
Tudorovské šialenstvo
O syna sa urputne (až prehnane - doplatilo na to zopár jeho manželiek i mileniek, a verní členovia cirkvi) usiloval aj anglický kráľ Henrich VIII.

Keď sa už zdalo, že sa mužského potomka nedočká, rozhodol sa pre zásadnú vec: zmenil zákon, aby na trón po ňom mohla zasadnúť jeho dcéra (mal dve).
Napokon sa syna predsa len dočkal. Ale výhra to nebola.

Malý Edo mal ešte len 9 rokov, keď kráľovský tatko dokonal, a z fagana, vraj s veľmi dobrým vzdelaním, sa stal Eduard VI. Avšak v pätnástich rokoch jeho panovanie ukončila ťažká choroba.
Potomka zanechať nestihol, stihol však nábožensky rozvrátiť krajinu ešte viac, ako tatko. Kým Henry vo svojej promiskuitnej túžbe anglickú cirkev "len" odtrhol od Ríma, ale v jej forme ju nechal katolíckou, iba že seba vyhlásil za jej hlavu, tak pubertálny nástupca cirkev ako jej "hlava" zreformoval na protestantský spôsob.
A ešte čosi stihol: Keď ako 15 ročný dodychoval, uvedomil si, že na trón sa už tešia jeho dve staršie sestričky. Aby s nimi vybabral, vymenoval za svoju nástupkyňu sesternicu z maminej strany Janu Greyovú. (No, skôr bol na to nahovorený strýčkom-regentom, Janiným otcom).
Jana bola šedivá len podľa mena, veď mala len 18 rokov, a tak jej strieborný melír ešte nehrozil. Tak sa potešila bratrancovej priazni, že okamžite zasadla na jeho trón. Vraj ani nepočkala, kým Edo dodýcha. Hoci už bola v tom čase vydatá, svojho manžela odmietla vymenovať za kráľa, udelila mu len titul vojvodu.
Krvavá Mary

Mariška Tudorka, 37 ročná legálna nástupníčka na trón, sa však len tak nedala. Prišla do Londýna, vyprášila strýčka a Janu po 9 dňoch panovania poslala do Toweru a o rok neskôr, po vzbure protestantov, ktorí ju chceli znovu za kráľovnú, ju dala pre istotu popraviť. Podobne i vzbúrených šľachticov.
Pre tento "poriadok", ktorý urobila s protestantmi, dostala prezývku Krvavá Mary.
Vládla pevnou rukou, že ani chlapa k tomu nepotrebovala. Formálne síce bola vydatá, ale Filip Habsburský sa nezdržiaval po jej boku. (Španieli ho nazývali El Prudente - múdry; prečo asi?) Lenže tým pádom si ani Mariša nezabezpečila potomka. A tak po jej skorej smrti mohla jej polorodá mladšia sestra Beta opustiť útulné komnaty Toweru, ktoré jej sestrička láskavo dala k dispozícii, keď ich už nepotrebovala Jana Šedivá, a zaujať jej miesto na tróne.
Alžbetínsky zlatý vek
Oprávnenosť Bety Tudorky (ako "prvú" ju začali nazývať až v 20. storočí) nastúpiť na kráľovský trón bola však spochybniteľná (ne)platnosťou manželstva jej mamy Ančy Boleynovej s kráľom Henrichom VIII., ktoré katolícka cirkev neuznala.
Hoci dostala ponuku na sobáš od svojho švagra Filipa Habsburga Múdreho (asi až tak múdry nebol), odmietla to. Podporu pre svoju vládu radšej hľadala u anglických protestantov, ktorých dovtedy Krvavá Mariša dusila (a občas aj stínala).

