
Škvrna na fasáde pripadala rómskemu dievčatku ako Panna Mária na obrázku, ktorý majú doma:
„Pred týždňom to bol len veľký fľak, ktorý teraz vyzerá ako Mária. Vidím tam postavu ženy a dookola tieň. Postava sa podobá na obrázok, ktorý máme doma.“

Diskusia k článku je preplnená príspevkami čitateľov, ktorí podľa všetkého na rozmýšľanie nepoužívajú mozog, ale orgán umiestnený v nižšej časti tela. K tým je škoda sa vôbec vyjadrovať.
Z diskusie však badať, že drvivá väčšina čitateľov nepochopila, kde tam tí handlovskí Rómovia vidia Pannu Máriu. Žiaľ, autorka v tomto smere svoj článok nedotiahla, a tak jej polovičatú robotu doplním názorným vysvetlením:

Istá podobnosť medzi škvrnou na stene a obrázkom Fatimskej Panny Márie je zrejmá, netreba k tomu ani veľkú dávku fantázie.
To však neznamená, že by sa jednalo o zázrak. Náhodných škvŕn, ktoré niečo pripomínajú, sa vyskytuje dosť veľa. Racionálny človek si to vysvetlí ako spojenie náhody a predstavivosti.
Avšak pre človeka, ktorého život je riadený skôr emóciami než ráciom, sa to môže javiť inak. Budeme sa mu za to vysmievať? Budeme si pre detinskú zbožnosť miestnych Rómov - doberať ich náboženské cítenie či rómsky pôvod? Aj takí sa v diskusii k článku našli.
Ak to tí Rómovia myslia úprimne, tak tu isto plným právom možno citovať Ježišove slová z dnešného evanjelia: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým.“ (Mt 11,25)
A tým, pre ktorých článok bol príležitosťou prejaviť svoje perverzné, rasistické, racionalistické, či nadradenecké postoje, by som ešte adresoval parafrázované Ježišove slová: „Veru, hovorím vám: Cigáni a sociálne slabí vás predchádzajú do Božieho kráľovstva.“ (porov. Mt 21,31)
Vzhľadom na tragicky úbohú obsahovú úroveň diskusie pôvodného článku, rozhodol som sa nedať priestor pre podobné výlevy na mojom blogu. (Slušný a rozumný človek to pochopí.)