Čaje na chudnutie: tieto sú najlepšie

Písmo: A- | A+

Ak hľadáte čaje na chudnutie, sústreďte svoju pozornosť na náš výber. Niektoré čaju dokážu zrýchliť metabolizmus a tým aj spaľovanie tukov. Kupujte ale čaje kvalitné, najlepšie v čajovniach. Tam by ste mali mať istotu, že obsahujú

... dostatok účinnej látky. A ktoré čaje sú na zhadzovanie kíl najlepšie?

 1. Mätový čaj

Čaj z lístkov mäty piepornej má veľa blahodarných účinkov nielen pre naše telo, ale aj myseľ. Má upokojujúce účinky, pomáha proti stresu, relaxovať a lepšie zaspávať. Pomáha tiež pri chudnutí - vie zahnať chuť na sladké alebo nezdravé jedlá. Podľa všetkého je to vďaka chuti a vôni. Štúdia publikovaná v časopise Neurologic and ORTOPEDIC Medicine ukázala, že vôňa stačí: ľudia, ktorí inhalovali esenciálny olej z mäty každé dve hodiny, pociťovali viac energie aj pri zníženom energetickom príjme. Mäta má tiež upokojujúce účinky. Lepší spánok a zníženie hladiny stresu sa môžu pozitívne prejaviť aj na vašej váhe.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

 Ako čaj pripraviť: Čerstvé alebo sušené listy zalejete vriacou vodou, prikryjete a necháte 15 minút lúhovať. Potom zlejte, pite teplý aj studený.

 2. Zelený čaj

Ďalším z obľúbených čajov podporujúcich funkciu metabolizmu a chudnutie je zelený čaj, čo potvrdzuje mnoho štúdií. V jednej štúdii z roku 2008 sa 60 obéznych pacientov počas 12 týždňov riadilo rovnakými stravovacími pokynmi lekárov. Jedni z nich k tomu pili zelený čaj, iní placebo. V priebehu štúdie stratili ľudia, ktorí pili zelený čaj, o 3,3 kilogramu váhy viac než skupina s placebom.

Môže to byť spôsobené tým, že extrakt zo zeleného čaju má obzvlášť vysoký obsah katechínov, prirodzene sa vyskytujúcich antioxidantov, ktoré môžu zrýchliť váš metabolizmus a spaľovanie tukov. Zelený čaj tiež čiastočne potláča chuť do jedla. Na chudnutie je obzvlášť vhodný zelený čaj matcha, koncentrácia katechín je v ňom najvyššia.

Ako pripraviť čaj matcha: Dva gramy prášku matcha dajte do hrnčeka a zalejte vodou s teplotou max. 70 ° C. K príprave jednej porcie použite 70 ml vody.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Ako uvariť zelený čaj: Na hrnček o veľkosti 250 ml použite asi dve čajové lyžičky čaju. Uvarte vodu a nechajte ju vychladnúť na 60-80 ° C (2-3 minúty). Čaj lúhujte približne 2 minúty, prípadne podľa toho, čo je napísané na sáčku. Pite tri až štyri šálky denne.

 3. Zázvorový čaj

Zázvor mierni nevoľnosti, podporuje krvný obeh a posilňuje imunitu. Napomáhá regulácii krvného cukru, čo sa zdá byť ako kľúčový faktor pri udržiavaní ideálnej telesnej váhy. Niektoré štúdie ukazujú, že predlžuje pocit sýtosti.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Ako pripraviť čaj: 5 cm dlhý kúsok zázvoru olúpte a odšťavte. Ak nemáte odšťavovač, zázvor nastrúhajte a vložte do pohára. Pridajte šťavu z jedného citróna, lyžičku medu a zalejte horúcou - nie však vriacou - vodou. Pite 2x denne tak teplé, ako znesiete.

 4. Čaj oolong

Čaj Gaba oolong má vysoký podiel gamaaminomaslovej kyseliny vďaka zvláštnemu výrobnému postupu. A práve táto kyselina má podľa najrôznejších štúdií pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Po prvé: pomáha proti nespavosti. Po druhé: znižuje stres a úzkosť, má upokojujúce účinky. Niektoré štúdie ukazujú, že dlhodobo tiež zlepšuje koncentráciu a dokáže znížiť bolesti hlavy a svalov. Každopádne ale znižuje krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Obsahuje tiež katechíny. Podobné látky sa nachádzajú v zelenom čaji a podporujú schopnosť tela odbúravať tuk.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Ako pripraviť čaj: 6-8 gramov čaju zalejte 0,3 l vody s teplotou 85 ° C a nechajte v kanvici lúhovať 1-2,5 minúty.

Skryť Zatvoriť reklamu