A tak preskočila iskra a - bola ruka v rukáve...
... vlastne Beta bola kráľovnou a Anglicko znovu protestantské.
Beta síce nikdy nedostala prezývku ako jej staršia sestra, ale jej ruky boli rovnako krvavé. Mara Sťuartka zo Škótska by o tom mohla rozprávať... (keby nedostala sekerou po krku).
Očakávalo sa, že 25 ročná kráľovná Alžbeta sa čoskoro vydá, aby zabezpečila Anglicku následníka trónu. To sa však za 44 rokov jej vlády neuskutočnilo, hoci zopár milencov mala. Vraj nevidela dôvod sa vydať, lebo vedela, že je aj tak neplodná. Existuje však aj také tvrdenie, že skutočná Betka zomrela ešte ako dieťa. Zo strachu pred trestom to jej vychovávatelia kráľovi zatajili a nahradili ju tým, čo mali po ruke - chlapčekom. A tak údajne na trón v skutočnosti zasadol transvestita.
Jedno je však isté. Po Alžbete I. nezostal žiaden následník trónu. Keďže až do smrti odmietala určiť nástupcu, jej radca Cecil poza jej chrbát pripravil na túto úlohu Kuba zo Škótska, syna Marky Sťuartky, ktorú dala Beta sťať.
Z uvedenej skúsenosti s vládou žien tudorovských v Anglicku by sa mohlo zdať, že žena na kráľovskom tróne, to je hotová katastrofa. (No, niektorí muži - králi boli ešte väčšími katastrofami.)
Reputáciu kráľovnám napravili iné ženy:
Osvietenský absolutizmus
Asi o 200 rokov neskôr musel rovnaký problém ako Henrich VIII. riešiť v Rakúsku pra-pravnuk Filipa Múdreho, rímsko-nemecký cisár Karol VI. Habsburský.
Rovnaký problém však riešil úplne inak. Keďže ako polročný mu zomrel prvorodený syn Leoško Janko, a potom sa mu narodili už len tri dcéry, neriešil to promiskuitou a znásilňovaním cirkvi, ako anglický Henry, ani nerozdelil kráľovstvo trom dcéram a princom, ktorí si ich splnením rôznych skúšok zaslúžia, ako to čítame v rozprávkach, ale vydal "pragmatickú sankciu" - zákon o nedeliteľnosti monarchie a o možnosti nastúpiť na trón aj ženám.
Toto Karčiho rozhodnutie síce nezabránilo vojne o rakúsky trón po jeho smrti a tiež znamenalo rozplynutie jeho snahy začleniť Rakúsko medzi kolonionálne mocnosti; ale na druhej strane dalo jeho ríši mimoriadnu panovníčku, ktorá nielen svojím sexepílom ohúrila nejedného muža, ale svojím štátnickým nadaním sa stala líderkou vtedajšej európskej (a v tom čase možno povedať i svetovej) politickej scény.
Mariška Terezka teda zdedila tituly rakúskej arcivojvodkyne a kráľovnej uhorskej a českej. Svojho milovaného manžela Ferka síce urobila spoluvládcom, ale o tieto tituly sa s ním nepodelila. Podporila však jeho kandidatúru na titul cisára, o ktorý sa ako žena sama uchádzať nemohla.


Ferko, ktorý sa ako mladík musel rozhodnúť medzi nárokmi na Lotrínsko a manželstvom s Mariškou Terezkou, a vybral si to druhé, napokon dostal satisfakciu, keď bol zvolený za cisára. A Mariška Terezka tak vďaka nemu dostala aj titul cisárovnej.
Do politiky sa však Ferko veľmi nemiešal, to celkom múdro prenechal svojej milovanej ženičke. Radšej sa venoval poľovačkám, stolovým hrám, ich 16 deťom a tiež podnikaniu (zakladal manufaktúry, ktoré zásobovaním vojska celkom dobre zarábali).
Viktoriánska epocha
Tiež Anglicko si zlepšilo reputáciu v panovaní žien. Dodnes, keď sa povie "viktoriánska doba" - tak to znie pokrokovo, honosne a hrdo.
Keď na začiatku 19. storočia vládol Viliam IV., nepodarilo sa mu zabezpečiť následníka trónu. Všetkých šesť jeho detí sa dožilo maximálne troch mesiacov.

A tak pri jeho smrti sa oči celého impéria upierali na jeho 18 ročnú netierku Viki Sašu.
Kráľovná Viktória sa krátko po korunovácii zaľúbila do bratranca Bertyho zo Saska a o tri roky bola svadba ako z rozprávky. Lenže manželstvo sa rozprávkovo nezačalo. Skôr ako zo zlého vtipu o svokrách.
Berty ťažko niesol "vládu" barónky Lehzenovej, ktorá bola správkyňou kráľovskej domácnosti (i pokladnice). Mladému kráľovskému páru dokonca cenzúrovala aj korešpondenciu.
Na šťastie (pre Bertyho) rok po ich svadbe vo voľbách vyhrali konzervatívci a vyhradili si právo dvorné dámy nahradiť politickými nominantmi. Manželstvo Bertyho a Vikiny sa tým ešte upevnilo. Viki kraľovala, princ Berty bol jej veľmi dobrým radcom, a spolu vychovávali 9 detí.

................

Viktória úspešne vládla počas dvoch tretín 19. storočia. Táto vláda bola narušená smrťou Bertyho po 21 rokoch manželstva na týfus. Žiaľ prinútil Viki utiahnuť sa do ústrania, čo vyvolalo diskusie o jej ďalšom vládnutí a posilnilo republikánske snahy.
Po troch rokoch sa však Viki vzchopila. Čierne šaty síce do smrti neprestala nosiť a vyhýbala sa aj spoločenským udalostiam, ale s novou energiou sa pustila do riadenia impéria.
Viki zomrela o 40 rokov neskôr ako Berty, vo veku necelých 82 rokov a po 63 a pol roku vlády.
Súčasnosť
Uplynulo len málo cez 51 rokov od smrti tejto "babičky Európy" a Anglicko má znova na tróne ženu.
Lízu Windsorovú taktiež nevychovávali od mala ako budúcu nastupníčku na trón.
Trón patril jej strýkovi Edovi.

Lenže kráľ Eduard VIII. sa krátko po korunovácii zamiloval do Simpsonky - dva razy rozvedenej Američanky. Čo to bolo proti tomu, čo vystrájal kedysi Henrich VIII.? Napriek tomu Eda prinútili abdikovať, ak sa chce so Simpsonkou oženiť. Skutočný dôvod pre jeho odstránenie však nebol morálny, ale politický: písal sa rok 1936 a Edo sympatizoval s nemeckým ríšskym kancelárom Adolfom.
A tak prv, než sa Edo oženil, na tróne ho vystriedal jeho mladší brat Berty pod kráľovským menom Juraj VI. Tým sa jeho desaťročná staršia dcéra Líza (lebo syna nemal) stala nástupníčkou trónu.
Ďuri na panovníckom poste prestál hrôzy vojny i rozpad britského impéria a zomrel v r. 1952 ako všeobecne obľúbený panovník.
Vlády sa po ňom ujala 26 ročná dcéra Alžbeta, už druhá toho mena na

anglickom tróne. Napriek mnohým úskaliam sa dobre drží už skoro 62 rokov.
Aby prekonala svoju pra-pra starú mamu Viki, už jej toho veľa nechýba. A môže ju ešte riadne tromfnúť, pretože teraz má 87 rokov, a jej mama sa dožila 101 rokov a 8 mesiacov.

(To sa teda ešte syn Karči môže na kráľovskú korunu načakať...)
Čo sa týka Alžbetinho manžela, princa Filipa, podobne ako mužom vyššie uvedených kráľovien, ani jemu sa nepodarilo vyženiť si kráľovský titul.
Zvláštnosti nástupníckeho práva žien v doterajšej praxi
* V prípade viacerých potomkov rovnakého pohlavia nástupné právo má prednostne staršie dieťa.
* V prípade, že je dcéra staršia a syn mladší, nástupné právo má prednostne syn.
* Keď sa kráľ ožení, jeho manželka sa stane kráľovnou; ak sa vydá kráľovná, jej manžel sa kráľom nestane (len princom, vojvodom).
Rovnako je to i v prípade, že v čase nástupu na trón sú už manželia.
* Keď zomrie vládnucí kráľ, jeho syn sa stáva kráľom a synova manželka novou kráľovnou. Manželke nebohého kráľa zostáva titul "kráľovná - matka" a s tým spojené výsady.
Keď však zomrie vládnuca kráľovná, jej syn sa stane novým kráľom, kým jej manžel zostáva princom. Výsady, podobné výsadám kráľovnej-matky mu ale neplynú.
Tieto zvláštnosti a rodové rozdielnosti sú výsledkom tradícií a historického vývoja.
Gender ideológia v anglickom nástupníctve diskriminuje mužov

Kým poddaní kráľovnej Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Commonwealth a s nimi celý svet s napätím čakali, kedy Katka Strednetonová porodí Jej Veličenstvu prvé pravnúča, tak gender-aktivisti nečakali...
Konali:
Skôr, než malo byť známe, či to bude chlapec alebo dievča, presadili v Británii zákon o rovnoprávnom nástupníctve na trón bez rozdielu pohlavia. Čiže ak by sa narodila princezná, bude mať v nástupníctve prednosť na trón pred neskoršie narodeným bráškom.
Keďže sa Katke a Vilimu narodil malý Jurko, v podstate sa tým gender-zákonom nič nedeje. Jurko sa stal po svojom dedkovi Karčim a tatkovi Vilovi tretím nástupcom na trón, čím sa zaradil pred svojho strýka Haryho.
Lenže skutočnosť je taká, že nový zákon o nástupníctve síce odstraňuje historickú diskrimináciu žien, ale nerieši vyššie spomenuté znevýhodnenie mužov v prípade vlády kráľovnej.
Takže o nastolení rovnoprávnosti mužov a žien touto gender ideológiou nemožno hovoriť. Práve naopak, týmto novým zákonom sa zvýrazňuje diskriminácia mužov a vzniká riziko narušenia principiálnych tradícií (napr. kráľovských dynastií).

Obrázky:
http://prask.nova.cz/clanek/novinky/fotogalerie-jak-to-nyni-asi-vypada-v-kralovske-rodine-podivejte-se-jak-princ-william-koji.html
http://www.paulbaker-caricaturist.com/galleries/?Galleries_ID=2&page=6
http://www.michellehenry.fr/mon.htm
http://annotatiunculae.blogspot.sk/2012_01_01_archive.html
http://www.shakespearesengland.co.uk/category/biography/page/2/
http://sarah-mcg.deviantart.com/art/Queen-Elizabeth-I-Caricature-337344280
http://cariart.tripod.com/cartoon-15.html
http://www.toonpool.com/cartoons/Queen%20Elizabeth%202_82816
http://reshistorica.historyboard.net/t92p200-on-this-day-in-history
http://alanrowe.com/cartoons-illustration/gallery-2.php
http://timbye.com/royalty.html
https://www.pinterest.com/dmadden14/caricatures-crazy-faces/
http://caricatureshow.blogspot.sk/2013/08/036prince-william-with-his-family.html