Otužovanie

Mojim okolím sa v posledných dňoch prehnala vlna ochorení a kosí bez rozdielu mladých aj starých. Nejaký vírus lieta vo vzduchu a pravdepodobne je podporovaný zmenou a nestálosťou počasia a výkyvmi teplôt. Taká klasika, už si pomaly zvykáme na každoročné pravidelné sezónne chrípky, angíny, prechladnutia, ktoré nás na pár dní vždy uvedú do offline módu. Teda nie nás, ale vás. Mňa už tri roky nič neskosilo (klepem teraz pre istotu silno na drevo, aby som to nezariekol). Ale je to jednoducho fakt. Predtým som býval tiež vždy pravidelným maródom. Áno, už iste tušíte, že tu idem propagovať otužovanie. To si teda píšte, že idem, lebo odvtedy, ako som sa začal pred tými tromi rokmi otužovať sa mi choroby vyhýbajú. A už len to je dobrý dôvod, aby sa nad tým každý zamyslel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Tu je pár dôvodov, prečo by ste mali otužovať:

  • otužovanie posiľňuje imunitný systém človeka a je preto menej náchylný na rôzne ochorenia (ak mi neveríte, choďte za svojim lekárom a spýtajte sa na názor odborníka)

  • otužovanie je naozaj účinné a pritom jednoduché a nestojí vás nič (dokonca ešte ušetríte na teplej vode zo sprchy, nehovorím o liekoch a nižšom platu z dôvodu PNky)

  • pri dnešnom stave nezdravého zdravotníctva je dobré skôr vyvarovať sa chorobám, ako ich následne s pomocou antibiotík a inej drahej chémie "liečiť"

  • otužovanie má okrem posiľňujúceho efektu na vašu imunitu a telo, blahodárny účinok aj na myseľ a náladu (skúste si zaplávať na jeseň či v zime v jazere alebo vyliezť zo studenej sprchy doma a napíšte mi potom, či máte ešte depku. Ako všetci vieme psychické rozpoloženie má silný vplyv na naše telo, takže otužovanie má dvojitý blahodárny účinok)

  • ak začnete chodiť na jazerá v tomto čase, spoločnosť vám budú robiť len labute, kačky a prípadne len pár ďalších otužilcov... žiadny preplnený draždiak ako v lete nehrozí. Navyše voda je čistejšia priezračnejšia a nehrozia nejaké sinice či baktérie

  • hodenie sa do studenej vody je (podľa môjho osobného zistenia) najúčinnejší liek proti opici (myslím tej alkoholovej)

Nemusíte hneď začať plávať v jazerách, aj keď teraz je práve najvhodnejšia doba, kedy s otužovaním začať, kým je teplota vody ešte kúpateľaná aj pre začiatočníkov a len postupne plynule bude pritvrdzovať. Ak vám jazerá nevyhovujú, môžete kľudne otužovať aj doma v sprche. Najlepšie je dávať si studené sprchy ráno, aj keď priznám sa, že to vyžaduje (aspoň u mňa) silnú dávku odhodlania. Každopádne, aby malo vaše otužovanie dlhodobý pozitívny efekt, je potrebné otužovať pravidelne. Ja si už neviem predstaviť, že by som sa neotužoval, moje telo si to už pýta samé a vždy sa teším na koniec leta a začiatok jesene, kedy pre mňa začína kúpacia sezóna. Ak uvažujete, že by ste sa začali otužovať, treba začať postupne. Aj so sprchami, najskôr začať od vlažnej prípadne teplej a potom púšťať stále studenšiu, pokiaľ vydržíte, až nakoniec skončíte pri úplne studenej. Každý by mal sám vycítiť, pokiaľ môže zájsť a čo mu robí dobre. Členovia vašej domácnosti sa možno budú čudovať, že počujú nejaké divné vzdychy zvuky a pohyby z kúpeľne, ale určite si zvyknú a možno ich inšpirujete a skúsia to aj oni. Po vylezení zo sprchy alebo jazera je potrebné rozhýbať telo. Urobiť si strečing, dať si pár klikov trochu si zabehať, nech sa krv a energia v tele naplno rozprúdi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No a ak vás to chytí, tak ako mňa a ostatných hardcore otužilcov, budete chodiť v zime na zamrznuté jazerá a posúvať ďalej svoje hranice. Po vlezení do vody budete cítiť tisíce ihličiek, ako sa vám zapichujú do kože, budete cítiť, ako vám odmŕzajú prsty na rukách a nohách, až tak že ich už necítite, vaša pokožka bude znecitlivená, že už nebudete cítiť chlad vody. Vzadu na krku budete cítiť až bolesť od ľadovej hladiny vody. Vy budete z celej sily plávať a snažiť sa hýbať, budete mať zrýchlený dych. Krvný obeh sa sústredí na vnútorné orgány. Keď však potom vyleziete z vody, máte šťastie a svieti zubaté zimné slnko, poriadne sa rozhýbete, aby mohla krv opäť naplno prúdiť celým telom. Oblečiete sa, dáte si horúci čaj a celým vašim telom až po končeky prstov vami prejde hrejivá vlna energie a vy sa budete cítiť pri sile, vďaka vyplaveným endorfínom sa budete cítiť nabití a šťastní, myseľ bude jasná a budete vedieť, že vás už hocaká choroba tak ľahko neskosí.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, ak si niekto nie je istý, či môže začať s otužovaním, mal by sa poradiť so svojím lekárom.

Matej Sudor

Matej Sudor

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rád sa dívam z výšky. Vtedy viac vidím. Zoznam autorových rubrík:  Veci osobnéVeci verejné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu