V čase, keď do červeného okresu môže obyčajný občan len s „priepustkou“, si minister hospodárstva ako svoju prioritu (lebo ako inak to nazvať, keď v tomto čase sa tam práve teraz rozhodne vycestovať) dá služobnú cestu do Dubaja. Fajn. V tom istom čase prebieha v parlamente hlasovanie o urýchlené zavedenie rovnakého režimu vo fitnescentrách, v reštauráciách a v kostoloch, aký platí v obchodoch a v nákupných centrách. Myslíte, že strana SAS hlasovala za?
Je určite sympatické, ako to Richard Sulík "hrá" na otváranie ekonomiky a všetky tie „reči“ okolo. Aká je však realita? Ako v skutočnosti koná strana SAS, keď má možnosť hlasovať za návrhy na otvorenie prevádzok?
Čo vyčítam Richardovi Sulíkovi?
1, Služobná cesta do Dubaja

V čase, keď biznis na Slovensku ledva dýcha, keď pomoc podnikom a ľuďom je podľa mňa nedostatočná, v čase vyhláseného „núdzového stavu“, v čase keď vládne nariadenia bez „priepustky“ zakázali pohyb do „červených“ okresov, sa on rozhodne navštíviť Dubaj a vyjednávať tam o výstave EXPO. Čo si mám o tom myslieť? Richardovi Sulíkovi a jeho strane SAS rastie podľa posledných prieskumov popularita - napriek tomu musím povedať, že je pre mňa ako daňového poplatníka neprijateľné, že môj minister hospodárstva namiesto riešenia opatrení a aktuálnych problémov odíde do Dubaja riešiť nejakú výstavu EXPO.
Máme na ministerstve hospodárstva málo kompetentných odborníkov, ktorí túto záležitosť mohli riešiť? Ako výstava EXPO pomôže živnostníkom a väčšine slovenských podnikateľov? Ktorý iný minister hospodárstva v inej krajine Európy sa v tejto chvíli zaujíma o výstavu EXPO?
Ako ide podporiť výstavy a výstavníctvo v budúcom roku na Slovensku? Čo bude s výstavníctvom na Slovensku - Agrokomplex, Incheba aj tí zamestnávajú stovky ľudí, odvádzajú dane, čo bude s firmami, ktoré sa chcú prezentovať a nebudú mať kvôli nedostatočnej podpore možnosť prezentovať svoje produkty, lebo musia škrtnúť svoje marketingové náklady? Pripravuje napríklad ministerstvo hospodárstva post-Covidovskú schému, ktorá podporí malé a stredné firmy v oblasti propagácie svojich výrobkov a výstavníctva?
Zároveň ako daňový poplatník – keď vidím, kde sa rúti naše hospodárstvo, keď súkromné firmy musia škrtať výdavky, ktoré bezprostredne nie sú potrebné, škrtajú nákladové položky, a ako prvé škrtajú práve náklady na marketing a žiaľ niektoré podniky musia už aj prepúšťať, s nemým úžasom sledujem, ako sa tohto týždňovou prioritou Ministra hospodárstva namiesto problémov, ktoré majú podnikatelia na Slovensku stáva riešenie výstavy EXPO v Dubaji v roku 2021. Bravó, pán Sulík.
2, Rozpor medzi jeho statusmi o potrebe podpory a otvárania gastra a fitness versus realitou pri včerajšom hlasovaní poslancov jeho strany v parlamente (hlasovanie č.3, 12. 11. 2020 09:20 )
Včera bol v parlamentne predložený procedurálny (opozičný) návrh, aby parlament zaviazal vládu, aby sa na fitness centrá, reštaurácie a kostoly vzťahovali rovnaké opatrenia, ako na obchodné reťazce a banky (napr. aj čo sa týka počtu návštevníkov). Doslovné znenie podľa prepisu z web stránky národnej rady - nrsr.sk (https://tv.nrsr.sk/transcript?id=231867 ) tohto procedurálneho návrhu je:
Aby Národná rada Slovenskej republiky požiadala vládu Slovenskej republiky o urýchlené zavedenie rovnakého režimu vo fitnescentrách, v reštauráciách a v kostoloch, aký platí v obchodom a v nákupných centrách. Odôvodnenie. Výrazná diskriminácia reštaurácií, fitnescentier a kostolov oproti obchodom a nákupným centrám je jednak v rozpore s ústavným princípom rovných podmienok, jednak úplne neodôvodnene. Poškodzuje jeden sektor verejných služieb oproti inému sektoru.
Ako hlasovali poslanci strany Sloboda a solidarita o tomto návrhu?
Poslanci strany SAS podľa záznamu z hlasovania uvedenom na stránke Národnej rady nielenže nehlasovali za tento návrh, ale 7 hlasovali proti tomuto návrhu a 1 sa zdržal.

Ako hlasovali ostatní?






Čo k tomu dodať?
Som si vedomý, že tento blog nevyvolá nadšenie u podporovateľov Richarda Sulíka a jeho strany SAS. Jeho podporovatelia môžu použiť argument, že aj ostatní z koalície predsa hlasovali proti alebo kvôli kostolom sa čiastočne zdržali hlasovania. Treba pritom však podotknúť, že iné koaličné strany "nekričia" tak hlasito proti opatreniam v oblasti gastro a fitness ako Richard Sulík. Ba priam by som povedal, že v tejto oblasti mlčia. Preto ich hlasovanie má logiku.
Príklad tohto hlasovania uvádzam len pre ukážku rozporu medzi statusmi predsedu strany SAS a realitou. OK, tiež si viem predstaviť, že jeho podporovatelia budú argumentovať s tým, že predsa nemôžu hlasovať s opozíciou - tak potom prečo nepredložili tento návrh oni sami - strana SAS resp. prečo sa podobne ako väčšina klubu SME RODINA aspoň nezdržali hlasovania, aby ukázali, že v prípade predloženia tohto návrhu koalíciou tak ho podporia.
Richard Sulík je jediný z koalície, ktorý "rozporuje" v pravidelných intervaloch niektoré rozhodnutia krízového štábu a snaží sa tak "vytvárať akúsi opozíciu" vo vlastnej koalícii. Jeho statusy k podpore gastro segmentu a fitnes sú legendárne. Táto jeho snaha vedie k zvýšeniu popularity jeho strany SAS podľa posledných prieskumov medzi potenciálnymi koaličnými voličmi a Igor Matovič sa pri ňom dostáva do hlbokej defenzívy. V realite, keď však poslanci jeho strany SAS mohli ukázať, že to s týmito rečami o podpore gastra a fitnes myslia vážne, tak návrh na zmenu súčasných tvrdých podmienok včera v hlasovaní v parlamente nepodporili. Na záver snáď už len status Richarda Sulíka z 11.11.2020

Občianska iniciatíva STOP zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život, Slovensko...