Putin, Trump, Fico a sloboda

Čo má spoločné Putin, Trump a Fico? To, čo mali spoločné Hitler a Stalin. Nenávidia slobodu a slobodných ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

JUDr. Róbert Fico, človek, ktorý vládne Slovensku 13 rokov, počas ktorých dokázal za cenu veľkého zadlženia urobiť zo Slovenska najchudobnejšiu krajinu EÚ, bol pôvodne iniciatívny rusofilný komunista. Potom pochopil, že komunizmus je len maska pre udržiavanie moci úzkej skupiny ľudí. Toto síce v Rusku nastalo už okolo roku 1920, teda už za Lenina, v ČSSR poslední pravoverní komunisti skončili po roku 1968 (napríklad Kusý, Šimečka najstarší).

Fico sa dal na právo a kariérne smeroval do súdnictva. Vďaka Novembru 1989 sa mu naskytli iné možnosti a sloboda prejavu, zhromažďovania, politické slobody a aj ekonomické slobody (vlastnou hlavou zohnal desiatky miliónov korún na založenie svojej strany) mu umožnili založiť politickú stranu (alebo akciovú spoločnosť ?) SMER. Tá sa označovala za ľavicovú (chvíľu Blairovskú, neskôr Schroederovskú). Dnes však vystupuje na konferencii amerických konzervatívcov CPAC.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

CPAC

Táto konferencia bola asi do roku 2010 stretnutím časti podporovateľov Republikánskej strany. Neboli to radikáli. V tradičnej voľbe na konferencii napríklad v roku 2008 skončil John McCain tesne druhý za Mittom Romneym (ten hlasoval za oba impeachmenty Donalda Trumpa).

V roku 2024 sa už na konferencii otvorene hlása "Vitajte na konci demokracie, prišli sme ju úplne zvrhnúť" a neonacistov medzi sebou akceptujú.

Na CPAC 2025 tak nacista Steve Bannon (poradca prezidenta Trumpa v roku 1917) otvorene hajluje a hlási konzervatívne heslo "Boj, boj, boj, amen".

Stratég Donalda Trumpa nacista Steve Bannon hajluje na CPAC 2025
Stratég Donalda Trumpa nacista Steve Bannon hajluje na CPAC 2025 

Neviem, či to má zo Starého Zákona alebo Nového, ale pre mňa je konzervatívne desatoro alebo "Miluj bližného svojho ako seba samého".

SkryťVypnúť reklamu

Do tejto spoločnosti sa votrel Fico. Z konferencie na protest odišiel len predseda Národného Frontu a nasledovník Marie Le Pen Jordan Bardella (koho teraz bude podporovať Musk na rozvrátenie francúzskej demokracie?). Bývalý komunista Fico tam vystúpil.

Stalin a Hitler

Ruský socialista Stalin (na národnosti vo vedení ZSSR nezáležalo, vždy išlo v prvom rade o "Velikaju Rus", ako to je v hymne) a nemecký socialista Hitler mali veľa spoločného. Neboli rovnaké povahy, ale mali rovnakého nepriateľa - liberalizmus. Slobodný človek bol nepriateľom pri budovaní "komunizmu" v Rusku a dobytých územiach.

Kolektivizmus, ktorý je základom socialistického myslenia (ako správne poznamenáva F.A. Hayek v knihe Cesta do nevoľníctva) musí nutne potlačiť individuálne práva v prospech práv kolektívu, či je to trieda alebo rasa. Preto Stalin likvidoval poľskú a ukrajinskú inteligenciu, ako aj spolustranníkov, ktorí mali vlastný názor a až tak veľmi neriešil poslušné masy bežných nevoľníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Hitler mal romantický vzťah k expanzii Nemecka, veril, že Germánom bola zasľúbená väčšia krajina. Bránil mu v tom medzinárodný poriadok po prvej svetovej vojne, ktorý reprezentovali liberálne demokracie Veľkej Británie a Francúzska. Čiže mohol stotožniť malú časť liberálov vo Weimerskej republike so zahraničnými nepriateľmi. Rovnakého nepriateľa mali aj ľavicové strany v Nemecku, hlavne komunisti, takže umiernený stred bol v 30-tych rokoch vytlačený a pred voličmi stála binárna voľba - nacizmus alebo komunizmus.

Stalin mal priveľkú ríšu, ktorú nepotreboval nevyhnutne rozširovať, avšak expanzia je silne zakorenená v ruskej tradícii. Preto spolu s Hitlerom napadli Poľsko na začiatku vojny. Aby si zaistil moc na nových územiach, potreboval sa zbaviť slobodných ľudí, a preto nepomohol povstaniam vo Varšave či SNP, alebo neskôr nedovolil (napriek sľubom) konanie demokratických volieb v Poľsku (na rozdiel od ČSR, mali Poliaci s Rusmi negatívnu skúsenosť a Rusmi dosadení poľskí komunisti by nemuseli tie voľby vyhrať).

SkryťVypnúť reklamu

Stalina obdivoval nielen Hitler, ale aj americký prezident a socialista F. D. Roosevelt (prečítajte si Dejiny 20. storočia od Paula Johnsona).

Putin

O Putinovi nie je čo nové napísať. Je to kágebák, prejavuje sa uňho temná triáda tak, ako ju spomína Péter Hunčík v tomto skvelom článku, ale aj konzervatívny "guru" Jordan B. Peterson. Všetkých potenciálnych slobodných ľudí v Rusku buď zlikviduje (Politkovská, Nemcov) alebo aspoň vyštve.

Rusi samotní nie sú schopní mať demokraciu, pretože tá udžateľným spôsobom vzniká ako výsledok liberalizácie zdola (Anglicko, Holandsko, Island, USA pre rokom 2000). Obyvatelia musia túžiť po slobode, musí to pre nich byť hodnota.

Navyše sloboda je veľmi široký pojem, sú krajiny so slobodou podnikania, pohybu, ale obmedzenou slobodou slova (napr. Singapur). Koniec koncov sloboda slova nezahŕňa právo vykríknuť len tak z pasie v preplnenom divadle "Horí!". Obmedzenia, ktoré kladieme na slobodu slova sú však uplatňované ex post a nie ex ante. Navyše ich majú vykonávať súdy, ktoré musia fungovať v každej spoločnosti aj tej nedemokratickej, inak je život ľudí utrpením.

Takáto forma čiastočnej slobody môže fungovať napríklad v moslimských krajinách či spomínanom Rusku. Dlho nemusí vyústiť do politických slobôd a demokracie. Avšak pre diktátorov sú už náznaky slobody slova signálom, že treba zakročiť, aby sa z toho nevyvinulo nejaké demokratizačné hnutie, ktoré bude požadovať rovnosť pred zákonom, ľudské a občianske práva ako ich poznáme na Západe. Formálna existencia volieb neznamená slobodnú a demokratickú krajinu.

Trump

Aj Donald Trump je odporný sociopatický, machiavelistický narcista. Ako si všimli komentátori na ČT24, v jeho slovníku chýba nielen slovo spojenec, ale aj priateľ (používa ho len v inom význame a to "môj priateľ" = "môj obdivovateľ").

Na pravde mu nezáleží, len na tom, aby mu všetci pochlebovali. Dnes mu slúži celá Republikánska strana, takže CPAC 2025 je o preukázaní čo najväčšej servilnosti Trumpovi. Individuálna sloboda, ktorú si tak strážili nielen americkí senátori vymenili za vernosť vodcovi.

Fico

O Ficovi už bolo napísané všetko. Ide mu len o moc. Počíta s tým, že radikalizácia podobná tomu, čo sa dialo v Nemecku v 30-tych rokoch, mu umožní ostať pri moci.

Potrebuje získavať podporu u tých, ktorí nenávidia slobodu a demokraciu. Takých, ktorí majú za svojich hrdinov neonacistu Bombica, ale aj tých, ktorí tam majú komunistu Blahu. A tak ako si rozumeli Stalin a Hitler, hoci teoreticky stáli na opačných stranách politického spektra, tak sa tieto extrémy spájajú aj u nás v podpore Fica.

Fico pochlebuje Putinovi a na konferenciu CPAC išiel pochlebovať Trumpovi. Nie je za tým žiadna ideológia, akú by bolo možné nájsť u ľudí typu Palko či Daniška. Slobodu a slobodných ľudí síce nenávidí, ale z povahových dôvodov a voči liberalizmu sa vymedzuje z taktických dôvodov.

Musk

Okrem dvoch hlavných hráčov politického diania súčasnosti - Putina a Trumpa - spomeniem ďalšieho sociopata, ktorý má v istom zmysle ešte väčšiu moc ako spomínaní dvaja. Ide o Elona Muska, ktorý evidentne tiež netrpí nejakými cnosťami. Na pravde mu nezáleží, moc potrebuje, aby realizoval svoje plány, medzi ktorými je jedným z prvých krokov odstránenie liberalizmu.

Ľudí potrebuje ako závislých užívateľov svojich sietí, ktorých keď bude treba, môže ovládať ako nejaký zloduch z filmov o agentovi 007.

Problém s Muskom a sociálnymi sieťami pekne popisuje Timothy Snyder v knihe O slobode. V druhej kapitole píše:

Sloboda si vyžaduje mysliteľov z mäsa a kostí, zvrchovaných a nepredvídateľných. Nesloboda si vyžaduje poddajných a predvídateľných tvorov trasúcich sa od strachu v klietkach, ktoré si sami zostrojili, ...

Fico, Orbán a iní nepriateľa slobody si do úst berú meno podporovateľa demokracie v strednej Európe George Sorosa. Bol to on, ktorý financoval Orbánov študentský politický časopis počas jeho vstupu do politiky. On podporoval disent v ČSSR aj Poľsku. Potom podporoval demokratizáciu v Bielorusku. Podpora bola v rádoch miliónov. Nikdy však nebol súčasťou establišmentu.

