Priemyselná produkcia SR v júni 2024 medziročne klesla o 2,4 %. Vývoj priemyslu je od začiatku roka značne rozkolísaný, pokles zaznamenala druhýkrát. Celkovo z 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne nižší výkon 10, medzi nimi takmer všetky ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu.

Vývoj slovenského priemyslu v posledných mesiacoch naznačuje vážne problémy, ktoré môžu mať dlhodobé negatívne dôsledky na ekonomiku krajiny. Najvýznamnejší pokles zaznamenalo odvetvie výroby strojov, ktoré v šiestom mesiaci tohto roka kleslo o 20,5 %. Tento dramatický prepad predstavuje zásadný vplyv na celkovú priemyselnú produkciu, pričom vplyv na výsledok odvetvia bol vyjadrený znížením o 1,9 percentuálneho bodu (p. b.). Výroba strojov, ako jeden z pilierov priemyselnej produkcie, vykazuje medziročný pokles už od začiatku roka, pričom aktuálne dosiahol najvyššiu úroveň. Tento negatívny trend je alarmujúci, pretože naznačuje neschopnosť odvetvia prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam na trhu, čo môže signalizovať širšie štrukturálne problémy.

Rovnaký negatívny vývoj sledujeme aj v stavebnej produkcii, ktorá v júni medziročne poklesla o viac ako 7 percent, ako ukazujú dáta Štatistického úradu. Tento pokles je dôsledkom zaostávania dominantnej novej výstavby, prepadov v opravách a údržbe budov, pričom jediným svetlým bodom je nárast produkcie slovenských stavebníkov v zahraničí. Stavebná produkcia na Slovensku tento rok v medziročnom porovnaní klesá, s výnimkou apríla. Za prvý polrok sa výkony stavebníctva znížili oproti vlaňajšku o 4,4 percenta, čo ukazuje na pretrvávajúce problémy v tomto sektore. Po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia v júni medzimesačne poklesla o 0,6 percenta.

