Zmluva na SPUTNIK V – bod 6.5 predávajúci nenesie zodpovednosť za účinnosť vakcín

Igor Matovič v rámci tlačovej konferencie o okolnostiach okolo nákupu vakcíny Sputnik V priznal, že zmluvu nečítal. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo vo štvrtok zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Zmluva na SPUTNIK V

Igor Matovič na tlačovej konferencii o Sputniku V priznal, že zmluvu medzi Slovenskom a Ruskom nečítal, pretože podľa neho nie je jeho úlohou, aby študoval desiatky strán. 

V Rusku omnoho viac záleží na osobnom kontakte, čestnom slove a pohľade do očí ako na tom, ako to napíšu právnici. Kontrakt urobíte na 95 percent, keď si poviete, že to platí. Je úlohou právneho oddelenia ministerstva zdravotníctva, aby to urobili tak, aby dobre bolo,

povedal Matovič. Zmluvu podpísal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Za dva milióny dávok vakcín zaplatíme 19,9 milióna dolárov (16,4 milióna eur).

Podľa dohodnutých podmienok mala ruská strana dodať prvých kompletných dvojzložkových 100 tisíc vakcín do konca februára, ďalších 200 tisíc do konca marca a následne ďalších 200 tisíc do konca apríla 2021. Ďalších 300 tisíc vakcín Sputnik mala ruská strana dodať do konca mája a zvyšných 200 tisíc do konca júna. V zmluve sa zároveň Slovensko zaviazalo, že za dodávky zaplatí do siedmich dní od ich doručenia. Zmluva zároveň dáva právo ruskej strane od neho odstúpiť v prípade, ak sa kupujúci omešká s úhradou o viac ako 15 dní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O potrebe zverejnenia zmluvy hovorili prezidentka Zuzana Čaputová, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) aj opozícia. Šéfka rezortu justície upozornila, že zverejnenie povinne zverejňovanej zmluvy je podmienkou nadobudnutia jej účinnosti. 

6. apríla doručil Ruský fond priamych investícií (RFPI) Slovensku list, v ktorom odstupuje od zmluvy pre jej viacnásobné porušenie a žiada Slovenskú republiku, aby dodané vakcíny vrátila. Igor Matovič, už ako minister financií, vtedy obvinil Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL), že práve on je zodpovedný, že sme si "pohnevali" ruskú stranu a v rozpore so zmluvou testovali Sputnik V v neregistrovanom laboratóriu. 

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa okrem iného v zmluve píše? Bod 6.5. For the sake of clarity, the Seller is not liable for the Product (Products" means vectored Covid-19 vaccines ("Sputnik V") efficiency in any case.

Výber najdôležitejších pasáži:

Type

Quantity

Price (USD)

 

Two component
COVID-19 vaccine

1 million treatments

h

(1 million doses of the
component I and 1 million
doses of the component II)

USD 19.90 per treatment

(USD 9.95 per one dose of each component)

The Buyer and the Seller hereby agree that the Buyer is obliged to purchase the Products in the quantity of 1,000,000 (one million) treatments (the "Committed Quantity"). The purchase of the Committed Quantity is a "take or pay" obligation on the part of the Buyer such that Buyer is absolutely and irrevocably required to accept and pay for the Committed Quantity over the period at the price set forth in clause 2.5 of this Agreement. In the event that Buyer fails to order the Committed Quantity, the Buyer is obliged to pay 100% of the total unfulfilled committed amount.

 • Kupujúci a predávajúci sa týmto dohodli, že kupujúci je povinný zakúpiť výrobky v množstve 1 000 000 (jeden milión) kusov vakcíny („Záväzné množstvo“). Nákup záväzného množstva je zo strany kupujúceho záväzok „ber alebo plať“, takže je od kupujúceho absolútne a neodvolateľne vyžadované, aby prijal a zaplatil za viazané množstvo počas obdobia za cenu uvedenú v článku 2.5 tejto dohody.
 • V prípade, že Kupujúci neobjedná „Záväzné množstvo“, je Kupujúci povinný zaplatiť 100% z celkovej nesplnenej viazanej sumy

The Buyer shall pay the agreed price for delivered quantities of the Products within seven (7) calendar days from the Moment of Delivery.

 • Kupujúci musí zaplatiť dodávku najneskôr 7 dní od momentu dodania vakcín.
 • 6. Zodpovednosť

  • 6.1 Kupujúci zodpovedá za akékoľvek nežiadúce udalosti, ktoré sa vyskytnú na danom území
  • 6.2. Zodpovednosť predávajúceho za akékoľvek konanie, ktoré je mimo jeho primeranej kontroly, ak Predajca koná v dobrej viere, je vylúčená

6.5. For the sake of clarity, the Seller is not liable for the Product efficiency in any case

 • v záujme jasnosti (tejto zmluvy), predávajúci v žiadnom prípade nenesie zodpovednosť za účinnosť produktu.
 • 7. IMUNITA PREDÁVAJÚCEHO ZO ZODPOVEDNOSTI

  • 7.1. Žiadny z Predávajúcich ani z jeho Prepojených osôb nebude z tohto dôvodu niesť zodpovednosť, ak kupujúci utrpí ujmu alebo akákoľvek iná osoba (vrátane pacientov a ich príbuzných) v dôsledku použitia tejto vakcíny (vrátane zodpovednosti za akékoľvek nároky, ktoré môžu voči predajcovi vzniesť akékoľvek tretie osoby).
  • Ujma „znamená všetky straty, zodpovednosť za škodu, náklady (vrátane nákladov na právne zastúpenie a a poplatky konzultantov), platby, výdavky, žaloby, konania, nároky a požiadavky, represívne škody, ušlý zisk, strata dobrého mena, či už skutočného alebo potenciálneho, následná strata, zodpovednosť za produkt alebo akýkoľvek iný škodlivý účinok (vrátane akýchkoľvek nepriaznivých účinkov) 

Celú zmluvu si môžete prečítať tu.

Zhrnutie:

Verejný záujem občanov Slovenskej republiky je vedieť, k čomu sa ich vláda zaviazala. Je to vyšším princípom ako snaha utajiť akúkoľvek zmluvu zo strany tých, ktorí ju podpísali. Preto je dobré, že zmluva bola zverejnená.

Hnutie OĽaNO vyhralo parlamentné voľby aj vďaka svojim masívnym sľubom o transparentnosti. Sám Igor Matovič pred voľbami pri utajovaných zmluvách vyhlasoval, že „je vo verejnom záujme, záujme každého platiteľa daní, aby ľudia poznali pravdu.“ 

Zmluva je však na základe bodu 6.5 a bodu 7 z pohľadu rozdelenia zodpovednosti výhodná pre predávajúceho, lebo kupujúci preberá všetky riziká (nehovorím o význame vakcín). Je to zmluva typu take or pay. To znamená, že kupujúci zaplatí bez ohľadu na to, či odoberie dohodnuté množstvo. Zmluva na nákup vakcín je uzavretá na 19.900.000 amerických dolárov bez DPH. Platná je do 27. februára 2024, teda tri roky od jej uzavretia. Kupujúci podľa tejto zmluvy zodpovedá za akékoľvek nežiadúce udalosti, ktoré sa vyskytnú na danom území.

SkryťVypnúť reklamu

Zverejnená zmluva vyvoláva niekoľko otvorených otázok:

 • Na základe čoho bola táto zmluva uzavretá?

 • Prečo platba za vakcíny neprebehla v zmysle uzatvorenej zmluvy, to znamená do 7 dní od dodávky?

 • Prečo priamo v zmluve je uvedené, že dodávateľ vakcín v žiadnom prípade nenesie zodpovednosť za ich účinnosť?

 • Prečo doteraz nebola zverejnená urgencia neplnenia záväzku dodávateľa - to znamená, prečo neprišli ďalšie vakcíny na Slovensko podľa schváleného harmonogramu dodávok?

 • Prečo sme kúpili niečo zmluvne za skoro 20 miliónov USD (doteraz bola dodaná len prvá dodávka, ale zaplatiť podľa tejto zmluvy budeme musieť či odoberieme alebo neodoberieme), čo nám leží na sklade a nepoužíva sa? Je takýto nákup efektívny a nakladanie so štátnymi prostriedkami hospodárne?

Podľa zmluvy by sme už do zajtra mali dostať dohromady milión dávok, tak ako bolo pôvodne avizované.

Občianska iniciatíva STOP zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život, Slovensko...

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  66
 •  | 
 • Páči sa:  516x

Som predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a zakladajúci člen občianskej platformy Team Bratislava, ktorú založili bratislavskí členovia a sympatizanti občianskej iniciatívy. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii, www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva, spravodajstvo z Bratislavy na www.BLONLINE.sk a spravodajský portál www.ISLOVAK.sk Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu