Čo sa stane s telom, keď prestane chudnúť?

Mnoho ľudí využíva efekt hladovania na hmotnostný pokles bez toho, aby súčasne viedol k podstatným stratám telesného...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

... tuku.

Mnoho ľudí v dnešnej dobe rieši redukčnú diétu a má to aj svoje opodstatnenie.  Podľa posledných informácií z roku 2020 56 % ľudí v Slovenskej republike trpí nadváhou, z  toho je 17 % obéznych.  Vďaka súčasnej situácii je takmer isté, že toto číslo vzrastie a týka sa to aj detí, kedy detská obezita raketovo vzrastá.


Redukčná diéta by mala spočívať v čerpaní energetických rezerv organizmu.  Mnoho známych ľudí a influencerov výžive absolútne nerozumie, ale pri honbe za peniazmi, sú schopní odporučiť čokoľvek od kúzelných tabliet, zábalov a detoxov.  Využívajú efekt hladovania na hmotnostný pokles bez toho, aby súčasne viedol k podstatným stratám telesného tuku. Preto buďte obozretní v tom, koho sledujete a nasledujete jeho kroky.  Týchto ľudí vidíme hlavne z retušovaných a upravovaných fotiek, kde realita je úplne iná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Procesy a zmeny, ktorými naše telo prechádza počas hladovania


1. Krátkodobé hladovanie

U zdravého jedinca vedie hladovanie v prvých 2-3 dňoch hlavne k strate glykogénu a vody asi 2-3% telesnej hmotnosti (na 1 g glykogénu sa viaže približne 4 g vody).  V tejto dobe sa taktiež vyprázdni tráviaci trakt, vďaka ktorému môže váha klesnúť o 1-3 kg.  Táto fáza nemá vplyv na funkciu jednotlivých orgánov.


2. Dlhodobé hladovanie

Nastáva 3-21 deň hladovania. Tu môže dochádzať k strate 250 g vody denne, metabolizmus sa začína tejto zmene prispôsobovať. Zdrojom energie sa stáva lipolýza, ktorá dodáva organizmu energetické substráty:

SkryťVypnúť reklamu
 • voľné mastné kyseliny

 • ketolátky

 • glycerol


3. Hormonálna odpoveď na hladovanie

Je od 21 dní a ďalej.  Táto hormonálna odpoveď je riadená hypotalamom, ktorý má na starosti funkciu štítnej žľazy, pankreasu a nadobličiek.  Vďaka zmenám spojených s týmito orgánmi začína klesať bazálny metabolizmus, tvorba kyslíka a tvorba tepla.  Časté je tiež zníženie krvného tlaku, ktoré sú spojené s „motaním“ hlavy a omdlievaním. To umožní telu šetriť energetické zdroje a stratu bielkovín.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Ako sa chová voda v tele pri hladovaní a drsných diétach

Telo dospelého človeka obsahuje 55-60% telesnej hmotnosti.  Chudnutie je v prvých dňoch spôsobené predovšetkým stratou mimobunkovej vody.  Za mesiac hladovania človek môže stratiť 5-7 litrov telesnej vody.  S vodou odchádzajú močom aj elektrolyty - sodík a draslík.  Dávka aspoň 100g sacharidov denne zabraňuje strate vody a elektrolytov.

SkryťVypnúť reklamu


Čo sa stane, keď prestanete s hladovaním?

Akonáhle sa obnovia dodávky živín, dôjde k zadržaniu draslíka v bunkách, kde sa viaže na novo syntetizované bielkoviny.  Tým sa tiež zvýši objem extracelulárnej tekutiny (tekutina v tele uložená mimo buniek), čo sa prejaví počiatočným nárastom telesnej hmotnosti o 2-5% telesnej hmotnosti – známy jojo efekt.


Ako zdravo chudnúť, bez nežiaduceho Jojo efektu?

Hlavným predpokladom na chudnutie je celková zmena životného štýlu, naše stravovacie návyky a postoj k pohybu.  Dôležitým aspektom je zníženie prívodu energie (tzv. kalorický deficit).  To najlepšie dosiahneme v kombinácii nižšieho prívodu živín a zvýšením pohybovej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Základné pravidlá výživy, pre udržateľné chudnutie:

 • Pravidelný jedálniček – je na vás či radšej budete jesť 5 jedál denne a menšie porcie alebo si dáte 3 poriadne jedlá, dôležitý je celkový príjem a pravidelnosť.

 • Šetrite cukrom a sladkosťami – pridaný cukor je neporiadok, pretože sa objavuje viac menej vo všetkých vysoko priemyselne spracovaných potravinách.

 • Jedzte potraviny bohaté na vlákninu – odporúčaná denná dávka (DDD) vlákniny je 30 g. Potraviny bohaté na vlákninu sú ovsené vločky, zelenina, ovocie, orechy, celozrnné pečivo, strukoviny, čakankový sirup či inulín (čakanková vláknina).

 • Jedzte ovocie a zeleninu – DDD zeleniny je 400-500 g zeleniny a 200 g ovocia.

 • Uberte na alkohole – alkohol predstavuje veľké množstvo prázdnych kalórií.

 • Navýšte príjem bielkovín – pri redukcii sú nenahraditeľné bielkoviny, ktoré majú na starosť mnoho procesov v tele, sú stavebným kameňom svalovej hmoty a ako bonus máme dlhší pocit sýtosti.  Skvelou voľbou je treba aj proteínový nápoj, ktorý môžete užívať po cvičení alebo ako desiatu.


Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  437
 •  | 
 • Páči sa:  276x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu