

Vždy začiatkomseptembra, keď sa v USA končí letná turistická sezóna, sa počas Labor DayWeekendu asi 2,5 hodiny od New Yorku City (Southampton) koná v indiánskej rezerváciikmeňa Shinnecock veľký „folklórny“ festival. Počas posledných dvoch rokov sommal možnosť zúčastniť sa na jeho 60., resp. 61. ročníku.

Blízkosť najväčšieho mesta USA, vyvrcholenie dovolenkovej sezóny na prestížnom Long Islande a dobré počasie prilákajú každý rok stovky účinkujúcich Indiánov a tisíce divákov.

Jadro programu tvoria tanečné súťaže, ale nájde sa tu miesto i na rôzne slávnostné reči (ktoré už dávno zabudli na svoju slávnu obraznosť), či obrady (vyfajčenie fajky mieru, modlitby a pod.). "Bledé tváre" zaujímajú však skôr stánky so suvenírmi a program zväčša odignorujú. Tí kultúrnejší si aspoň kúpia nejaký "pôvodný" hamburger (aspoň 10) a tak sledujú vystúpenia Indiánov z celej Ameriky, Severnej i Južnej.

Pre Američanov sú Indiáni viac - menej len takí špinaví poskakujúci cirkusanti. Keď som si robil taký interný rebríček usporiadania spoločnosti v USA, tak mi to vyšlo nejako takto: prví jednoznačne bieli Američania, potom ich psy, potom čierni Američania, nasledujú ostatní domáci miláčikovia a bieli "nádenníci" z Európy, no a pri posledných miestach si nie som celkom istý, či tam majú byť Indiáni (ak sa ešte priznávajú k svojmu pôvodu) alebo pologramotní, anglicky nehovoriaci a oficiálni nelegálni prisťahovalci z Latinskej Ameriky.

A akí sú teda Indiáni? Iní, akých sme si vysnívali spolu s pánom Mayom. Akokoľvek slabý bude americký dolár, v tejto krajine bude vždy na prvom mieste. Peniaze a konzum zlomili a zničili tento národ. Neviem, akí boli v skutočnosti, ale teraz sú rovnakí ako všetci ostatní a preto viem, že toto určite nie sú tí hrdí Indiáni. V skutočnosti nevidím nejaký veľký rozdiel medzi týmito Indiánmi a dvadsiatimi živými sochami slobody, ktoré sa vám vnucujú na fotografiu ešte predtým, ako vôbec nasadnete na loď z Battery Parku na dolnom Manhattane k Liberty Islandu. To ale nie je podstatné. Videl som stovky živých Indiánov, mohol som spoznať aspoň trochu ich kultúru a tance a to, že mi tam možno chýbalo také "indiánske" srdce, to nie je až tak podstatné... Boli to dobrí zamestnanci southamptonského indiánskeho skanzenu. Ale ja si chcem nechať v duši znieť tie skvelé tóny hudby Martina Böttchera z nesmrteľných filmov o Winnetouovi a jeho "rudých bratrů"... Howgh.
((video))
PS: Špeciálnu skupinu tvoria Indiáni s tričkami "Homeland Security - Fighting Terrorism Since 1492", ale aj to je skôr iba póza... Oveľa dôveryhodnejšie vyzerajú tí s tričkom, kde sa píše, že boli hrdí na to, že sú Indiáni ešte predtým, ako to bolo výhodné... Faktom je, že Indiáni sú v súčasnosti oslobodení od daní a živia sa výrobou bižutérie a predovšetkým predajom lacných cigariet...
((video2))