Ako sa vyhnúť spáleniu? (seriál 11 krokov ku zdraviu, 7.krok)

Aká je najlepšia ochrana pred spálením? Aké potraviny Vás ochránia pred spálenou pokožkou? Pokiaľ sa už spálite, aké prírodné alternatívy môžete využiť, aby ste zmiernili bolesti? Ako si urobiť vlastný sprej na spálenú pokožku? A omnoho viac Vám prinášam v mojom 5.pokračovaní 7.kroku ku zdraviu - Doprajte si dostatok slnka...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.acuvue.sk/UV-a-oci/ucinkyUV-koze)

Pokračovanie môjho seriálu 11.krokov ku zdraviu, v ktorom Vám predstavím úžasné vlastnosti podceňovaného „lieku“ – slnka, pred ktorým Vás klamlivo varujú mnohí odborníci. V mojom 6.dielnom článku sa dozviete čo nám vlastne ponúka slnko. Aké liečivé vlastnosti má vitamín D. Čo je to vlastne vitamín D a ako ho môžete prijať. Čo Vám hrozí v prípade jeho nedostatku. Kedy a ako by ste sa mali opaľovať. Aké chyby môžete urobiť pri opaľovaní. Ako sa prirodzene vyhnúť spáleniu a čo robiť v prípade spálenia. Prečo by ste sa mali vyhnúť opaľovacím krémom a aké opaľovacie krémy by ste mali hľadať. Aký typ solária je bezpečný a prečo by ste sa mali vyhýbať väčšine bežných solárií. Všetkých 6.dielov môjho článku môžete nájsť tu. Všetky moje články môžete nájsť tu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je najlepšia ochrana pred slnkom?

Podľa The Enviromental Working Group, najlepšia ochrana pred slnkom je šiltovka a tričko. Proste sa oblečiete alebo zájdete do tieňa a máte po starostiach. Bavlnené oblečenie vám napríklad ihneď poskytne SPF 15, čo je slušné číslo. Pokiaľ však chcete výhradne použiť opaľovací krém, použite aspoň prírodný krém bez petrochemikálií. Aj keď je netoxický, majte na pamäti, že zabráni metabolizmu vitamínu D, takže ho používajte opatrne. Jednou z možností môže byť, že sa pár dní budete opaľovať potrebný čas bez krému, aby ste prijali dostatok vitamínu D a potom použijete prírodné ochrany pred spálením alebo prírodný opaľovací krém. Pokiaľ však nie ste odkázaný na častý pobyt na slnku (práca, dovolenka), tak nepoužívajte krémy vôbec a radšej sa ihneď po potrebnom opaľovaní schovajte pred slnkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa vyhnúť spáleniu?

Spáleniu sa však môžete vyhnúť aj iným spôsobom. A to konzumáciou správnych potravín. Je preukázané, že dostatok antioxidantov slúži ako prevencia pred spálením. Preto konzumujte veľa zeleniny a ovocia ako goji, maliny, brusnice alebo čučoriedky. Ďalšou ochranou proti spáleniu a rakovine kože je chemikália sulforaphane glucosinolate, ktorá sa nachádza v brokolici, kapuste, keli, horčicových listoch alebo špenáte. Ďalšou vynikajúcou ochranou je zelený čaj, vďaka obsahu antioxidantov. Zabezpečte si však kvalitný zelený čaj, ktorý neobsahuje nadmerné množstvo pesticídov, a z ktorého vám vznikne po vyluhovaní zelený čaj a nie hnedý čaj. Odporúčam vám čaj matcha, čo je pomletý prášok s najvyšším obsahom antioxidantov medzi zelenými čajmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Významnou súčasťou ochrany pred spálenín je aj mrkva a tmavo listová zelenina kvôli obsahu karotenoidov. Ďalší úžasný karotenoid – lykopén, sa nachádza v paradajkách alebo vodnom melóne. Podľa jedného výskumu ľudia, ktorí skonzumovali denne 1 polievkovú lyžicu paradajkovej pasty alebo jeden 2/3 pohár mrkvového džúsu počas 10 až 12 týždňov a potom boli vystavení UV žiareniu, mali o skoro 50% znížené začervenanie pokožky oproti tým, ktorí nekonzumovali tieto potraviny. V prípade, že ste krvná skupina A alebo B, tak radšej použite vodný melón alebo guavu na získanie lykopénu. Takisto pri konzumácií hociktorého z týchto pokrmov si k nim pridajte dostatok správnych tukov a bielkovín ako orechy, ľanové semiačka, maslo, kokosový olej, olivový olej, avokádo, tvaroh, tučný syr alebo biely jogurt, aby vám príliš neovplyvnili hladinu krvného cukru a s tým súvisiace následné problémy ako únava, bolesti hlavy, vlčí hlad, podráždenosť atď.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšia významná látka, ktorá vám pomôže predísť spáleniu sú omega 3 tuky, ktorá preukázateľne znižujú riziko rakoviny kože, zatiaľ čo omega 6 zvyšuje jej riziko. Preto pri pohľade na bežnú stravu priemerného človeka, ktorá namiesto pomeru omega-3 ku omega-6 1:1 alebo maximálne 1:3 má pomer 1:15 až 1:50, je riziko rakoviny kože veľmi vysoké pokiaľ nedodržíte správne postupy pri opaľovaní. Do skupiny prirodzených ochrancov patrí aj astaxantín, zatiaľ pomerne neznámy karotenoid, ktorý je produkovaný v morských riasach ako odpoveď na UV žiarenie, čo je spôsob ako riasy ochraňujú sami seba.

Čo robiť v prípade spálenia?

Jeden z najúčinnejších prostriedkov v prípade spálenia, ktorý vám zároveň pomôže predísť samotnému spálenia je aloe vera gél, ktorý má ohromné liečivé účinky na poranenú pokožku. Obsahuje vyše 130 aktívnych zložiek a 34 aminokyselín, ktoré majú liečivý účinok na pokožku. Môžete použiť aj aloe vera džús, ktorý má takisto pozitívne účinky na pokožku. Takisto je vhodná kombinácia aloe vera, uhorky a vitamín E oleja. Túto kombináciu rozmixujte a potrite ňou poranenú pokožku. Úplne najlepšou voľbou by boli čerstvé listy, ktoré je nutné prerezať a lepkavou zmesou vo vnútri si potrieť poranenú pokožku.

Pokiaľ nakupujete aloe vera krémy alebo sprej, dávajte si pozor na ich kvalitu. Veľa značiek drahšej kozmetiky síce obsahuje prídavok aloe vera, ale zároveň aj celý „bordel“, ktorý sa nachádza aj v bežných produktoch. Je to však aspoň menšie zlo. Napriek tomu máte na trhu dostatok „čistých“ a prírodných krémov s obsahom aloe vera.

Inou možnosťou ako zmierniť spálenie zo slnka je čaj. Hlavne čierny čaj, prípadne harmančekový čaj. Vychladnutý čierny čaj si nanášajte na postihnuté miesta a uvidíte ako rýchlo sa vaša pokožka vylieči. Tiež si môžete urobiť čajový kúpeľ, pri ktorom nahádžte veľké množstvo čajových vreciek do vane a proste sa v tom vykúpte. Ďalším postupom v prípade spálenia, ktorý by mal byť automatický počas celého vášho života je dostatok čistej vody. Spálená pokožka je zároveň dehydrovaná, takže potrebuje množstvo správnych tekutín na hydratáciu. Čistá prefiltrovaná voda je v dnešnej dobe najlepšia cesta k dosiahnutiu dostatočnej hydratácie. Riaďte sa farbou vášho moču, ktorý by mal by priesvitný alebo slabo žltý.

Štvrtou možnosťou, ktorú môžete použiť v prípade spálenia je „zemiaková technika“. Nakrájajte si dva umyté zemiaky na plátky a rozmixujte ich v mixéri. Vytvorenou zmesou si potrite spálené miesta a potom si dajte studenú sprchu. Prípadne môžete zmes naniesť na gázu a priložiť na konkrétne miesto. Tento postup opakujte niekoľko dní a mali by ste pocítiť úľavu. Ďalšou variantov z radu zeleniny, ktorá vás ochráni pred spálením je uhorka vďaka obsahu vitamínu C. Nehovorím však o jej konzumácií. Olúpte si polovicu uhorky a potrite si spálenú pokožku. Po pár dňoch by ste mali pocítiť úľavu.

Mimoriadne liečivé účinky v prípade spálenia má jogurt. Obyčajný biely plnotučný jogurt, ktorým si potriete poranenú pokožku. Po pár aplikáciách na pokožku by ste mali pocítiť úľavu. Dokonca to môžete vylepšiť pridaním kurkumy a jačmeňa. Pasta z týchto ingrediencií urýchli hojace procesy. Keď sme pri mliečnych výrobkoch, nízkotučné mlieko je ďalšia liečivá potravina pre popálenú pokožku. Zmiešajte šálku nízkotučného mlieka so 4 šálkami studenej vody. Z vytvorenej zmesi si robte polhodinové obklady každé 4 hodiny, až kým nezmizne bolesť.

