Základným problémom je už diskutovaný číselný kód - identifikátor, ktorý zabezpečí, že anonymné sčítanie nebude anonymné. I bez neho však o anonymite hovoriť nemožno.
Úradníci na ochranu osobných údajov si akosi nevšimli, že to nie je len v spárovaní sčítacieho hárku s menom cez identifikátor.
Sú tu aj údaje: dátum narodenia, názov zamestnávateľa, sídlo zamestnávateľa a miesto výkonu zamestnania. Naozaj si páni štatistici a úradníci ochraňujúci osobné údaje myslia, že tieto údaje neidentifikujú veľkú časť respondentov aj bez číselného identifikátora?
Keďže bývam mimo trvalého bydliska, už pri prvých informáciách v médiách ma zaujalo, že okrem trvalého bydliska, sa bude zisťovať aj miesto obvyklého bydliska.
Pri preberaní sčítacích hárkov som zistil, že práve tento - najdôležitejší údaj celého sčítania JE ZMÄTOČNÝ.
Sčítacia komisárka mi totiž dala hárok "B. údaje o byte" a hárok "C. údaje o dome". Na otázku, kde je hárok o mne odpovedala, že tu nemám trvalé bydlisko.
Ale predsa každý sa sčítavá tam, kde sa v čase sčítania skutočne nachádza.
Tak mi dala náhradný sčítací hárok "A. údaje o obyvateľovi".
V hárku však chýba údaj "trvalé bydlisko".
Ak tento hárok vypisuje osoba v mieste trvalého bydliska, všetko je v poriadku. Vďaka identifikátoru štatistici vedia, kde má osoba trvalé bydlisko. A teda aj koľko je v tej obci trvalých obyvateľov.
Avšak keď ja vypĺňam tlačivo mimo trvalého bydliska (v mieste obvyklého bydliska, či úplne mimo - na liečebnom pobyte) a používam náhradný sčítací hárok, nikto nezistí, kde mám trvalé bydlisko.
Toto je však údaj veľmi dôležitý. Veď podľa neho dostávajú obce prostriedky z podielových daní.
Keď už som pri tom, problém s údajom o počte obyvateľov pre podielové dane prislúchajúce obciam, nastáva aj v prípade študentov, bývajúcich na internáte. Títo majú uviesť ako miesto obvyklého pobytu internát.
To znamená, že financie z podielových daní za nich získa mesto, kde je internát, a nie obec, v ktorej bývajú?
A čo s hárkom v mieste trvalého bydliska?
Volali mi rodičia: "Máš tu sčítací hárok. Prídeš si ho vyplniť, alebo to máme urobiť za teba?"
Takže sa môžem sčítať dva razy. Za koľkých ľudí, ktorí mimo trvalého bydliska vyplnia náhradný sčítací hárok, vyplnia ich domáci aj ten riadny hárok? Aspoň nás bude štatisticky o niečo viac.
"Vráťte ho prázdny sčítacej komisárke," odpovedal som rodičom. Lenže - hárok identifikovaný s mojím menom zostane nevyplnený; náhradný, ktorý vyplním, nebude spárovaný s mojím menom, ani na ňom nebude uvedené miesto môjho trvalého bydliska. Technicky teda budem vykazovaný, že som si nesplnil zákonnú povinnosť sčítania sa. Čo keď ma za to budú chcieť sankciovať? Ako dokážem, že som sa sčítal? Sčítacia komisárka nemá ani tlačivo ani pečiatku, aby mi dala potvrdenie.
Ďalší nezmysel je položka č. 8 hárku A. "vzťahy medzi členmi domácnosti"
Kto je "osoba na čele domácnosti"? A kto je "manžel, manželka"?
Nie sú si azda manželia rovní? Nemajú mať rovnakú zodpovednosť v domácnosti - v rodine?
Mediálne dosť známy je už problém s položkou č. 23 "náboženské vyznanie"
Náboženské vyznanie je úplne iná otázka, než príslušnosť k cirkvi:
"Rímskokatolícka cirkev", "Pravoslávna cirkev"...
To na štatistickom úrade pracujú samí ateisti, ktorí o náboženských termínoch nemajú ani šajnu?
A v poslednej 24. položke hárku A. "počítačová znalosť" mi chýbajú kolónky:
e) práca s obrázkami
f) hry na počítači
Prejdime k hárku "B. údaje o byte":
Už sa chystám ísť merať miestnosti, aby som vypočítal podlahovú plochu a obytnú plochu. A chýba mi tam už len položka "počet záchodov".
Ale na počet osôb v byte sa opýtať zabudli.
V položke 15. sa pýtajú na pevnú linku - to je regulérna otázka, ale otázku o prístupe na internet tam asi zabudli spred 10 rokov, keď jediné pripojenie na internet bolo káblom. Mobilné pripojenie bolo ešte sci-fi. Dnes je to otázka osobnej vybavenosti, a nie vybavenosti domácnosti.
A úplne geniálna je posledná položka 16. "vybavenosť domácnosti"
- mobilný telefón, osobný počítač/notebook a osobné auto.
Toto sú v dnešnej dobe veci osobnej potreby a nie vybavenosti domácnosti, preto mali byť na hárku "A. údaje o obyvateľovi".
Vo vysvetlivkách k tomu autori píšu: "... bez ohľadu na to, komu z domácnosti dané predmety patria."
Keďže podľa hárku A. položky 8. je členom domácnosti aj "cudzia osoba, podnájomník", ak chudobná rodina prenajme izbu vo svojom byte človekovi s autom, mobilným telefónom a notebookom, podľa našich štatistikov (alebo skôr štatistov?) tieto vymoženosti využíva celá domácnosť.
Už si živo predstavujem, ako "osoba na čele bytovej domácnosti" (viď hárok A. položka 8.), zodpovedná za vyplnenie hárku B., ide prehľadávať izbu podnájomníka, aby zistila, či tam má mobiný telefón a notebook.
Odporúčam nášmu parlamentu, aby schválil mimoriadne odmeny pracovníkom štatistického úradu, za úžasne odvedenú prácu pri príprave tohto sčítania.