
Keď pôjde cudzinec krajinou jeden deň a spýta sa, komu patrí, všetci mu odpovedia – Herasymovi Nykodymovyčovi. Ak pôjde ďalej ešte aj druhý deň a spýta sa, komu patria tie všetky pozemky, odpovedia mu - Herasymovi Nykodymovyčovi. A keď bude končiť tretí deň jeho cesty a spýta sa, komu to všetko patrí, znovu dostane len tú istú odpoveď - Herasymovi Nykodymovyčovi.
A to je len jeden zo snov bohatého roľníka Herasyma Nykodymovyča Kalytku, prototypu lakomca a mamonára. Jeho príbeh ožíva po viac ako sto rokoch od napísania aj na javisku Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove a je stále viac ako aktuálny. Zbohatnúť za každú cenu. Peniaze vyskloňované vo všetkých pádoch a použité vo všetkých tvaroch. Túžba po peniazoch dáva zmysel a cieľ jeho životu.

Herasymov život sa radikálne mení, keď na scénu prichádza neznámy Žid. V rukách s falošnými bankovkami na nerozoznanie podobnými s tými pravými. A lákavá ponuka na ich predaj. Bohatstvom posadnutý Herasym neváha, zveruje mu všetky svoje úspory a s napätím očakáva nedeľu, keď si má prísť po rovných stotisíc! Stotisíc!

Hlavnej úlohy v divadelnom predstavení naštudovanom v origináli a režírovanom Vladimírom Nadjom zo srbskej Vojvodiny sa tradične vynikajúco zhostil Vasiľ Rusiňák. Avšak ani ostatní herci sa nedali vonkoncom zahanbiť. Na scéne uvidíme ďalej Igora Lattu, Ivana Stropkovského, Jozefa Tkáča, Svetlanu Škovranovú a ďalších. Väčšina členov hereckého súboru Divadla Alexandra Duchnoviča, ktorý sa považuje za jeden z najkvalitnejších na Slovensku, absolvovala hereckú prípravu na Divadelnom inštitúte Karpenka - Karého v Kyjeve a prináša do slovenských divadelných vôd absolútne inú poetiku, na akú sme bežne zvyknutí. Vidieť ich naživo je vždy veľkým zážitkom.

Ich najnovšou hrou je práve satirická komédia Stotisíc z roku 1900 od patróna ich kyjevskej školy. Ivan Karpenko – Karyj (vlastným menom I. Karpovyč Tobilevyč ) sa narodil roku 1845 v Arsenivke, v ukrajinskej roľníckej rodine. V rokoch 1884-89 bol perzekvovaný za podozrenie z účasti na ukrajinskom hnutí. Neskôr mal problémy s cenzúrou a zákazmi činnosti. Stal sa jedným zo zakladateľov realistickej drámy na Ukrajine. Ako prvý z ukrajinských literátov priniesol spoločenskú a psychologickú kresbu zobrazovaných hrdinov. Jeho hry sa vyznačujú veľkým pozorovacím talentom a schopnosťou v skratke zachytiť nové javy vo vtedajšej spoločnosti. Zomrel v Berlíne roku 1907.

Stotisíc! Lákavá vidina splnenia neodbytných snov o rýchlom zbohatnutí úplne opantá Herasyma. Ošiaľ stúpa. Všetko ide tak, ako má, aby sa nakoniec celý príbeh skončil veľkou scénou, keď sa Vasiľ Rusiňák pred očami všetkých divákov efektne zaškrtí. O chvíľu už leží na perine na druhom svete. Ostáva mu len sarkasticky ukončiť hru – ako hovorí môj kmotor Savka, aspoň viem, prečo sa pečiem v pekle!