Sóda bikarbóna má takisto viaceré hojivé účinky a široké použite. Pre liečbu spálenia rozmiešajte 4 polievkové lyžice jedlej sódy(nie prášok do pečiva) v miske so studenou vodou. Namočte utierku do zmesi a nanášajte na poranenú pokožku. Pokiaľ už prešiel dlhší čas od spálenia a vznikli na vašej pokožke pľuzgieriky alebo sa vaša pokožka šúpe, použite vitamín E gél alebo tekutý vitamín E, ktorý nanášajte priamo na postihnuté miesta. Uistite sa však, že sa jedná o prírodný vitamín E a nie jeho syntetickú verziu. Ďalšou možnosťou je jablčný ocot. Jablčný ocot má množstvo liečivých vlastností a liečba spálenej pokožky je jedna z nich. Jablčný ocot by mal byť nepasterizovaný, nefiltrovaný a bez prídavku konzervačných látok a farbív. Čiže mal by byť čistý a v čo najvyššej kvalite.

Jedenástou možnosťou, ktorú môžete použiť v prípade spálenej pokožky sú ovsené vločky. Ovsené vločky môžete použiť 3 spôsobmi:

  1. Naplňte čistú balvnenú ponožku jednou šálkou nevarených vločiek a šúchaním ju vyluhujte vo vlažnej alebo studenej vode, až kým sa voda nezakalí. Vodu prelejte do vane a namáčajte sa.

  2. Rozmixujte alebo pomeľte vločky na prášok. Prášok z vločiek rozpustite pod kohútikom počas napúšťania. Potom sa v tom namáčajte 30 minút. Po namáčaní sa opláchnite studenou vodou.

  3. Rozmixujte vločky na prášok a zmiešajte ho s vodou. Zmes si vtierajte do pokožky. Pomôže vám to udržať pokožku prirodzene hebkú.

Výborné účinky na spálenú pokožku má aj levanduľa. Olej z levanduľy zmierňuje bolesť, chráni pred šúpaním pokožky a zároveň pomáha udržať opálenú pokožku. Z levanduľy si môžete urobiť aj vlastný sprej na spálenú pokožku.

Potrebujete:

  • 100-120 ml destilovanej vody

  • 9 kvapiek levanduľového oleja

  • 3 kvapky mätového oleja

Všetko zmixujete a zľahka vstreknite na postihnuté miesta. Na záver vás chcem upozorniť na produkty s obsahovať lanolínu, ktorý môže zhoršiť váš stav spálenej pokožky. Množstvo aloe vera produktov obsahuje lanolín, preto si vyberajte starostlivo svoju kozmetiku.

Vidíte teda koľko rôznych prírodných alternatív existuje ako prevencia proti spáleniu a zároveň na zmiernenie bolesti pokiaľ ste sa už spálili. Preto si dvakrát rozmyslite či dáte na seba opaľovací krém plný chemikálií, alebo využijete prirodzené cesty, ktoré udržia vašu pokožku sviežu a prirodzene zdravú. Myslite na to, že zdravie máte len jedno a stratiť ho môžete len raz. Ak neviete ako a kedy sa máte opaľovať, aby ste sa vyhli spáleniu a zároveň získali dostatok vitamínu D, prečítajte si môj predošlý článok.

Pokračovanie článku už čoskoro. V záverečnej 6.časti sa dozviete pravdu o soláriách a dôvody prečo je väčšina solárií nevhodná a aký druh solária by ste mali hľadať. Prvú časť článku si môžete prečítať tu. Všetky moje články nájdete tu.

Martin Chudý

Martin Chudý

Bloger 
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Martin Chudý je profesionálny športovec (futbalista), konzultant pre optimálne zdravie a výživu, spisovateľ, bloger, kaviarničkár, aktivista, rečník, podnikateľ a vizionár.Viac ako 13 rokov (od 2006) sa aktívne zaujíma o oblasti zdravia, výživy, osobnostného rozvoja a podnikania.Martin pomáha ľuďom optimalizovať výživu, aby zlepšili svoje zdravie a vyhli sa chronickým zdravotným problémom.Martin tiež pomáha ľuďom objaviť ich “skryté“ zdroje a vďaka tomu využiť ich potenciál a dosiahnuť život podľa svojich predstáv.Viac o Martinovi:https://www.martinchudy.sk/o-mne/Kontakt:FB: https://www.facebook.com/www.martinchudy.skWEB: https://www.martinchudy.sk/ Instagram: https://www.instagram.com/martin_chudy/ Zoznam autorových rubrík:  Metabolická flexibilitaVoda a tekutinyZdravie11 krokov ku zdraviuÚspechReceptyZdravie zvieratŠtíhla postava

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu