
Deň Ježišovho narodenia.
V 4.storočí začali rímski kresťania sláviť narodenie Ježiša Krista 25. decembra.
(nie 24. - to je síce Štedrý deň a dostávame darčeky :-) , ale Kristovo narodenie sa slávi až 25.)
Bol to deň zimného slnovratu (posun o 4 dni je v dôsledku nepresnosti juliánskeho kalendára), tento deň bol v rôznych kultúrach sprevádzaný rôznymi zvykmi a sláveniami, zvyčajne s magickým podtextom.
Preto sa často stretávame s tvrdením, že kresťania chceli takto nahradiť pohanské rímske sviatky zimného slnovratu. Nie je to však úplne tak - pretože rímske Saturnálie sa konali už 17. decembra. Okrem toho prax rímskych kresťanov bola inakšia: oni v dňoch pohanských slávností zvykli držať pôst a konať pokánie.
Aký je teda skutočný súvis zimného slnovratu s Ježišovým príchodom?
Apoštol Ján v úvode svojho evanjelia píše o Ježišovi: „V ňom bol život a život bol svetlom ľudí. A svetlo vo tmách svieti, a tmy ho neprijali... Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet.“ (Jn 1,4-5.9) A tak svetlo - slnko prichádzajúce na svet (zimný slnovrat) bolo symbolom Ježišovho príchodu.
Okrem toho, východ slnka bol už od 1. storočia symbolom druhého Kristovho príchodu v súdny deň. Kým v rôznych náboženstvách je veľmi častý zvyk modliť sa určitým smerom (Židia smerom k Jeruzalemskému chrámu, moslimovia smerom k Mekke...), tak kresťania sa v modlitbe neorientovali k miestu na zemi. Smer ich modlitieb bol k východu, ako znak očakávania Kristovho príchodu: „Lebo ako blesk vzíde na východe a vidno ho až po západ, taký bude aj príchod Syna človeka.“ (Mt 24,27)
Keď je teda 25. december len symbolický, kedy sa Ježiš naozaj narodil?
Žiaľ, toto zistiť nevieme. Pre prvých kresťanov bol dôležitý fakt Ježišovej smrti a zmŕtvychvstania. Dátum jeho narodenia nepovažovali za dôležitý údaj, preto sa nám nezachoval.
Jediné, čo môžeme takmer s istotou povedať je, že to nebolo v decembri. Lukáš v evanjeliu píše: „V tom istom kraji boli pastieri, ktorí v noci bdeli a strážili svoje stádo.“ (Lk 2,8)
December je i v Palestíne natoľko chladný mesiac, že by vtedy pastieri nenocovali pod holým nebom.
Keď je teda 25. december len symbolický, má zmysel ho sláviť?
Nie je zriedkavosťou, že ak naše narodeniny pripadnú na pracovný deň v týždni, presunieme oslavu na víkend, kedy naši priatelia ľahšie môžu prísť náš sviatok s nami osláviť. Stretnutie s priateľmi je dôležitejšie, než samotný dátum.
Podobne i pri oslave Ježišových narodenín nie je dôležitý dátum, ale to, aby sme my prijali pozvanie a oslávili spolu s ním jeho príchod medzi nás.
(Aj anglická kráľovná sa narodila v apríli, ale narodeniny oslavuje v júni, lebo vtedy je v Anglicku lepšie počasie.)