Pod negatívny výsledok stavebného odvetvia sa podpísali všetky zložky domácej produkcie. Dominantná nová výstavba medziročne klesla o 5,7 percenta, no ešte výraznejšie sa prepadli opravy a údržba stavieb o 15,4 percenta a najmä najmenšia zložka – ostatné práce, ktoré klesli o viac ako 27 percent. Tento vývoj naznačuje, že nielen výrobný, ale aj stavebný sektor čelí vážnym výzvam, ktoré môžu ovplyvniť celkovú hospodársku situáciu na Slovensku.
Nadol ťahalo priemysel aj zníženie vo výrobe kovov, ktoré kleslo o viac ako 9 %, čím prispelo k celkovému poklesu o 1,69 p. b. Výroba kovov, ďalšie ťažiskové odvetvie slovenského priemyslu, vykazuje medziročný pokles už piatykrát po sebe, čo opäť poukazuje na pretrvávajúce problémy v tomto sektore. Ak sa tento trend nezastaví, môže to mať vážne dôsledky na zamestnanosť a celkovú ekonomickú stabilitu krajiny.
Rovnakým smerom sa uberá aj výroba dopravných prostriedkov, ktorá po dvoch mesiacoch rastu zaznamenala medziročný pokles o 3,5 % (príspevok -0,96 p. b.). Toto odvetvie, ktoré tradične patrí k najsilnejším motorom slovenského priemyslu, čelí výzvam, ktoré môžu ovplyvniť nielen domáci trh, ale aj exportné kapacity Slovenska.
Ak sa pozrieme na súčasný negatívny vývoj v slovenskom priemysle a stavebníctve, je zrejmé, že tieto sektory už teraz čelia vážnym problémom. Ak by sa k tomu pridala ďalšia rana v podobe zastavenia eurofondov alebo finančných prostriedkov z Plánu obnovy, mohlo by to mať pre slovenskú ekonomiku katastrofálne dôsledky.
Eurofondy a Plán obnovy predstavujú pre Slovensko významný zdroj finančnej podpory, ktorý umožňuje nielen rozvoj infraštruktúry a modernizáciu priemyslu, ale aj podporu inovácií a udržateľného rastu. Tieto prostriedky sú kľúčové pre mnohé projekty, ktoré by inak nemohli byť realizované z vlastných zdrojov krajiny. Zastavenie týchto finančných tokov by znamenalo nielen prerušenie rozbehnutých projektov, ale aj stratu príležitostí na zlepšenie konkurencieschopnosti a inovatívnosti slovenského hospodárstva.
V prípade zastavenia eurofondov a prostriedkov z Plánu obnovy by slovenská ekonomika čelila viacerým vážnym rizikám:
zníženie investícií - bez finančnej podpory z EÚ by mnoho plánovaných investičných projektov muselo byť odložených alebo zrušených. To by viedlo k ďalšiemu zhoršeniu stavu infraštruktúry, priemyselných kapacít a inovačného potenciálu krajiny,
rast nezamestnanosti - mnohé projekty financované z eurofondov a Plánu obnovy priamo alebo nepriamo vytvárajú pracovné miesta. Ich zastavenie by mohlo viesť k nárastu nezamestnanosti, najmä v regiónoch, kde sú tieto prostriedky kľúčové pre miestnu ekonomiku,
stagnácia alebo pokles ekonomického rastu - Slovenská ekonomika, ktorá už teraz čelí výzvam v priemysle a stavebníctve, by mohla vstúpiť do fázy stagnácie alebo dokonca recesie. Nedostatok financií na rozvojové projekty by znamenal pokles hospodárskej aktivity, čo by negatívne ovplyvnilo HDP krajiny,
zhoršenie verejných financií - Slovensko by muselo hľadať náhradné zdroje na financovanie rozvojových projektov, čo by mohlo viesť k zvýšeniu verejného dlhu alebo k nutnosti zaviesť nepopulárne opatrenia, ako sú zvýšenie daní alebo škrty vo verejných výdavkoch,
strata dôvery investorov - stabilita a predvídateľnosť sú kľúčové faktory pre zahraničných aj domácich investorov. Zastavenie eurofondov a prostriedkov z Plánu obnovy by mohlo viesť k strate dôvery investorov v schopnosť Slovenska zabezpečiť udržateľný rozvoj a hospodársku stabilitu, čo by mohlo mať dlhodobé negatívne dôsledky na prílev investícií do krajiny.
V tomto scenári by sa Slovensko ocitlo v situácii, kde by muselo čeliť nielen pretrvávajúcim problémom v priemysle a stavebníctve, ale aj novým výzvam spojeným s nedostatkom finančných zdrojov na rozvoj a modernizáciu. Ekonomika by sa mohla dostať do začarovaného kruhu, kde by sa problémy prehlbovali a možnosti ich riešenia sa stále viac obmedzovali.
Je nevyhnutné, aby Slovensko nielen efektívne využívalo dostupné prostriedky z eurofondov a Plánu obnovy, ale aby sa aj aktívne snažilo o diverzifikáciu zdrojov financovania a posilňovanie svojej ekonomickej základne, aby bolo lepšie pripravené čeliť prípadným budúcim krízam.
Celkový obraz, ktorý tieto čísla vykresľujú, nie je pozitívny. Pokles v takých kľúčových odvetviach, akými sú výroba strojov, kovov, dopravných prostriedkov a stavebníctvo, naznačuje, že slovenská ekonomika sa môže blížiť pomaly ale isto k obdobiu stagnácie alebo dokonca recesie. Ak sa tieto trendy nepodarí zvrátiť, môže to viesť k strate konkurencieschopnosti slovenského priemyslu na globálnej úrovni, čo by malo ďalekosiahle dôsledky pre ekonomiku krajiny.
Je potrebné prijať okamžité opatrenia na podporu týchto odvetví. Je potrebné zrýchliť v plnení míľnikov plánu obnovy, zrýchliť stavebné konanie a vydávanie stavebných povolení, podporiť odvetvia v prispôsobovaní sa novým situáciám na trhu. Bez takýchto krokov hrozí, že slovenský priemysel a stavebníctvo budú ešte výraznejšie strácať, čo by malo negatívny dopad nielen na ekonomiku, ale aj na sociálnu stabilitu krajiny.
Zlý vývoj slovenského priemyslu a stavebníctva je vážnym varovaním pre celú krajinu. Bez ráznych a efektívnych opatrení môže Slovensko čeliť obdobiu ekonomickej nestability, ktorá by mohla mať dlhotrvajúce následky pre všetkých jeho obyvateľov.
Zdroje grafov: Štatistický úrad SR