RTVS – Pumpa: Koliková, Lučanský...patrí smrť a samovražda do humoristickej relácie?

Seriál Pumpa, ktorý beží na obrazovke verejnoprávnej RTVS je komediálny seriál, ktorý reaguje na aktuálne udalosti minulého týždňa. V časti s ministerkou Kolíkovou rozoberali Milana Lučanského a jeho samovraždu. Bolo to vhodné?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Smrť Milana Lučanského vo väzbe bola tragickou udalosťou. Táto udalosť zarezonovalo vo verejnosti a mnohí ľudia sa pri nej prestali držať faktov a podľahli špekuláciám a domnienkam pod vplyvom emócii. Milan Lučanský bol stíhaný na základe vyšetrovania polície a na základe návrhu prokurátora a rozhodnutia súdu bol vzatý do väzby. Zodpovední politici však nedokázali ubrániť spoločnosť pred tým, aby ju v ťažkej chvíli ešte viac rozdeľovali emócie pri tejto téme do „nepriateľských“ táborov.

V čase, keď emócie časti verejnosti „prestali“ tak dramaticky pri tejto téme "vibrovať", prišla verejno-právna televízia RTVS so svojim sobotným večerným programom - humoristickým seriálom „Pumpa“, kde túto tému znova „otvorila“. Je toto vhodný "príspevok" verejno-právnej televízie k tejto téme? Zjednocuje alebo rozdeľuje takto podaný príspevok slovenskú spoločnosť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O čom bola Pumpa 16.1.2020?

V každej časti vystupujú – Mišo, ktorý pracuje na benzínovej pumpe, navštevuje ho tam jeho bývalý spolužiak, taxikár Dano a v rožku posedáva „pumpový“ štamgast Jari.

RTVS pri propagovaní seriálu 24.9.2020 uviedla, že seriál prinesie humorno-satirický pohľad na aktuálne udalosti, ktoré sa dejú okolo nás.

„Tento seriál by mal byť malým milým pozastavením sa, oddýchnutím si od každodenného zhonu a zároveň vtipným zhrnutím uplynulého týždňa,"

objasnil producent a režisér seriálu Peter Begányi. 

V diskusii na Pumpe vysielanej 16.1. dôjde aj na scénku (začína 6:16), kde sa ministerky spýtajú na samovraždu Milana Lučanského a ona na to reaguje:

"Toto je taká smutná vec. Ja o tom už nerada rozprávam, keď nemusím, ale môžem o tom niečo povedať. Prvé zranenie bolo jeho vlastné. Nakoniec to povedal sám, povedal to advokát. A to druhé bolo, bohužiaľ, samovražda, tak to zo všetkého vychádza. Tak máme teraz aj veľkú komisiu, tak to prešetrí a ja si myslím, že zatiaľ zo všetkého vyplýva, že proste, že takáto bola tá udalosť. To sa stalo.“

V ďalšom deji „ pumpový štamgast“ Jari (scénka 10:07) hovorí:

„ Mňa strašne serie, že niektorí ľudia majú toho Lučanského za hrdinu.“

A ministerka spravodlivosti Kolíková odpovedá:

SkryťVypnúť reklamu

„ No Kuciak, ani Palach to nebol“.

RTVS a jej poslanie

Táto scénka rozprúdila „širokú“ diskusiu na sociálnych sieťach, pričom z názorov prevládali skôr tie negatívne. Zhrniem ich do týchto bodov:

  • Prečo sa smrť, či samovražda Lučanského rozoberá v humoristicko-satirickej relácii?

  • Prečo sa táto téma, ktorú vníma určitá časť verejnosti citlivo objavuje v tomto kontexte v tomto čase v takejto relácii na obrazovkách verejno-právnej televízie? 

  • Nič lepšie nevie RTVS v sobotu večer ponúknuť? 

  • Prečo ministerka spravodlivosti prijala účasť do humoristicko-satirickej relácie, kde bola témou smrť exprezidenta policajtov (o téme musela vopred vedieť)?

Televízia disponuje špecifickými vyjadrovacími prostriedkami, ktoré majú za úlohu upútať a získať si čo najväčšie spektrum príjemcov. Televízia je médiom, o ktorom sa často diskutuje v súvislosti s jeho postavením v spoločnosti a jeho významom a vplyvom na danú spoločnosť.

Humoristická relácia by mala ponúknuť divákovi primárne zábavu a oddych. Vytrhnúť ho z kontextu každodennosti a ponúka mu možnosť odosobniť sa, uvoľniť sa. Zábavné programy sú však aj odrazom doby a spoločenskej a kultúrnej situácie, ktorá v danej dobe zažívala svoj vrchol. Neexistuje konkrétna a ustálená definícia humoru, o jeho charakteristikách sa neustále diskutuje podobne ako o výslednej reakcii, ktorú by mal humorný text spôsobiť, o smiechu².

SkryťVypnúť reklamu

Irónia, humor, absurdita a naivita sú základnými zložkami komiky, ktoré má humorista k dispozícii. Kľúčovým pojmom pre komika a humoristu je smiech, alebo úsmev, ktorý chce u svojich divákov vyvolať.

Humor ako prostriedok mediálnej reality odráža hlavne špecifickosť osobností, ktoré humorné resp. zábavné obsahy vytvárajú a definujú tak svoj program a čiastočne i filozofiu média a na to by producenti RTVS nemali zabúdať. 

Je vhodné pri takejto téme, ktorá sa javí pre určitú časť slovenskej verejnosti ako problematická toto nové „rozdeľovanie“ národa v relácii verejno-právnej televízie? Nestačí radšej len poukazovanie na fakty? Slovensko viac ako predtým potrebuje zjednocovať.  

SkryťVypnúť reklamu

RTVS by mala byť "vlajkovou loďou" vysvetľovacích kampaní pre občanov založených na faktoch a mala by mať samostatnú časť správ zameranú na vyvracanie hoaxov a neprávd šírených na sociálnych sieťach. 

Kde sú časy inteligentného humoru? Humoru Lasicu a Satinského, Šimeka a Sobotu?

Veľa „krútenia hlavy do strán“...

Zábavné relácie sú určené svojou charakteristikou pre jednotlivca, ale i pre masu divákov. Na správne pochopenie zámeru humoristov potrebuje jeho príjemca disponovať určitými schopnosťami, na základe ktorých reláciu správne „prečíta“. Špecifické črty jednotlivých relácií určujú aj povahu svojho publika a jeho určité predispozície k uchopeniu umeleckej reality. Pochopenie reči humoristov je jedným zo základných krokov k pochopeniu myšlienky relácie. Zábavný program pôsobí v procese vnímania na vedomie prijímateľa, je zdrojom umeleckej informácie².

Autor vysiela správu – posolstvo, ktorú musí divák dekódovať. U diváka vzniká spätná väzba. Divák sa môže, ale nemusí stotožniť s autorovým videním reality a jeho následným stvárnením – divák môže reagovať pozitívne (smiech, úsmev), alebo môže reagovať negatívne (krútenie hlavou do strán), či nemusí reagovať vôbec, čo možno interpretovať z viacerých hľadísk – relácia ho nezaujala a prakticky ju nevníma, alebo danú scénku, či vtip nepochopil.

Všetko je otázka vkusu.

Podľa reakcií na sociálnych sieťach na túto časť seriálu bolo u časti verejnosti v sobotu veľa „krútenia hlavou do strán“...

Občianska iniciatíva STOP zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život, Slovensko...

Zdroje a podklady citácii: https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/245288/zmente-imidz-radia-ministerke-najznamejsi-slovenski-pumpari, 2 CVANCINGEROVÁ, Jana. Postavenie a význam humoristických relácií v Československej televízii v rokoch normalizácie. Fenomén humoristickej dvojice Lasica a Satinský

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  720x

Som predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a zakladajúci člen občianskej platformy Team Bratislava, ktorú založili bratislavskí členovia a sympatizanti občianskej iniciatívy. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii a www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu