Koho potrebuje Korčok osloviť

Náš budúci prezident bude buď Peter Pellegrini alebo Ivan Korčok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

O Pellegrinim som toho napísal dosť aj tu či tu. Podržtaška je slabé označenie tohto chrapúnskeho oportunistu, ktorý pre svoj prospech obetuje budúcnosť krajiny. Ale napriek jeho nesporným negatívnym vlastnostiam, je táto osoba stále populárna. Neviem, čo s konzervatívnym voličstvom urobia odhalenia ohľadom jeho sexuálnej orientácie, ani to nie je dôležité, pretože v minulosti dokázal poraziť v priamom súboji Kiska Fica a Čaputová inú Ficovu podržtašku.

Preto som sa na základe dát z parlamentných a prezidentských volieb pozrel na obce, kde v druhom kole prezidentských volieb získal demokratický kandidát výrazne viac ako tam získavajú demokratické alebo aj ostatné strany. Toto delenie politických strán a hnutí na demokratické, nedemokratické a ostatné, som aj s aplikovaním váh použil už pri analýze podpory strán vo voľbách (s rovnakými váhami ako v tých na jeseň 2023, pri voľbách v roku 2020 som ešte strany zaraďoval do škatuliek celé hoci časť ich elektorátu ich volila pre ich demokratickú tvár a časť ich mohla voliť z čisto emocionálnych alebo národnostných dôvodov).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde víťazí demokratický prezidentský kandidát

Príkladov obcí, v ktorých demokratické strany bežne získavajú (relatívne) málo a v druhom kole prezidentských volieb získali Kiska resp. Čaputová viac ako by to podľa podpory v parlamentných voľbách vyzeralo, je viac a práve na tieto sa potrebuje Ivan Korčok sústrediť.

My, občania miest ako Bratislava, kde proti Ficovej podržtaške prebiehajú protesty a kde majú demokratické strany silnú pozíciu, musíme prísť v oboch kolách voliť Korčoka v čo najvyšších počtoch a neočakávať, že nám na predvolebných mítingoch pohladká brušká. Musí získať časť voličov, ktorí volili SNS, Hlas či Republiku a prípadne odradiť inú časť od voľby Pellegriniho.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Už na prvý pohľad vidno, že hlavne juh s veľkou maďarskou menšinou ale aj Spiš podporili v druhom kole prezidentských volieb p. Kisku a p. Čaputovú proti kandidátom Smeru.

Ako jeden z mnohých príkladov tu uvádzam detailné absolútne počty hlasov, ktoré získali prezidentskí kandidáti v rokoch 2014 a 2019 v druhom kole volieb ako aj sumárne hodnoty podľa kategorizácie politických strán (s relatívnymi váhami) ako som to uviedol v časti Podpora Demokracie článku o voľbách 2023.

Volebný výsledok v Rožňave
Volebný výsledok v Rožňave (zdroj: Marek Mačuha)

V parlamentných voľbách v Rožňave získavajú demokratické strany v priemere 31%, ostatné 34% a nedemokratické strany asi 35%. Ak by voliči ostatných (asi etnických maďarských) politických strán nevolili v druhom kole prezidentských volieb, tak by tento pomer (31:35) znamenal, že by Andrej Kiska získal o 1900 Zuzana Čaputová o 1200 hlasov menej (viac než tretina z ich výsledku). Obaja kandidáti získali viac ako by zodpovedalo súčtu hlasov voličov demokratických a ostatných strán (65%).

SkryťVypnúť reklamu

Voliči ostatných nevolia

Voliči ostatných volia dem. kandidáta

Skutočný výsledok

A. Kiska

3054

4239

4949

Z. Čaputová

2290

3179

3496

Ešte viac sa dá získať v Poprade, hoci prezident Kiska tam získal hlasy aj pre lokálpatriotizmus. V Poprade získavajú demokratické strany viac ako v Rožňave, v priemere až 37%. Ostatné strany získavajú v priemere 19,5% a nedemokratické strany 43,5%. Napriek tomu získal prezident Kiska proti Ficovi 72% a prezidentka Čaputová proti Šefčovičovi takmer 65%.

Volebné výsledky Poprad
Volebné výsledky Poprad 

Preto som na základe priemerných ziskov strán podľa kategórií a z priemerov za prezidentské voľby v rokoch 2014 a 2019 urobil tabuľku, ktorú uvádzam na konci článku. Zoradil som ju podľa najvyššieho priemerného zisku, teda rozdielu medzi skutočne získanými hlasmi prezidentov Kisku a Čaputovej voči zisku, ktorý by dosiahli, ak by voliči volili ako v parlamentných voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Pri voľbách hrá rolu aj volebná účasť, prezidentské voľby ju majú nižšiu. O to viac sa bude Pellegrini snažiť práve v týchto obciach dosiahnuť, aby voliči volili ako v parlamentných voľbách, teda často väčšinovo nedemokratické strany. Ivan Korčok má určite poradcov, ktorí si uvedomujú, akých voličov potrebuje osloviť. Prieskumy však nevedia tak dobre ukázať, kde sú títo voliči (okrem toho, že sú asi na fejsbuku).

Hoci táto tabuľka môže naznačovať, že by mal ísť všade, myslím si, že Košice a Bratislavu nebude potrebné príliš oslovovať. Posledné voľby prehrali demokrati na vidieku, ktorý mal rekordne vysokú účasť.

Aktuálny trend podpory demokratických a nedemokratických síl

Druhým rozmerom, ktorý tu chcem zdôrazniť je zmena podpory demokratických ale hlavne nedemokratických strán v parlamentných voľbám voči priemerom za predchádzajúce obdobie.

Obrázok blogu

Mapa ukazuje, že vo voľbách v roku 2023 sa nedemokratickým stranám (Smer, Hlas, SNS, Republika, ĽSNS) darilo výrazne lepšie práve v južných oblastiach s maďarským obyvateľstvom (a aj v okolí Banskej Bystrice). Môže to byť dané tým, že v minulosti získaval Most-Híd (z kategórie demokratických strán) značný podiel hlasov a ten teraz prepadol. Avšak ani Aliancia, ktorú som nezaradil ani k demokratom ani k nedemokratickým stranám, nezískala všetky tradičné hlasy (Maďarov). Napríklad taká obec Dubník v okrese Nové Zámky je na tom takto (nárast podpory nedemokratických strán z 22% na 43%):

Volebné výsledky Dubník (okres Nové Zámky)
Volebné výsledky Dubník (okres Nové Zámky) (zdroj: Marek Mačuha)

Aký je súvis medzi podporou demokratických / nedemokratických strán a voľbou demokratických prezidentov?

Na nasledujúcich grafoch som zvýraznil niekoľko miest a bledšou farbou obce niekoľkých okresov (hranice sú hranicami volebných obvodov, niektoré volebné obvody obsahujú viac okresov).

Obrázok blogu

Prvý graf má na x-ovej osi vyznačený rozdiel medzi ziskom demokratických strán v roku 2023 a priemerom za 2006-2020 v parlamentných voľbách. Čiže ak demokratické strany získali spolu v priemere 30% v rokoch 2006 až 2020 a v roku 2023 už len 25%, na x-ovej osi bude táto obec na hodnote -5%.

Na y-ovej osi sú obdobne vyznačené zisky nedemokratických strán. Očakávaný jav, že zisk demokratov znamená pokles nedemokratov a naopak nemusí vždy nastať, pretože nielen spomedzi národnostných strán je mnoho takých, ktoré neboli zaradené do žiadnej z dvoch kategórií (išlo nielen o obskúrne projekty, ktoré sú štatisticky bezvýznamné, ale aj OĽANO či #Sieť).

Nárast podpory demokratických strán vs. nárast podpory nedemokratických strán v r. 2023
Nárast podpory demokratických strán vs. nárast podpory nedemokratických strán v r. 2023 

Horné Považie, ktoré je baštou nedemokratických síl (hlavne nacionalistov) sa postupne od nich odkláňa, tam nastal nárast podpory demokratických strán, hoci z nízkych čísel. Naopak Spiš, okolie Banskej Bystrice či juh Slovenska má minimálne zmeny v podpore demokratických strán, ale je tam nárast podpory nedemokratických strán.

Nasledujúci graf je podobný, ale v x-ovej osi sú relatívne zisky prezidentských kandidátov v druhom kole volieb v rokoch 2014 a 2019.

Zisk demokratických prezidentov vs. nárast podpory nedemokratických strán v r. 2023
Zisk demokratických prezidentov vs. nárast podpory nedemokratických strán v r. 2023 

Graf ukazuje, že nedemokratické strany získali aj v mestách a obciach, v ktorých prezidenti Kiska a Čaputová dosiahli jasné víťazstvo (takmer 75% v spomínanej Rožňave).

Kam má ísť Ivan Korčok kortešovať?

Navštevovať dediny, kde je spolu 100 voličov nie je efektívne, ale sú tu aj menšie mestá a väčšie obce, kde je podiel potenciálneho zisku voličov vysoký, čo znamená, že sa tam dajú ľahšie osloviť exvoliči Kisku a Čaputovej, ktorí odmietli Šefčoviča aj Fica. Uviedol som ich mimo poradia na konci tabuľky.

Nalsedujúca mapka neodpovedá na otázku z nadpisu kapitoly, ale poukazuje na to, že prezidenti Kiska a Čaputová dokázali osloviť voličov, ktorí volia nedemokratické strany. Pri južných okresoch bol taký veľký podiel ostatných strán, že súčet ziskov demokratických a ostatných strán prezidenti neprekonali, hoci dosiahli viac ako by pomerne mali (svetlá zelená farba). Len veľmi málo obcí, ktoré asi volia alebo volili v nadštandardne veľkej miere KDH, potom v prezidentských voľbách malo problémy hlasovať za Kisku alebo Čaputovú (červená farba).

Obrázok blogu

Je tu viac kritérií, podľa ktorých je možné vybrať miesta, ktoré by mal Ivan Korčok skúsiť osloviť. Napríklad nám dáta hovoria, že sú tu obce, v ktorých nedemokratické strany narástli v roku 2023, ale prezidenti Kiska a Čaputová tam kandidátov z tohto politického spektra porazili alebo aspoň získali podstatne viac, ako by zodpovedalo výsledkom parlamentných volieb.

Napríklad vyššie-uvedená Rožňava. Priemer nedemokratických strán zo šiestich parlamentných volieb 2006-2023 bol spomínaných 35%. Avšak priemer z rokov 2006-2020 bol len 32%. Vo voľbách v roku 2023 narástli na 47%. Prezidentskí kandidáti nedemokratického spektra získali v priemere len 26% (a to v parlamentných voľbách kandidujú aj strany, ktoré nie sú priamo demokratické ale ani nedemokratické).

Hlas získal 15,3% a OĽANO (z 20% nedemokratické) si kúpilo 12,5%. Títo voliči nie sú priamo pod vplyvom alternatívnych médií a alternatívnej reality, môžu sa dať získať a bude to potrebné skúsiť.

Zarytých Ficovoličov, ktorí čerpajú informácie iba zo svojej "alternatívnej" bubliny na fejsbuku, sa ozaj neoplatí oslovovať, tam ostáva dúfať, že Danko a Republika napadnú Pellegriniho z nízkych dôvodov. Ale pokiaľ voliči v roku 2020 ešte Fica (s Pellegrinim ako členom predsedníctva) odmietali, tak je tu nádej, že ich Korčok osloví. Hlavne heslo "nemôžu mať všetko" by mohlo zafungovať.

Okrem spomínanej Rožňavy, kde ten výsledok mohol byť spôsobený voľbou Rómov, ktorí uverili, že Matovič im zaplatí 500€ (asi ale rovnako uveria, že prezident Pellegrini im zaplatí 1000€), sú tu ďalšie obce, v ktorých nedemokratické strany vyskočili viac a relatívne dobre v nich dopadli aj Kiska aj Čaputová.

Nakoniec je tu faktor Orbán. Keď bolo treba Ficovi pomôcť, poslal sem pred voľbami migrantov, keď bude Fico potrebovať svoju podržtašku v prezidentskom paláci, voliči na juhu Slovenska, ktorí boli oporou Kisku aj Čaputovej môžu dať hlas Pellegrinimu. Ani jeden z prezidentských kandidátov nie je Maďar, takže nemajú prirodzenú potrebu niekoho preferovať.

Obce (mestské časti) s najvyšším potenciálom zisku

V druhom stĺpci je predpokladaný zisk demokratického kandidáta, ak by voliči ostatných politických strán v prezidentských voľbách vôbec nevolili. Napríklad ak je v danej obci priemer 25% demokratické strany, 25% ostatné a 50% nedemokratické a k voľbám by prišlo 3000 občanov, tak by demokratický kandidát mal získať 1000 a nedemokratický 2000 hlasov.

V treťom stĺpci je predpokladaný zisk demokratického kandidáta, ak by ho volili voliči demokratických aj voliči ostatných strán. Z príkladu vyššie by to bolo 750 + 750 = 1500 hlasov pre demokratického kandidáta a 1500 hlasov pre nedemokratického kandidáta.

V štvrtom stĺpci je priemerný zisk Kisku a Čaputovej a v piatom rozdiel oproti druhému resp. tretiemu stĺpcu. Ten je spôsobený hlavne nižšou účasťou, ale zdá sa, že časť voličov, ktorí volia v parlamentných voľbách nedemokratické strany hlasovala za Kisku alebo Čaputovú. Všade sa počíta s reálnou účasťou vo voľbách (priemer z rokov 2014 a 2019).

Obec

Zisk demokratického kandidáta ak by voliči ostatných nevolili

Zisk demokratického kandidáta, ak by ho voliči ostatných volili

Skutočný zisk dem. kandidátov (priemer 2014 a 2019)

Potenciálny zisk

Priemerný zisk

Bratislava - Petržalka

30267

34879

38184

3305 - 7917

5611

Žilina

15013

18662

22145

3483 - 7132

5307.5

Nitra

13329

16894

19585

2691 - 6256

4473.5

Banská Bystrica

14629

17896

20566

2670 - 5937

4303.5

Poprad

9192

11303

13815

2512 - 4623

3567.5

Bratislava - Ružinov

24348

27247

29336

2089 - 4988

3538.5

Prešov

16677

20315

22027

1712 - 5350

3531

Trnava

11679

14779

16670

1891 - 4991

3441

Trenčín

10934

13458

15411

1953 - 4477

3215

Martin

8845

11423

13284

1861 - 4439

3150

Prievidza

6247

8382

10136

1754 - 3889

2821.5

Považská Bystrica

4865

6478

7842

1364 - 2977

2170.5

Nové Zámky

7306

9924

10711

787 - 3405

2096

Zvolen

6434

8196

9306

1110 - 2872

1991

Bratislava - Nové Mesto

13241

14736

15892

1156 - 2651

1903.5

Liptovský Mikuláš

5086

6495

7631

1136 - 2545

1840.5

Spišská Nová Ves

5225

6678

7741

1063 - 2516

1789.5

Pezinok

5850

6973

8201

1228 - 2351

1789.5

Levice

5812

7634

8435

801 - 2623

1712

Piešťany

5921

7191

8191

1000 - 2270

1635

Košice - Západ

7767

9532

10228

696 - 2461

1578.5

Bratislava - Staré Mesto

16989

18380

19256

876 - 2267

1571.5

Bratislava - Dúbravka

9546

10967

11749

782 - 2203

1492.5

Bratislava - Karlova Ves

11763

13041

13880

839 - 2117

1478

Ružomberok

4493

5662

6519

857 - 2026

1441.5

Dubnica nad Váhom

2744

3789

4703

914 - 1959

1436.5

Michalovce

3927

5393

6080

687 - 2153

1420

Šaľa

4241

5459

6155

696 - 1914

1305

Košice - Dargovských hrdinov

4294

5467

6174

707 - 1880

1293.5

Lučenec

3507

4873

5460

587 - 1953

1270

Nové Mesto nad Váhom

3090

4048

4834

786 - 1744

1265

Bratislava - Podunajské Biskupice

5454

6596

7283

687 - 1829

1258

Topoľčany

2834

3986

4642

656 - 1808

1232

Košice - Sídlisko KVP

4797

5783

6487

704 - 1690

1197

Hlohovec

2929

3861

4556

695 - 1627

1161

Bratislava - Rača

5959

6925

7594

669 - 1635

1152

Brezno

2476

3284

4024

740 - 1548

1144

Rimavská Sobota

2586

4089

4471

382 - 1885

1133.5

Košice - Sídlisko Ťahanovce

4021

4922

5598

676 - 1577

1126.5

Malacky

3133

3967

4661

694 - 1528

1111

Senica

3046

3926

4573

647 - 1527

1087

Bratislava - Vrakuňa

4721

5577

6236

659 - 1515

1087

Košice - Nad jazerom

3894

4996

5530

534 - 1636

1085

Partizánske

2560

3495

4080

585 - 1520

1052.5

Komárno

5978

8269

8162

-107 - 2184 (maďarské strany sú v kategórii ostatné)

1038.5

Rožňava

2672

3709

4223

514 - 1551

1032.5

Bardejov

4418

5662

6053

391 - 1635

1013

Kežmarok

2661

3288

3985

697 - 1324

1010.5

Žiar nad Hronom

2102

2810

3442

632 - 1340

986

Bratislava - Devínska Nová Ves

4707

5382

6017

635 - 1310

972.5

Handlová

1376

2049

2665

616 - 1289

952.5

Senec

4360

5337

5756

419 - 1396

907.5

Humenné

3476

4765

5027

262 - 1551

906.5

Púchov

2420

3204

3702

498 - 1282

890

Skalica

3032

3698

4250

552 - 1218

885

Košice - Juh

4698

5719

6093

374 - 1395

884.5

Sereď

1967

2709

3205

496 - 1238

867

Myjava

1630

2208

2778

570 - 1148

859

Dolný Kubín

3368

4080

4567

487 - 1199

843

Bánovce nad Bebravou

1859

2620

3072

452 - 1213

832.5

Košice - Sever

4743

5556

5968

412 - 1225

818.5

Košice - Staré Mesto

5173

6043

6411

368 - 1238

803

Galanta

3058

4153

4359

206 - 1301

753.5

Kysucké Nové Mesto

1359

1974

2385

411 - 1026

718.5

Čadca

1914

2741

3014

273 - 1100

686.5

Holíč

1800

2347

2750

403 - 950

676.5

Bytča

1148

1606

2045

439 - 897

668

Modra

2207

2656

3099

443 - 892

667.5

Revúca

928

1399

1828

429 - 900

664.5

Trebišov

1944

2803

3034

231 - 1090

660.5

Stará Turá

1456

1909

2317

408 - 861

634.5

Detva

1429

2004

2328

324 - 899

611.5

Zlaté Moravce

1401

1918

2266

348 - 865

606.5

Nová Dubnica

1717

2249

2569

320 - 852

586

Veľký Krtíš

1055

1565

1886

321 - 831

576

Svit

1243

1581

1951

370 - 708

539

Levoča

1736

2220

2481

261 - 745

503

Smižany

1098

1409

1691

282 - 593

437.5

Krupina

805

1086

1342

256 - 537

396.5

Spišská Belá

896

1128

1397

269 - 501

385

Čierny Balog

412

621

855

234 - 443

338.5

Hnúšťa

383

617

795

178 - 412

295

Marek Mačuha

Marek Mačuha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  3 240x

Som matematik a pracujem v IT. Zaujímam sa o politiku, spoločnosť, filozofiu. Rád riešim problémy, na vec viem priniesť iný pohľad. Chcem sa radšej mýliť a opraviť svoj názor ako pravdu za každú cenu mať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu