... , ktoré kolujú internetom a fitnesscentrami.
Mýtus 1:
NO PAIN, NO GAIN
Teda bez bolesti sval nerastie. Ale cvičenie, ktoré prehnane bolí, nemusí byť tá najlepšia cesta k dosiahnutiu vášho cieľa. Niekedy bolesť môže znamenať aj to, že robíte niečo zle. Áno, niektoré bolesti sú bežné, ako napríklad pri zaradení nového cviku, alebo extrémna svalovica po dlhej pauze. Pokiaľ ale bolesť nie je patologická, nie je to zlé. Môže tiež nastať oneskorenie nástupu bolesti svalov, niekedy aj 48 hodín po cvičení. To môže súvisieť aj so zápalom. Svalom teda dajte čas na regeneráciu a cvičte tak, aby ste aj z miernej svalovej bolesti mali radosť.
Mýtus 2:
NADMERNÉ POTENIE PRI CVIČENÍ ZNAMENÁ, ŽE NIE SI FIT
V skutočnosti je to naopak. Sám ani nechápem, ako takáto myšlienka môže kolovať internetom.
Pri zaťažení organizmu sa veľká časť krvi presunie bližšie k povrchu kože, a uvoľní sa tak teplo z tela. V rovnakom čase potné žľazy zvýšia svoj výkon, čo umožní ochladzovanie tela vylučovaním potu. Pohybovo aktívni ľudia produkujú viac potu než ľudia so sedavým zamestnaním, strácajú tak aj viac minerálov. Je preto vhodné dostatočne dopĺňať všetky minerály, hlavne však magnézium – výživu pre svaly, ktoré je dôležité pre správne fungovanie svalov, zlepšuje sústredenosť na cvičenie, zvyšuje svalové napätie počas tréningu a zabraňuje svalovým kŕčom.

Mýtus 3:
AK PRESTANETE CVIČIŤ, VAŠE SVALY SA ZMENIA NA TUK
Častá téza lenivých ľudí – týmto sa obhajujú a radšej ani nezačnú cvičiť. Možno by sa mali naučiť niečo o tom, ako funguje ľudské telo. Tuk a svaly sú dva rôzne typy tkanív. Jedno nemožno zmeniť na druhé. Pravdou je, že svaly atrofujú, keď sa nepoužívajú. Preto, ak budete aj naďalej jesť a prestanete cvičiť, samozrejme, že sa objaví zvýšená produkcia telesného tuku a postupne sa stratí svalová hmota. Otázkou ale zostáva, prečo ste prestali cvičiť...
Mýtus 4:
AJ PRI NIŽŠEJ INTENZITE SPAĽUJETE VEĽKÉ MNOŽSTVO KALÓRIÍ
Často nie je dôležité, aké percento energie pri cvičení pochádza či už z tukov alebo zo sacharidov. Na čom ale na konci dňa záleží je, ako ste naložili s energiou. Čím vyššia intenzita cvičenia, tým viac kalórií spálite za minútu. Veľa cvičencov sú vyzývaní k nižšej intenzite kvôli nevhodným telesným pomerom, aby bolo cvičenie šetrné voči kĺbom. Mnohým to, samozrejme, vyhovuje, keďže je ťažšie udržať vysokú intenzitu cvičenia. Takže vyššou intenzitou spálite počas cvičenia viac kalórií.
Mýtus 5:
KEĎ CVIČÍTE, MÔŽETE JESŤ ČOKOĽVEK
Ak sa pokúsite vynahradiť zlé stravovanie cvičením, budete sklamaní. Pri nevhodnom stravovaní je dokonca cvičenie rizikovejšie. Po cvičení je totiž telo hladné. Je len na vás, aby ste mu dodali tie správne suroviny. Takto získate z tréningu maximum a výsledky prídu rýchlejšie.

Mýtus 6:
AK NECVIČÍTE TVRDO A ČASTO, TAK JE TO ČISTÁ STRATA
Táto informácia je veľmi ďaleko od pravdy. A znova len poukazuje na to, že ľudia sa veľmi radi vyhovárajú, len aby sa ani nepohli.
Predsa len, aj mierne cvičenie ako je chôdza ale aj domáce práce niekoľkokrát týždenne môžu mať obrovské výhody. Napríklad už len to, že týmito aktivitami môžete znížiť riziko srdcových ochorení. Takže, aj mierna aktivita sa vždy oplatí.
Mýtus 7:
ŽENY BY NEMALI CVIČIŤ S ŤAŽKÝMI VÁHAMI
Veľmi častý mýtus, ženy sa jednoducho boja, že budú doslova priberať a že budú príliš veľké, keď začnú cvičiť s váhami. No naberať svalovú hmotu nie je také jednoduché, ako si myslia. Nabrať svalovú hmotu silovým tréningom je pre ženu najjednoduchšia cesta, ako stratiť tukovú hmotu vďaka zvýšenému bazálnemu metabolizmu.