prišli (traja králi v betleheme)

Vianočný kolorit našich kostolov i domácností neodmysliteľne dopĺňa betlehem.Azda najviac betlehemy fascinujú deti. Im nevadí, ak to nie je zna umelecké dielo, ani ak je vyobrazenie nerealistické, či dokonca je betlehem "pozliepaný" tak, že pastier siaha sv. Jozefovi ledva po pás, či ťava je popri troch kráľoch veľká asi ako pes.To je nepodstatné, hlavne že je Jezuliatko jasličkách a najmä zvieratká: ovečky, možno aj psík, oslík a kravička, a v kráľovskom sprievode ťavy a hlavne slon!!Ako dieťa som nebol iný, betlehem som počas Vianoc v kostole neobišiel. Najviac ma zaujal ten u kapucínov, lebo bol pohyblivý, figúrky v rade dokola prichádzali k Ježiškovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (63)

Tradíciu betlehemov, ako súčasti Vianoc, zaviedol v roku 1223 sv. František z Assisi, keď svojim spolubratom a ľuďom z okolia chcel ukázať chudobu, do akej prišiel Boží Syn. V jaskyni neďaleko Greccia pripravil jasle, vola a osla, boli tam aj Jozef a Mária, a do jaslí uložili malé dieťa. Bol to vlastne už vtedy "živý betlehem", čo je v posledných rokoch považované za moderné.
V nasledujúcich rokoch si obyvatelia už sami robili živé i umelé betlehemy, a táto tradícia sa šírila veľmi rýchlo ďalej.

Kým niektoré betlehemy sú počas celého vianočného obdobia stále rovnaké, iné sa dnes menia:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pastieri s ovečkami ustupujú do úzadia, prípadne odchádzajú úplne, a miesto pri jasličkách zaujímajú traja králi so sprievodom.

Tento zvyk zdôrazňuje, že vianočný čas ešte neskončil, práve naopak, sviatok Zjavenia Pána je druhým vrcholom tohto obdobia.

Obrázok blogu

Sviatok Zjavenia Pána slávili kresťania na Východe už v 3. storočí, a tak je starší než samé Vianoce. Prípominali si v ňom tri biblické udalosti, v ktorých sa Boh dal svetu spoznať vo svojom Synovi: príchod mudrcov z Východu, Ježišov krst v Jordáne a prvý zázrak na svadbe v Káne.

Časovo i obsahovo tento sviatok nadviazal na Vianoce a tak do popredia vystúpila prvá z udalostí - poklona mudrcov z Východu.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudová tradícia postupne urobila z mudrcov troch kráľov a dala im aj mená Gašpar, Melichar a Baltazár. Okolo ich života vzniklo mnoho legiend.
Títo traja muži sa vraj po návrate do domoviny stali horlivými misionármi. Ako starci sa stretli s apoštolom Tomášom, na jeho ceste do Indie. Ten ich vysvätil za biskupov. Keď potom krátko po sebe všetci traja zomreli, boli pochovaní do spoločného hrobu.
V 4. storočí ich pozostatky vyzdvihla sv. Helena, matka cisára Konštantína a odviezla ich do Talianska. Neskôr ich venovala milánskemu biskupovi Eustargiovi, ktorý ju o ne prosil. Eustargiov nástupca na biskupskom stolci Protasius dal pre ostatky zhotoviť kamenný sarkofág, ktorý umiestnil na Eustargiov hrob.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci Cirkev oficiálne úctu k trom kráľom ako svätcom nikdy neuznala, pre sviatok Zjavenia Pána sa zaužíval sviatok Troch kráľov.

Tiež v Kolíne nad Rýnom, kam v roku 1164 Fridrich Barbarosa previezol z Milána tieto údajné ostatky troch kráľov, je im ako svätcom zasvätená katedrála. Ostatky sú uložené v zlatom zdobenom relikviári.
Mimo Kolína však úcta k trom kráľom ako svätcom uznaná nie je.

Po reforme cirkevného kalendára v roku 1969 sa Cirkev vrátila k používaniu pôvodného názvu sviatku Zjavenie Pána.

Marian Vojtko

Marian Vojtko

Bloger 
  • Počet článkov:  297
  •  | 
  • Páči sa:  771x

Keď bolo PMD 85 hitom, uchvátili ma počítače. Na istý čas sa mi stali profesiou... Napokon ma však uchvátil Niekto iný. Zoznam autorových rubrík:  Zo životaSvet v ktorom žijemedumkyKocúrkovo SRslovenčinaCirkev v súčasnostifinancovanie cirkviModlitbyŽivot KristaDejiny CirkviKristus a myZaujimavosti o svätých a cirkvMyjavaSpomienkyXXXLNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu