Alkohol - zabijak vášho tela!

Ako alkohol ovplyvňuje vaše telo ke´d popritom cvičím? Dá sa kombinovať cvičenie a pitie alkoholu? Takéto a mnohé iné otázky dostávam od svojich klientov až príliš pravidelne. Bohužiaľ, alkohol sa veľmi silno zakorenil do životného štýlu, či už vo forme pohárov vína k jedlu, alebo drinkov pri baroch či pivách v puboch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Akékoľvek promile v krvi má negatívny vplyv na akúkoľvek fitness aktivitu - s výnimkou tanečných kreácií na diskotékach... Preto majte na pamäti, že pokiaľ sa snažíte robiť niečo so sebou, športovať, upraviť si postavu, prijímať vhodné a zdravé potraviny, tak alkohol do vášho jedálnička určite nepatrí. Alkohol v ľudskom tele v kombinácii s fitness režimom robí nasledovné:

alkohol a cvičenie
alkohol a cvičenie (zdroj: http://media.tumblr.com/)

1. Pomalšia regenerácia

Tvrdé a náročné tréningy odčerpávajú zásoby glykogénu (sacharidy uložené v pečeni a vo svaloch) a vy potom musíte svoje svaly dostatočne zregenerovať a nechať oddýchnuť. Pokiaľ si ale v procese zotavovania sa svalov dáte alkohol, tak tento proces sa zastaví. Vy prestávate regenerovať a degradujete si svalovú hmotu. Vysoká hladina alkoholu v krvi spôsobí to, že nedodáte potrebnú energiu späť do svalov - vaše glykogénové zásoby zostanú poloprázdne. V ďalšom tréningu už budete omnoho slabší, než obvykle a tým strácate možnosť naberať svalovú hmotu a tým pomalšie schudnute. Ak asi aj dáte nejaký ten alkohol, tak si skúste aspoň hodinu pred ďalším tréningom dať nejakú bielkovinovo-sacharidovú kombináciu - ideálne ryžový chlebík, arašidové maslo, prípadne k tomu proteín. Tak si aspoň troška zabezpečíte zásobenie svalov potrebnou energiou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Tukové zásoby

alkohol a tuk
alkohol a tuk (zdroj: http://i.ytimg.com/)

Pri požívaní alkoholu sa vaše telo musí vysporiadať s prebytkom kalórií - keďže alkohol v sebe obsahuje nadmerné množstvo cukrov. Okrem toho, alkoholom zasiahnuté telo uprednostňuje metabolizmus alkoholovej energie, namiestno prijatej energie zo stravy. Alkohol tiež rozkladá aminokoseliny a ukladá ich ako tuk, veľmi často do oblasti stehien a zadku. Tento proces vidieť veľmi často u mladých dievčat, ktoré pijú alkohol veľmi často. Alkohol tiež zvyšuje hladinu kortizolu (stresového hormónu), ktorý ďalej podporuje ukladanie tukov, hlavne v oblasti bruška a bokov.

3. zlý spánok

Pravidelne pitie alkoholu znižuje vaše zotavenie sa z predošlého dňa a oslabuje váš spánok. Alkohol znižuje tak trvanie spánku a zvyšuje bdelosť - hlavne v druhej polovici noci. Najčastejšie má takýto vplyv na ženy - u žien vie byť spánok priemerne znížený až o 30 minút počas noci. Narušenie spánkového cyklu môže znížiť ľudský rastový hormón - ten vám pomáha v raste svalov a regenerácii tela.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je noc viac prebdená ako prespaná, na druhý deň nedokážete mať taký dobrý športový, ani pracovný výkon. Snažte sa teda vyvarovať pravidelnému príjmu alkoholu, nemôžem odporúčať ani víno - v prvej časti spánku vás totiž rýchlejšie uspí, ale v tej druhej časti spánku zabráni mentálnej regenerácii a namiesto spánku budete bdieť.

antialcohol
antialcohol (zdroj: www.vibesfitness.com)

4. Dehydratácia tela a nedostatok živín

Alkohol dráždi žalúdočnú sliznicu, čo môže znížiť vašu schopnosť absorbovať živiny - to je dôvod, prečo máte podráždený žalúdok po niekoľkých pohároch alkoholu. Taktiež spôsobuje zvýšený močový výdaj - pre každý gram etanolu potrebuje telo vyčerpať až 10ml moču. Takáto dehydratácia, pokiaľ sa nedá do poriadku, znižuje športový výkon. A keďže aj pivo obsahuje v sebe alkohol, tak ho nemôžeme brať ako ideálny zdroj pre rehydratáciu tela.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem týchto hore uvedených dôvodov si treba uvedomiť, že alkohol teda etanol je pre telo toxická látka. A ako každá toxická látka má v sebe vedľajšie metabolické produkty ako acetaldehyd a kyselina octová. Obe látky vyvolávajú nevoľnosť v tele - ak sa nevylúčia, spôsobujú ďalšie problémy hlavne problémy s trávením.

Pitie aj dvoch - troch pív denne vie znížiť hladinu testosterónu v tele - je to veľmi dôležitý funkčný hormón pre mužov.

Počas pitia alkoholu sa dostávame tiež do stavu, kde zdravý úsudok ide bokom a do popredia sa dostávajú chute, na ktoré sme mnohí z nás už dávno zabudli - ako pizza, fast-foody, hranolčeky... Aj z tohto hľadiska alkohol nie je pre nás správna voľba.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  577
  •  | 
  • Páči sa:  1 503x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

224 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu