Interpretáciu pápežových slov posunuli nielen do pozície, že žiada "legalizáciu civilných sobášov homosexuálov", ale niektorí vo svojej fantázii zašli až tak ďaleko, že hovoria o pápežovej "podpore pre LGBT ideológiu".
Čo to teda ten pápež povedal?
A povedal vôbec niečo?

Celé toto haló vzniklo v súvislosti s filmom Francesco, ktorý v tomto roku natočil americký režisér ruského pôvodu Evgeny Afineevsky. "Vo filme približuje Svätého Otca a jeho pohľady na súčasnosť prostredníctvom rozhovorov s ním i s ďalšími osobnosťami" - ako oznamuje autorské promo tohto produktu.
Pápežove slová, ktoré v médiách spustili v stredu také haló, sú interpretované práve z tohto filmu, ktorý v čase, keď o ňom novinári písali, ešte ani jeden z nich nevidel.
Film mal mať totiž v deň, keď novinári o tejto senzácii už písali (v stredu 21. októbra), ešte len svoju svetovú predpremiéru na Filmovom festivale v Ríme. Samotná premiéra je naplánovaná v Amerike na 25. októbra na filmovom festivale v Savannah.
Z toho je jasné, že to, o čom novinári písali, prostredníci komentovali, a samozvaní vatikanisti podľa toho predpovedajú smerovanie Katolíckej cirkvi v nasledujúcom tisícročí, je len zopár viet, ponúknutých producentmi filmu ako reklama.
A cieľom reklamy je zaujať, upriamiť pozornosť na ponúkaný produkt, a napokon na ňom zarobiť.
Toto bol cieľ informácie, ktorá bola novinárom podhodená, ako psovi kosť.
A čo teda pápež vo filme povedal?
To zatiaľ okrem autorov vie pomerne malá skupina ľudí, ktorá film už videla, pretože predpremiéra filmu sa už medzitým na festivale v Ríme uskutočnila.
Avšak okrem samotnej interpretovanej vety z filmu treba vnímať aj jej kontext, či situáciu v ktorej ju pápež povedal.
"Homosexuáli majú právo byť súčasťou rodiny. Sú to božie deti a majú právo na rodinu." Na týchto slovách nie je nič šokujúce. Sú v plnom súlade s tým, čo pápež František i jeho predchodcovia hovorili už doteraz.
"Čo potrebujeme, je zákon o registrovaných partnerstvách, aby týmto spôsobom boli právne krytí." Túto vetu už možno interpretovať rôzne, môže vyvolať polemiky. V žiadnom prípade však neznamená podporu "civilných sobášov homosexuálov". Medzi týmito pojmami je podstatný rozdiel.
Agentúra Reuters k tomu píše komentár, že František ešte ako arcibiskup Jorge Bergoglio podporoval istý druh právnej ochrany pre homosexuálne páry, nie však legislatívu, ktorá by ich zväzky povýšila na úroveň manželstva.
Neunáhlime sa teda pri hodnotení medializovaných pápežových slov, a to v žiadnom smere!
Keď si ich budeme môcť vypočuť alebo prečítať autentické - v doslovnom znení ako ich pápež povedal, nie interpretované producentom filmu a novinármi, a už vôbec nie dezinformované prostredníckymi blogmi a konšpiračnými servermi, tak pri tom uvažujme aj nad týmito kritériami:
- V akej súvislosti pápež tieto slová povedal?
- Nie sú vytrhnuté z kontextu?
- Sú tieto jeho slová oficiálnym vyjadrením, postojom, alebo boli len voľne povedané "medzi rečou"?
- Autor pápežove myšlienky a slová vo filme spracoval autenticky, alebo ich vtláča do témy, ktorú sám chce prezentovať? (či už z dôvodu ideológie, alebo komercie)
A na záver jeden malý postreh na adresu novinárov:
Niektorí novinári nevedia ani len správne zo zahraničných zdrojov odpísať dátum predpremiéry filmu v Ríme. Nečudo, že interpretácia pápežových slov z filmu im robí vážne problémy.
Jeden denník dal správe bombastický nadpis: "Naši biskupi mlčia." Možno by si mohli uvedomiť, že rozumný človek sa vyjadruje a komentuje len to, o čom niečo vie.
Len husi gágajú, akonáhle sa čosi pohne na dvore.