Slovensku je mimoriadne velka podpora clenstva v eurozone a takmer nikto nechcel by uz navratu k korune.
Napriek tomu Poliaci si o tom myslia opacne. „Po zavedeni eura ceny u vas zrosly dvojnasobne, mate tu teraz katastrofu. Ved si pamatam, ked som cestoval na Slovensko a bola koruna. Vtedy obed ma stal 20 zlotych tak ako v Polsku, teraz je to asi 40 zlotych. A preto predtym do Tatier chodili tysicky polskych turistov a teraz mate tu prazdno“ – takto si mysli kazdy druhy Poliak. A vysledok je jeden – „hlupi Slovaci sa ponahlali k euru a teraz urcite lutuju, tak my budeme mudrejsi, nechceme taketo zdrazovanie u seba a nechame si radsej zlotovku“.
Kazdy si vraj pamata, ze ziadne zdvojnasobnenie cen na Slovensku nebolo, tak odkial si v Polsku zobral tento mytus?
Moze za to niekolko faktorov. Ak pamatame, v rokoch 2004 – 2008 slovenska koruna sa rekordne posilnovala voci euru, ale aj voci zlotemu. Ked Poliaci hovoria o cenach na Slovensku pri korune, tak tymto mysla radsej obdobie za Meciara a prvej Dzurindovej vlady, ked zloty bol mocny a za smiesne peniaze Poliaci si mohli dovolit na Slovensku skvelu dovolenku (10 zlotych, cize vtedajsie 120 korundnesne 2,5 eura, stacilo v 1998 roku na obed s pivom v popradskej krcme). Poliaci si uz ani nepamataju na zvysenie cen, sposobene zavedenim vyzsiej DPH – ceny v Polsku a na Slovensku sa zrovnali uz v tych 2004-2008 rokach, ale stale platil stereotyp „lacneho Slovenska“ (hlavne vdaka lacnemu alkoholu).
Avsak hlavna pricina je to, ze prave v momente konverzii korun na euro na zaciatku 2009 roka, polsky zloty sa znehodnotil voci euru a dolaru az na 30-40%. Este v 2007 roku 1 euro stalo 2,90 PLN, a uz v aprili 2009 4,50 PLN (potom kurz sa stabilizoval na urovni cca 4 PLN / 1 EUR). Cize urcite pre Poliakov je teraz Slovensko drahe, tym viac ze si vsetci pamataju na „skvele casy meciaryzmu“, ked turisticke a gastronomicke sluzby na Slovensku boli takmer dvakrat lacnejsie ako v Polsku a preto Slovensko bolo cenovym rajom.
Protieurova propaganda
Poliaci si vsak az na iste vynimky neberu tejto skutocnosti tak, ze sa znechodnotila polska mena. Slovensko je drahe – to znamena, ze mali ste tu zdrazovanie a koniec diskusie.
Zhodou okolnosti sa tohto slovenskeho argumentu chytili rozlicni polski politici a novinari, ktori s roznych dovodov mali zaujem v tom, aby Poliakom euro znechutit. Prvi boli pravicovi politici a publicisti, ktori od zaciatku boli skepticki voci europskej mene. Avsak v tychto 2009-2010 rokoch sa k im pridal aj vladny tabor okolo premiera Donalda Tuska (a spolu s nim vacsina medii), ktory donedavna chcel conajrychlejsie zaviest spolocnu menu. Problem bol ale v tom, ze Tusk viedol skor populistsku politiku a odkladal nutne reformy, coho vysledkom bol obrovsky narast deficitu a verejneho dlhu. Na konci 2009 roku uz bolo zrejme, ze Polsko aj ked bude chciet vstupit do eurozony, tak jednoducho nesplni kriteria konvergenzie. Za normalnych okolnosti volicia by toto Tuskovi urcite vycitali – ved nesplnil svoj hlavny slub richleho prechodu na euro. A preto bolo treba zmenit taktiku a ukazat, ze euro zatial nechceme – ved je grecka kriza, ved Slovensko na tom zle dopadlo, ved Polsko s nezavislou menou je „zeleny ostrov hospodarskeho rastu v Europe“ a podobne.
Akurat tak na konci 2009 roku a v 2010 sa nahle v mienkotvornej tlaci ukazovali sensacijne clanky o tom, ako je to na Slovensku draho s tym eurom. Autori s urcitou satisfakciou pisali o tom, ze do Tatier prestali chodit polski turisti a Slovaci naopak cestuju za nakupmi do zahranicia. „Skoro tu uz bude ekonomicka katastrofa, vsetky slovenski obchody, hotely a restauracie skrachuju“ – predpokladali tito „experti“. A Poliaci tomu uverili.
Pre Poliakov Slovensko je iba Poprad
Tato propaganda „bankrutujuceho Slovenska“ bola ucinna aj vdaka tomu, ze Poliaci maju krive presvedcenie o Slovensku a o slovenskej ekonomike. Poliaci az na vynimky poznaju iba prihranicne horske regiony a su uplne isti, ze prave v Poprade je centrum hospodarskej a spolocenskej aktivnosti Slovenska. Ved aj Slovenska agentura pre cestovny ruch pestuje taky image Slovenska ako krajiny iba goralskeho folkloru, oviec a bryndzy, nespominajuc nic o velkych mestach ako Bratislava a Kosice. Okrem toho Poliaci su tiez presvedceni, ze hlavny tahar slovenskej ekonomiky je cestovny ruch (v skutocnosti turizmus tvori len asi 5% slovenskeho HDP, a vela Poliakov si mysli, ze to bude cca 40%). Lebo v tych prihranicnych dedinkach (a iba toto Poliaci na Slovensku videli) skutocne neni ziaden priemysel, iba turismus. S polskych skusenosti vyplyva tiez to, ze predtym v tychto slovenskych Tatroch videli hlavne turistov s Polska, tak ked teraz Poliaci prestali chodit na Slovensko, to znamena, ze sa zrutila cela slovenska ekonomika.
---
Pozri si aj: Bezplatny e-mailovy kurz polskeho jazyka pre vsetkych
Prečo Poliaci odmietaju euro
Este v 2007 roku polski politici zvazovali, ci euro je lepsie prijat v 2011 alebo skor v 2013 roku. Teraz o prijati eura uz nikto nehovori a financni analitici odhaduju realny datum zrusenia zloteho na najskor 2018-2022 roky. Zaujimave je to, ze velku ulohu v tymto skepticizme odohralo Slovensko – napriek skutocnosti, vacsina Poliakov si mysli, ze Slovaci na prijati eura dopadli velmi zle.