Naopak Elon Musk má k dispozícii stovky miliárd dolárov a je súčasťou tímu Donalda Trumpa. Nerobí len radikálne kroky vo federálnych inštitúciách, zasahuje aj vo svete.

Jedna vec sú smiešne vyhlásenia, napríklad, keď tvrdí že USA zaplatili 100 miliónov na kondómy do Gazy na blízkom východe, ale bolo to 8 miliónov (2 centy na občana USA) do Mozambiku postihnutého HIV. Tým len ukazuje, aký je blb.

Druhá vec je jeho manažment sociálnej siete X (bývalý twitter). Nestačí mu premenovať veci (v tom je ako Trump), ale zmenil algoritmus, ktorý užívateľom nanucuje jeho tweety. Názor, že sociálne siete sú zlo, som vyjadril viackrát, na ČT o tom bol pekný diel Focusu Václava Moravce. Aj Musk to vie, preto ich používa napríklad na podporu AfD v Nemecku.

Voľby v Európe

Minulý rok si skrátil volebné obdobie o pár mesiacov britský premiér Sunak. K moci sa ešte nedostal Farage, ale len socialista Starmer. Ten našťastie podporuje Ukrajinu. Vo Francúzsku majú pat, ak by tam bola parlamentná forma demokracie, nemajú vládu (tak ako v Rakúsku).

V nedeľu čakajú federálne voľby Nemecko. Aj vďaka sociálnym sieťam (ktorých úspešné pôsobenie proti stredovým demokratickým stranám sa overilo na Slovensku či Rumunsku) a osobnej angažovanosti Elona Muska, je pravdepodobné, že AfD (ktorá má medzi svojimi kandidátmi neonacistov) získa viac ako 20% a Nemecku bude tiež v povolebnom pate. Nikto nebude vedieť zostaviť väčšinovú vládu, jedine ak veľmi tesnú programovo opozičná dvojica CDU a SPD. Ak však CDU a SPD nejako naškrabú väčšinu, znamená to, že do ďalších volieb už bude alternatíva iba extrém.

Môže však nastať scenár, že do parlamentu sa nedostanú liberáli z FDP (veľmi pravdepodobné), dostanú sa obe komunistické strany (Linke aj BSW) a AfD získa viac ako 25% (voliči sa zvykli v prieskumoch hanbiť za podporu extrému), takže CDU (25%) a SPD (13%) budú potrebovať aj Zelených (12%) a takáto vláda bude menej stabilná ako ta súčasná, ktorá končí predčasne. Ekonomicky sa Nemecko nezdvihne a politicky klesne podpora Ukrajine (AfD aj BSW sú na strane Putina - spolu asi 30%, Linke a SPD sú veľmi vlažní v podpore Ukrajiny). A v opozícii už nebude žiadna demokratická strana.

Vydžať

To, že nás nečaká pekná budúcnosť už vieme dlhšie. Putin aj Trump sú Zlo, ostáva dúfať, že tak ako nevydržala družba Hitlera so Stalinom, nevydrží ani družba Trumpa s Putinom. Nakoniec aj obdiv k severokórejskému diktátorovi Kimovi nemal za následok ekonomickú a vojenskú podporu KĽDR. Trump skutočne nebude hľadieť na svet pri realizovaní jeho "America first", aj keď to v konečnom dôsledku USA poškodí.

Nežijeme v stredoveku, keď konzervatívne hodnoty pravdy, cti či spravodlivosti mali nejakú váhu (na čo sa CPAC odvoláva, ale je to len pretvárka). A žiaden Winston Churchill nie je na obzore. Musíme si však uchovať zmysel pre pravdu, česť a spravodlivosť aspoň my, bežní ľudia. Aj keď sa to nezdá rozhodujúce pre nápravu sveta.

Väčšina obyvateľov vyspelého sveta trpí prebytkom a nie nedostatkom. To sa môže zmeniť. Nemusí to ísť do extrému zbombardovaného obydlia a úteku pred vojnou. Tak ako zadlžovanie a inflácia uškodila Bidenovi (pričom ekonomika USA na tom nie je zle), konzervatívcom v UK, alebo Macronovi, tak negatívne ekonomické dopady Trumpovej politiky nakoniec môžu zabrániť pokračovaniu trumpizmu po roku 2028.

Na našom malom Slovensku musíme takisto vydržať, kým väčšina preferujúca chlieb a hry nepríde aspoň o ten chlieb, pretože hry im už Musk, Zuckerberg a ostatní magnáti (nie z Wall Street, ale zo Silicon Valley, história sa opakuje ako fraška) zabezpečia.

Marek Mačuha

Marek Mačuha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  3 240x

Som matematik a pracujem v IT. Zaujímam sa o politiku, spoločnosť, filozofiu. Rád riešim problémy, na vec viem priniesť iný pohľad. Chcem sa radšej mýliť a opraviť svoj názor ako pravdu za každú cenu mať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu