- V Českej republike od 26. apríla môže byť na bohoslužbách prítomných 15 veriacich.
- V Bavorsku od nedele 3. mája môže byť na bohoslužbách prítomných 50 veriacich.
- Talianski biskupi protestujú proti vládnemu rozhodnutiu, že uvoľnenie opatrení v krajine od 4. mája sa netýka kostolov, tie majú byť aj naďalej zatvorené.
„Talianski biskupi nemôžu akceptovať, že sa budú prizerať nerešpektovaniu slobody kultu.“ Žiadajú v duchu predchádzajúcich rokovaní s vládou korigovanie nariadenia, ktoré nerešpektuje príslušné kompetencie štátu a Cirkvi.
Vláda odpovedala na protestnú nótu biskupov prísľubom, že bude námietkou zaoberať. „Už v najbližších dňoch si preštuduje protokol, ktorý by čím skôr umožnil účasť veriacich na liturgických sláveniach v podmienkach maximálnej bezpečnosti.“
- Parížsky arcibiskup ostro kritizoval chovanie polície, ktorá chcela prerušiť nedeľnú svätú omšu v jednom z kostolov hlavného mesta. „Žijeme v dobe, ktorá nám pripomína málo šťastné obdobie francúzskych dejín, ako bola okupácia," povedal arcibiskup.
Zásah sa odohral v kostole sv. Ondreja. Miestny farár slúžil svätú omšu vysielanú do jeho farnosti. Podľa smerníc pre obmedzenie bohoslužieb sa na nej mohli zúčastniť iba tí, ktorých prítomnosti je nevyhnutná k priebehu a prenosu liturgie. V zmysle tohto pravidla bol v kostole aj organista, spevák, miništrant a traja veriaci laici, ktorí čítali čítania a prosby.
Omša sa konala za zatvorenými dverami, avšak - ako konštatoval arcibiskup - akýsi „neprajný" sused oznámil polícii, že sa v kostole koná tajná omša. Policajti vtrhli do kostola a požadovali prerušenie liturgie. Miništrant, ktorý zhodou okolnosti bol sám profesiou policajt, sa ujal vyjednávania. Nakoniec bola svätá omša obnovená, avšak lektori boli donútení opustiť kostol.
Je potrebné zachovať si zdravý rozum a skoncovať s týmto cirkusom, uviedol arcibiskup v komentári ku škandálnemu chovaniu policajtov. Zároveň varoval, že pokiaľ sa to nezmení, bude nutné protestovať rozhodnejším spôsobom.
- Nemecký ústavný súd zrušil platnosť celoplošného zákazu náboženských obradov za účasti verejnosti počas pandémie koronavírusu a uviedol, že v prípade dodržania primeraných opatrení je možné povoliť výnimky.
Súd dodal že z dôvodu „vážneho narušenia slobody vierovyznania", ktoré bolo spôsobené zákazom, je „ťažko obhájiteľné" vylúčiť možnosť požiadať o výnimku.