Zrýchlite svoj metabolizmus (seriál 11 krokov ku zdraviu, 1.krok)

Vyhoďte už konečne všetky diéty von oknom a nasmerujte sa ku skutočnému zdraviu. Prestaňte sa obmedzovať a nájdite pomocou stravy svoju vytúženú postavu. Vypestujte si stravovacie návyky, ktoré Vám pomôžu dosiahnuť optimálnu váhu,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Upozornenie: Tento článok už nie je aktuálny. Upravený článok s názvom "17 stravovacích návykov pre optimálnu hmotnosť a zdravie" si môžete prečítať na tomto odkaze.

Pôvodný článok:

Vo svojom 2-dielnom článku 11 krokov ku zdraviu som vám predstavil sériu krokov, ktoré vám môžu pomôcť optimalizovať Vaše zdravie. Ako som sľúbil, prinášam vám seriál, v ktorom vám priblížim jednotlivé kroky. Ako môj prvý krok ku zdraviu som uviedol - Jedzte.

Aj keď to pravdepodobne vyznie smiešne, tak je to veľmi podstatné a hlavne na zamyslenie. Mnoho ľudí sa márne snaží nájsť svoje zdravie alebo svoju želanú váhu. Títo ľudia sú ochotní investovať veľké peniaze do hocičoho, čo im prinesie väčšinou "rýchle" výsledky. Preto sa veľakrát vhrnú strmhlav do neznáma a nechajú si radiť od rôznych "expertov", ktorí ich pobláznia najnovšími diétami a úžasnými bájkami o rýchlom chudnutí. Tieto diéty sú často založené na výraznom obmedzení energetického príjmu a počtu denných jedál. V najhoršom prípade sú spojené s rôznymi nápojmi a tabletkami, ktoré majú nahradiť skutočné jedlo. Bohužiaľ, vtedy veľakrát dochádza až k zlyhaniu organizmu a následnej návštevy nemocnice. To sú však už tie najhoršie prípady. Každopádne však všetky diéty, či sú 2 týždňové, 30 dňové alebo iné, sú len marketingové ťahy, ktoré ešte nikomu nikdy dlhodobo nepomohli a jediné, čo majú spoločné je, že poškodzujú ľudské zdravie. Po ukončení každej takejto diéty nastáva známy "jo-jo efekt", ktorý Vás vráti nielenže tam, kde ste boli predtým, ale dokonca ešte do horšieho stavu. Takéto neustále pokusy o rýchle schudnutie Vám môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, ktoré budú len ťažko napraviteľné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môj prvý krok taktiež platí pre ľudí, ktorí sa pokúšajú znížiť svoju hmotnosť pomocou vlastných vedomostí o výžive. Tieto "vedomosti" o výžive a chudnutí väčšinou čerpajú z internetu, médií alebo od kolegov či známych a sú opäť založené na znižovaní energetického príjmu a obmedzovaní denných jedál. Mnohí dokonca začnú počítať svoj energetický príjem a preto začnú vynechávať predovšetkým tuky(1g = 9,3kcal) a konzumujú hlavne sacharidy(1g = 4,1kcal). Prvé čo urobia je, že prejdú na nízkotučné výrobky a výrobky z názvami "light", znížený obsah..., fit, línia, wellness, racio, bio a podobné zavádzajúce názvy. Takíto ľudia sa mylne domnievajú, že robia niečo prospešné pre svoje zdravie. Olej do ohňa prilievajú, pokiaľ sa snažia znížiť počet denných jedál na 2-3, dokonca niekedy len na 1 jedlo denne. Čo je výsledkom takýchto snáh? Pomerne rýchlo ich váha ide dole, ale potom sa to akosi zastaví. Veľa ľudí by mi možno oponovalo, že vďaka výraznému obmedzeniu energetického príjmu a počtu denných jedál, si držia nízku váhu a chudú postavu. Áno, aj ja poznám takých ľudí. Lenže títo ľudia, podobne ako väčšina modeliek(ktoré majú možno iba 40kg) majú výraznú skrytú obezitu. Možno sú tenkí, ale nie preto, že výrazne znížili percento podkožného tuku, ale preto, že výrazne znížili percento vlastnej svalovej hmoty, čo je veľmi nepriaznivý stav pre organizmus. Veľmi viditeľné je to práve u svetových modeliek, ktoré trpia ťažkou skrytou nadváhou až obezitou. Percento ich podkožného tuku môže byť vyššie ako 30%, čo je už kritický stav. Niet sa potom čomu diviť, že tieto modelky často prepadnú anorexii, bulímii, depresiám alebo iným vážnym zdravotným problémom, ktoré mávajú až smrteľné následky.

SkryťVypnúť reklamu

Takáto skrytá nadváha vzniká dôsledkom výrazného spomalenia telesného metabolizmu. Keď sa Váš metabolizmus spomalí, telo prechádza na režim šetrenia. Vaše telo si myslí, že nastali ťažké časy a máte nedostatok potravy a preto Váš mozog začne vysielať signály, aby ste uskladnili viac tuku na horšie časy. Lenže telo musí nejako fungovať, preto si potrebnú energiu začne brať zo svalov(katabolizmus svalstva). Je to prirodzená obranná reakcia organizmu proti nedostatku potravy. Takáto reakcia Vám doslova pomáha prežiť v časoch nedostatku. Lenže nepomáha Vám zachovať si dlhodobé zdravie. Ak by ste videli človeka s takouto skrytou obezitou vyzlečeného, uvideli by ste namiesto svalovej hmoty len ovisnutú kožu. Skrytá obezita sa začína stávať problémom u stále väčšieho počtu ľudí. Títo ľudia vôbec nie sú zdravší a nie je im veru čo závidieť.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočne musíte pochopiť, že pokiaľ chcete dosiahnuť vysnívanú váhu, čo úzko súvisí so zachovaním trvalého zdravia, musíte jesť. Čiže nie sa trápiť, sužovať a odopierať si telesné pôžitky. Práve naopak, musíte začať jesť a to pravidelne. Prestaňte si počítať denný príjem a zahoďte už konečne všetky diéty, ktoré Vás len obmedzujú a dostávajú do stavu depresie. Ak chcete skutočne schudnúť a byť zdravý, musíte začať jesť! Ak si nateraz odmyslíme pravidelnú pohybovú aktivitu, ktorá je inak neodmysliteľnou časťou zdravého života, tak aj len čisto pomocou vhodnej stravy, môžete dosiahnuť vysnívanú váhu. Váhu, ktorá Vám zostane viac ako len pár týždňov alebo mesiacov, zostane Vám celý život. Lenže netrvá to 2 týždne alebo 30 dní, ale možno aj niekoľko rokov. To záleží od Vašej východzej pozície. Pokiaľ chcete schudnúť pomocou stravy, musíte si vypestovať niekoľko základných stravovacích návykov, bez ktorých to jednoducho nepôjde.

SkryťVypnúť reklamu

Návyk prvý- Jedzte 5 až 6 krát denne

Vaše telo potrebuje prijímať potravu pravidelne, aby bol Váš metabolizmus stále v permanencii. Potrebujete mať rýchly metabolizmus, čo sa okrem cvičenia dá dosiahnuť len pravidelným stravovaním. Keď je Váš metabolizmus zrýchlený, dokáže oveľa lepšie zužitkovať prijatú potravu a Vy sa nemusíte báť nadmerného ukladania tukov. Taktiež rýchlejšie vyhladnete a tým pádom môžete častejšie jesť. Jedzte teda 5-6 krát denne asi každé 2-4 hodiny

Návyk druhý- Jedzte striedmo

Váš metabolizmus sa spomalí nielen keď nejete, ale aj keď sa prejedáte. Vtedy je organizmus preťažený a Vy to pocítite zvýšenou únavou a malátnosťou. Keď sa prejedáte, Vaše telo musí veľmi bojovať, aby Vás udržalo pokope a zároveň nemá kam uskladniť také veľké množstvo potravy, preto veľkú časť prijatej potravy premení na tuk. Jedzte teda do polosýta a nenechajte sa oklamať očami a hormónmi. Nežijeme predsa, aby sme jedli, ale jeme, aby sme žili.

Návyk tretí- Jedzte s pocitom hladu

Mierny pocit hladu by mal byť signálom Vášho tela, že je čas na ďalší chod. Nebojte sa tohto pocitu. Pri hladovke sa Vám vylučuje rastový hormón(hormón mladosti) a je to viac na úžitok ako na škodu. Jedte až keď ste hladný.

Návyk štvrtý- Jedlo si vychutnávajte

Pri jedle buďte pokojný, vymedzte si naň dostatok času, každé sústo dôkladne prežujte a vychutnajte si ho. Pri hltavom a rýchlom jedení spomaľujete trávenie a vzniká vo Vašom tele viac škodlivých látok. To isté platí pokiaľ jedlo konzumujte pod stresom. Hlavne škroby sa pomocou slín trávia už v ústach, preto je dôležité ich dostatočné rozdrobenie.

Návyk piaty- Dodržujte delenú stravu

Vaše telo nie je prispôsobené na spoločné trávenie bielkovín a sacharidov. Takáto kombinácia výrazne prekysľuje Váš organizmus, zaťažuje Váš tráviaci trakt a vytvára vo Vás zbytočné toxíny vytvorené z hnilobných procesov, ktoré vznikajú keď sacharidy kvasia vo Vašom žalúdku, zatiaľ čo sa bielkoviny trávia. Bielkoviny potrebujú v žalúdku kyslejšie prostredie a sacharidy zásaditejšie. Sacharidy by sa mali hlavne tráviť až v tenkom čreve, lenže musia čakať 2-6 hodín, kým sa bielkovina natrávi. Za tento čas Vám ryža, zemiaky, cestoviny, ovocie, pečivo či iné výrobky z múky vplyvom kyslých žalúdočných štiav pekne zhnijú a Vy ste nafúknutí a plný plynov a toxínov. Čo sa často prejavuje rôznymi vyrážkami, ekzémami a kožnými defektmi. Preto bielkoviny ako mäso, ryby a vajcia konzumujte výlučne so zeleninou(dusenou, varenou či čerstvou) a správnymi tukmi(orechy, semená, maslo, kokosový olej, olivový olej). A taktiež sacharidy kombinujte so zeleninou a tukmi. Výnimkou môžu byť syry a niektoré mliečne výrobky, ktoré majú vhodnejšie pH a preto sú tolerantnejšie pre Váš žalúdok v spojení so sacharidmi.

Návyk šiesty- Sacharidy konzumujte doobeda

Pokiaľ si chcete udržať ideálnu váhu a zdravotný stav je veľmi dôležité, aby ste neprovokovali Váš inzulín. Pokiaľ konzumujte sacharidy, zamerajte sa na sacharidy s nízkym(hodnota GI do 55) až stredným glykemickým indexom(GI do 69). A konzumujte ich skôr doobeda, aby ich telo dokázalo počas dňa ešte spáliť. So sacharidov si vyberajte hlavne zeleninu a nejaké to ovocie(max. 2-4 kusy denne). Pokiaľ neodoláte obilovinám, doprajte si ovsené alebo špaldové vločky, špaldovú krupicu, špaldové, ovsené alebo ryžové cestoviny a občas zemiaky a vodové pečivo. Z pečiva by bol ideálny žitný chlieb z prírodného kvásku alebo špaldový chlieb.

Návyk siedmy- Konzumujte tuky

Pokiaľ si chcete udržať zdravie a štíhlu postavu, tuky a bielkoviny sú pre Vás to pravé. Tuky pridávajte do každého sacharidového pokrmu, pretože znižujú glykemický index jedla. Napríklad také ovsené vločky majú GI 70. Pokiaľ si do nich pridáte napríklad mandle, ľanové semiačka, maslo, olivový olej alebo kokosový olej, ich GI sa zníži na 30-40, čo už je oveľa prijateľnejšie. Vyhýbajte sa nízkotučným výrobkom, ktoré doposiaľ neboli po rokoch preukázané ako zdraviu prospešné alebo ako pomoc pri chudnutí. Doprajte si plnotučné neochutené mliečne produkty, najlepšie zakysané s nejakou probiotickou kultúrou. V nízkotučných mliečnych produktov absentuje dôležitá mastná kyselina CLA(konjugovaná kyselina linolová), ktorá má výrazný pozitívny vplyv na chudnutie.

Návyk ôsmy- Pridávajte si vlákninu do jedál

Vláknina Vám pomôže podporiť trávenie, znížiť riziko rakoviny hrubého čreva, znížiť rizko žlčových kameňov, znížiť zlý cholesterol, zbaviť sa nežiaducich odpadových látok a podporí Vašu imunitu. Denne by ste mali skoznzumovať asi 20-30g vlákniny. Okrem vlákniny, ktorú by ste mali prijať z jedál(zelenina, ovocie,prípadne obiloviny) by ste mali do svojho jedálnička zahrnúť jablčnú vlákninu(pektín) a špaldové alebo ovsené otruby(ovesené nie pre krvnú skupinu 0). Bez týchto doplňujúcich vláknin len ťažko dosiahnete potrebný denný príjem. Pridávajte si ich hlavne do sacharidových jedál(vločky, krupica, ryža, pšeno, cestoviny), pretože vláknina takisto ako tuky má schopnosť znižovať glykemický index(GI) potravín. Preto má celozrnná múka nižší GI oproti hladkej(celozrnné výrobky však neodporúčam kvôli obsahu lektínov a iných ochranných látok v zrne, ktoré Vám narúšajú črevnú stenu).

Návyk deviaty- Konzumujte čerstvé potraviny

Je dôležité, aby prevažná časť Vašej stravy bola surová a čo najčerstvejšia. Napríklad tuky vplyvom vzduchu a teploty oxidujú a pre ich plnohodnotné využitie ich musíte vhodne skladovať a konzumovať čerstvé. Taktiež vo väčšine surových a čerstvých výrobkov sa nachádza množstvo vitamínov, minerálov a iných hodnotných látok, ktoré podporujú Vaše zdravie. Napríklad taká bryndza a mliečne výrobky. Pokiaľ sú nepasterizované(musí byť použité kvalitné surové mlieko z tradičného chovu) obsahujú obrovské množstvo vhodných probiotických kultúr, ktoré majú veľký vplyv na Vašu imunitu a teda aj zdravie.

Návyk desiaty- Jedlo pripravujte šetrne

Aby ste zachovali vo svojom jedle všetky hodnotné látky a zároveň nevytvorili tie nežiadúce, potrebujete jedlo pripravovať pri nižších teplotách(ideálne na pare). Pečenie, vyprážanie a fritovanie vytvára vo Vašom jedle karcinogénne látky a množstvo trans-mastných kyselín, ktoré vážne poškodzujú Vaše zdravie. Na prípravu jedál(mäso, vajcia, ryby, koláče) používajte bravčovú masť alebo najlepšie extra panenský kokosový olej. Majú vysoký bod prepálenia(až do 195°C) a kokosový olej obsahuje množstvo správnych nasýtených tukov so stredne dlhým reťazcom.

Návyk jedenásty- Počúvajte svoje telo

Vaše telo Vám dáva signály, čo potrebuje. Určite poznáte stavy, keď máte večer veľkú chuť na sladké. Prípadne iné chute. Vyplýva to z nevyváženej a nepravidelnej stravy, keď Váš krvný cukor až príliš skáče hore-dole. Naslúchajte svojmu telo a sledujte(prípadne si aj zapisujte) ako jednotlivé jedlá a kombinácie jedál vplývajú na Vaše telo.

Návyk dvanásty- Plánujte si jedlo dopredu

Buďte pripravený na každú situáciu a nehľadajte výhovorky, že nemáte na výber. Naplánujte si svoje jedlo podľa Vášho denného rozvrhu. Vyhnete sa tak náhlym prepadom hladu a vykrádaním automatov na sladkosti. Pripravujte si jedlo do uzatvárateľných misiek a majte ho vždy po ruke. Ak tvrdíte, že nemáte na to čas, tak ja Vám hovorím, že keď si teraz nenájdete čas pre svoje zdravie, nájdete si ho raz na návštevy nemocníc a vysedávanie v čakárni u lekára. Z vlastnej skúsenosti Vám môžem povedať, ža ako profesionálny športovec si neustále beriem vlastné jedlo zo sebou, aj keď stravu máme hojne zabezpečenú. A keď ideme na zápas niekde ďalej a sme preč aj niekoľko dní, mám so sebou pokojne aj 3 až 4 misky vopred pripraveného jedla.

Návyk trinásty- Večerajte 3 hodiny pred spaním

Zabudnite na názory- po 18.00 hod. sa nemôže večerať. Je mi až smiešne koľko ľudí sa tým začne riadiť, keď chcú znížiť svoju hmotnosť a zlepšiť zdravotný stav. Večeru si naplánujte asi 3 hodiny pred spaním. Krátko pred spaním si ešte doprajte nejaký neochutený probiotický nápoj. Napríklad zakysanku, plnotučné acidofilné mlieko alebo v najlepšom prípade originálny kefír. Pridajte si do toho 5g jablčnej vlákniny, hrsť pomletých alebo požutých ľanových semiačok(inak Vám iba prejdú tráviacim traktom) a vhodný by bol aj kvalitný proteín s obsahom minimálne 70% bielkovín(hlavne koncentráty bez obsahuje sóje).

Návyk štrnásty- Vzdelávajte sa

Bohužiaľ, väčšina informácií, ktoré nájdete na internete a v médiách sú zavádzajúce(niekedy zámerne) a vytrhnuté z kontextu. Preto je veľmi ťažké, aby ste našli tie správne informácie, ktoré Vám môžu skutočne pomôcť. Neostáva Vám nič iné len naďalej hľadať a hlavne skúšať. Takéto skúšanie Vám však môže vážne poškodiť zdravie. Preto sa snažte si nájsť vhodné a objektívne zdroje informácií. Odporúčam Vám stránky www.vladozlatos.com alebo ak ovládate angličtinu tak jednoznačne www.mercola.com.

Osvojenie týchto štrnástich návykov je prvý krok k trvalému zdraviu. Pokiaľ chcete dosiahnuť optimálnu hmotnosť a optimalizovať svoj zdravotný stav je nevyhnutné, aby ste si začali vytvárať tieto návyky. Možno to vyzerá zložito, ale verte, že je to ľahšie akoby ste si mysleli. Chce to však čas, sebadisciplínu a pokoru. Cesta k trvalému zdraviu nie je jednoduchá a hlavne nie je krátka, preto začnite už dnes a prevezmite kontrolu nad svojim zdravím. Teším sa na Vaše komentáre o Vašich skúsenostiach, zážitkoch a názoroch. Pri osvojovaní návykov Vám držím palce a teším sa na Vašu ďalšiu návštevu v snahe urobiť 2.krok ku zdraviu-Konzumujte správne jedlá podľa Vašich osobitných požiadaviek. Ďakujem a prajem Vám krásny zvyšok dňa.

Martin Chudý

Martin Chudý

Bloger 
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Martin Chudý je profesionálny športovec (futbalista), konzultant pre optimálne zdravie a výživu, spisovateľ, bloger, kaviarničkár, aktivista, rečník, podnikateľ a vizionár.Viac ako 13 rokov (od 2006) sa aktívne zaujíma o oblasti zdravia, výživy, osobnostného rozvoja a podnikania.Martin pomáha ľuďom optimalizovať výživu, aby zlepšili svoje zdravie a vyhli sa chronickým zdravotným problémom.Martin tiež pomáha ľuďom objaviť ich “skryté“ zdroje a vďaka tomu využiť ich potenciál a dosiahnuť život podľa svojich predstáv.Viac o Martinovi:https://www.martinchudy.sk/o-mne/Kontakt:FB: https://www.facebook.com/www.martinchudy.skWEB: https://www.martinchudy.sk/ Instagram: https://www.instagram.com/martin_chudy/ Zoznam autorových rubrík:  Metabolická flexibilitaVoda a tekutinyZdravie11 krokov ku zdraviuÚspechReceptyZdravie zvieratŠtíhla postava

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu