Blava vs. Bratislava

Opäť som si po čase naplánoval cestu do Bratislavy. Navštíviť kamarátov, pozrieť mesto, trochu odreagovať od Prahy. A tak som si cestou z prednášky medzi bratislavčanmi zisťoval, aké sú možnosti, že sa dostanem na druhý deň späť do Prahy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)

Položil som kamarátovi otázku: " Ako jazdia autobusy z Blavy do Prahy?"
No namiesto odpovede prišla protiotázka:"Prečo VY hovoríte Blava, namiesto Bratislava? "
(a nemyslím si, že by mi kamarát začal v ten deň vykať)

 Teda na mňa osobne to pôsobilo ako trochu hlúpa otázka, veď to bolo predsa jasné.
Ale spomenul som si na článok, ktorý kedysi napísala Maria Modrovichova . ( CP vs. BA )
Vtedy som to akosi pochopil. Osobne som si vždy myslel, že nikomu sa predsa nechce vyslovovať slovo Bratislava, čo je dvakrát dlhšie, s dvojnásobným počtom slabík. Veď to aj trvá raz tak dlho kým to poviem. Dnes sa hovorí, že čas sú peniaze a tak šetrím, aj slabikami. Kôli úspore času som si už zvykol podpisovať sa pod SMS skrátene Mato, lebo menej krát tak potrebujem stlačit klávesu. Nikdy predtým, ako som začal používať mobil, som sa tak nepodpísal.A na používanie skrátených názvov miest či štátov som si zvykol.

 Do kolonky "bydlisko" vyplní občan Spišskej Novej Vsi už len SNV. Ak sa spýtam kamaráta z Liptovského Mikuláša odkiaľ je, bude to Mikuláš. Ak položim rovnakú otázku obyvateľovi Banskej Bystrice, väčšinou to bude len jednoslovná odpoveď, Bystrica. Prečo ale pri slove Blava sa väčšina bratislavčanov divne pozrie na pýtajúceho sa, niekedy možno aj urazí, skutočne neviem. Nikdy som nepoužil skrátenu verzius úmyslom rozhnevať si niekoho, alebo znepríjemniť mu v ten deň náladu.

 Washington? Nie. Vždy, keď som tam bol, tak stačilo strohé D.C. a nikomu to nevadilo. Či radšej použijete Los Angeles? Tiež si asi vystačite len s L.A.Alebo Pennsylvania to je pre každého len Penna, či Penn state.Každý sa znaží zjednodušiť si život, ako to len ide. Aj používaním skratok v reči. Prečo ale pojem "Blava" vyvoláva také reakcie?

 Osobne si už dám pozor, aby som skrátenu verziu v súvislosti s Bratislavou, alebo bratislavčanom viac nepoužil. Ale rád sa nechám poučiť o tom, prečo tomu tak je.

Matúš Maciak

Matúš Maciak

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Matematik/štatistik, príležitostný fotograf, milovník hôr. Zoznam autorových rubrík:  # Spoločnosť a politika# Šport a príroda# Slovensko a EÚ# Ľudia a život# Média a zábava# Názory# Súkromné# Cez objektív# Leto a prázdniny# Pešo do Compostely# Nezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu