Na rozdiel od súkromného sektora, ktorý už viac ako desaťročie počúva a vníma potreby svojich používateľov a používateliek, mesto v tom období nevyužilo potenciál dialógu s obyvateľmi a obyvateľkami. Namiesto toho, aby digitalizácia priniesla žiadané zjednodušenie, často procesy ešte viac skomplikovala pre obe zúčastnené strany - obyvateľov aj zamestnancov mesta. V Bratislava 2030 navrhujeme opatrenia, ktoré cez digitalizáciu dostanú služby mesta bližšie k ľuďom.

Od roku 2019 kladieme oveľa väčší dôraz na poznanie problémov a potrieb používateľov a používateliek a spoločné navrhovanie riešení spolu s obyvateľmi. Využívame pri tom design thinking princípy, ktoré sme sa naučili od medzinárodne uznávaných expertov a expertiek cez zahraničné spolupráce. Intenzívny výskum nám pomohol identifikovať problémové oblasti, na ktoré sa máme zamerať v prvom rade.
Použijem príklad digitálnej platby dane z nehnuteľnosti, ktorá sa týka skoro 200 000 daňovníčok a daňovníkov. Službu platby dane z nehnuteľnosti sme komplexne zmapovali z pohľadu obyvateľa, aj pohľadu úradu a procesov. Vďaka tomu sme identifikovali viaceré “bolestivé miesta”.
Historicky sa daň z nehnuteľnosti vyrubuje na základe daňového priznania, ktoré podáte po kúpe vašej nehnuteľnosti. Následne vám v máji príde do poštovej schránky žltý lístok, prípadne do schránky na slovensko.sk váš výmer. Pri žltom lístku musíte ísť na poštu a zaplatiť poštovou poukážkou alebo prevodom na účet.
Naším cieľom bolo proces zjednodušiť, urýchliť a spríjemniť obyvateľkám a obyvateľom, zvýšiť platobnú disciplínu a prehľad o platbách.

Základom úspechu je dobrá príprava, zmapovanie súčasného stavu a procesov, identifikovanie krokov, ktoré je možné vylepšiť, sledovanie dát a nastavenie merateľných ukazovateľov. Práve silná dátová základňa, či už ide o kvalitatívne dáta z rozhovorov a workshopov s obyvateľmi a obyvateľkami alebo kvantitatívne dáta z interných systémov, reprezentatívnych prieskumov alebo prieskumov spokojnosti a napĺňania merateľných ukazovateľov (napríklad rýchlosť platby, počet daňovníčok a daňovníkov , ktorí zaplatili do 72 hodín) sú dobrým podkladom pre ďalšie zlepšenia.
Okrem témy daní a iných elektronických služieb sa venujeme aj digitalizácii športovísk (nákup online lístka na kúpaliská), digitalizácii knižnice a galérie.
Digitalizácia je obrovská téma a vo svojej komplexnosti môže byť desivá. Preto je dôležité rozmeniť si ju na drobné. Pri procese design thinking-u sa najprv robí široký zber dát a na základe nich sa zužuje záber, ktorému sa budeme v prvom momente venovať. Poznatky z prvej fázy sa však nestratia a vzniká tzv. portfólio riešení, ktoré môžeme využiť do budúcna. Naším mottom je začni v malom, mysli vo veľkom.
Tým, že sme v Bratislave vybudovali silný interný technologický a produktový tím, znalosti a poznatky vieme prepoužiť na ďalšie témy a riešenia, ktorým sa venujeme.
Pri digitalizácii je tiež potrebné myslieť na rozvoj riešenia a jeho udržateľnosť do budúcna. Preto sme sa zamerali na otvorené technológie, ktoré môžeme rozvíjať s akýmkoľvek dodávateľom a v budúcnosti ich poskytnúť aj iným mestám.
Spojením dostupných a nových dát o meste vznikne pre Bratislavu tzv. digitálne dvojča, ktoré je v podstate kópia mesta v dátach. Sú v ňom zaznamenané všetky cesty, parky, chodníky, potrubia, osvetlenie, všetky významné prvky, ktoré sa v meste nachádzajú. Tým, že je digitálne, môžeme dáta a informácie postupne dopĺňať a model obohacovať. Ak budeme mať mesto takto zmapované, budeme môcť lepšie plánovať, napríklad novú zeleň alebo verejné priestory a demokraticky ich rozdeliť medzi mestské časti.
Rovnako sa vieme pozrieť na rôzne scenáre, ktoré môžu nastať pri zvyšovaní teplôt - ktoré verejné priestranstvá sa začnú prehrievať, alebo kde hrozí lokálna povodeň pri intenzívnych dažďoch. Bratislava tak môže robiť lepšie rozhodnutia a rovnako poznať stav, kde sa v súčasnosti nachádza.
Vytvorenie digitálneho dvojčaťa Bratislavy je jedným z cieľov kapitoly Digitálne sebavedomé mesto strategického plánu Bratislava 2030.

Autorka komentára je Ing. Petra Dzurovčinová, Splnomocnenkyňa pre inovácie a vedúca Oddelenia inovácii a digitálnych služieb Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, ktorá viedla pracovnú skupinu pre digitalizáciu a inovácie v rámci strategického plánu Bratislava 2030.
Strategický plán Bratislava 2030 bol 23.6.2022 schválený na mestskom zastupiteľstve a je dostupný na webe www.bratislava2030.sk