Dokáže sauna zázračne rozpustiť tukové vankúšiky? Prečítajte si, ako to naozaj je!

Sauna a chudnutie: Zázrak či mýtus? Objavte pravdu v novom článku!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Mnoho ľudí považuje saunu za tajný trik pri chudnutí. Už po jednej návšteve sauny môže váha ukazovať o niekoľko stoviek gramov menej, čo môže pôsobiť povzbudzujúco. No je to skutočne účinný spôsob, ako sa zbaviť prebytočných kíl, alebo ide len o mýtus?

Poďme sa na túto tému pozrieť podrobnejšie a zistiť, či môže saunovanie skutočne pomôcť pri chudnutí, pre koho je sauna vhodná a kedy je lepšie sa jej vyhnúť.



Môže sauna pomôcť schudnúť?


Sauna funguje na princípe vystavenia tela vysokým teplotám, čo spôsobuje intenzívne potenie. Pri pobyte v saune telo vylučuje veľké množstvo vody, čím dochádza k dočasnému úbytku hmotnosti. Avšak je dôležité si uvedomiť, že ide primárne o stratu vody, nie tukového tkaniva. Po doplnení tekutín sa hmotnosť rýchlo vráti na pôvodnú hodnotu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu, saunovanie môže byť užitočným doplnkom k zdravému životnému štýlu a redukčnému režimu. Pravidelné návštevy sauny môžu:

  • Podporiť metabolizmus: Teplo zvyšuje srdcovú frekvenciu a zlepšuje cirkuláciu krvi, čo môže do istej miery podporiť spaľovanie kalórií.

  • Odstraňovať toxíny: Potením sa telo zbavuje škodlivých látok, ktoré môžu ovplyvniť metabolizmus a schopnosť organizmu efektívne spaľovať tuky.

  • Podporiť regeneráciu: Po fyzickej aktivite môže sauna pomôcť uvoľniť svaly a znížiť svalovú únavu, čo umožňuje rýchlejší návrat k tréningom.

Ak teda sauna nemôže priamo nahradiť pohyb a vyváženú stravu, môže byť vhodným doplnkom k zdravému životnému štýlu.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Výhody saunovania


Okrem chudnutia prináša pravidelné saunovanie množstvo ďalších zdravotných benefitov:

1. Zlepšenie krvného obehu: Vysoké teploty rozširujú cievy, čím zlepšujú prietok krvi a zásobovanie tkanív kyslíkom a živinami.

2. Posilnenie imunitného systému: Pravidelné saunovanie môže pomôcť posilniť obranyschopnosť organizmu, keďže vystavenie teplu simuluje miernu horúčku, čo stimuluje produkciu bielych krviniek.

SkryťVypnúť reklamu

3. Detoxikácia: Potením sa z tela odplavujú toxíny a ťažké kovy, čo prispieva k lepšiemu fungovaniu pečene a obličiek.

4. Znižovanie stresu a napätia: Pobyt v saune má relaxačný účinok, znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a pomáha zlepšiť kvalitu spánku.

5. Zdravšia pleť: Vďaka zvýšenému poteniu sa póry otvárajú, čo pomáha odstraňovať nečistoty a zlepšuje vzhľad pokožky.


Kedy sa saune radšej vyhnúť?


Aj keď má sauna množstvo výhod, nie je vhodná pre každého. Pobyt v saune sa neodporúča v týchto prípadoch:

  • Kardiovaskulárne problémy: Ľudia s vysokým krvným tlakom, srdcovými ochoreniami alebo s inými kardiovaskulárnymi problémami by sa mali poradiť s lekárom pred návštevou sauny.

  • Tehotenstvo: Počas tehotenstva môže vysoká teplota zaťažiť srdce a spôsobiť závraty.

  • Akútne ochorenia: Pri horúčke, infekciách alebo chrípke sa sauna neodporúča, keďže môže zaťažiť už oslabený organizmus.

  • Kožné problémy: Osoby trpiace kožnými ochoreniami, ako sú ekzémy alebo psoriáza, by sa mali vyhnúť saunovaniu, ak im spôsobuje zhoršenie príznakov.

  • Dehydratácia: Ak má človek problém s dostatočným príjmom tekutín, pobyt v saune môže viesť k nebezpečnej strate vody a minerálov.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Pre koho je sauna vhodná?


Saunovanie je ideálne pre ľudí, ktorí:

  • Chcú zlepšiť regeneráciu po športových aktivitách.

  • Potrebujú znížiť hladinu stresu a zlepšiť spánok. Chcú podporiť imunitný systém.

  • Nemajú vážne zdravotné problémy a môžu tolerovať vysoké teploty.


Ako správne využívať saunu?

SkryťVypnúť reklamu


Ak sa rozhodnete zaradiť saunovanie do svojho životného štýlu, dodržujte niekoľko zásad:

1. Dostatok hydratácie: Pred aj po saune je dôležité doplniť tekutiny, ideálne čistou vodou alebo iontovým nápojom.

2. Neprekračovať odporúčaný čas: Pobyt v saune by mal trvať 10 – 20 minút, pričom je vhodné absolvovať 2 – 3 cykly s prestávkami na ochladenie.

3. Vyhnúť sa alkoholu: Alkohol pred saunou alebo po nej môže viesť k nebezpečnému poklesu krvného tlaku.

4. Počúvať svoje telo: Ak sa počas saunovania cítite zle, ihneď opustite priestor a doprajte si oddych.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Ako správne postupovať pri saunovaní?


Ak chcete zo saunovania vyťažiť maximum a zároveň sa vyhnúť nepríjemným vedľajším účinkom, je dôležité dodržiavať správny postup. Pred vstupom do sauny sa osprchujte teplou vodou a dôkladne osušte, aby sa potenie mohlo efektívne spustiť. Do sauny vstupujte bez oblečenia, prípadne s uterákom, a posaďte sa alebo si ľahnite na drevenú lavicu. Prvý pobyt by nemal presiahnuť 8 – 12 minút, pričom je dôležité dýchať nosom a udržiavať pokojné tempo dýchania. Po opustení sauny sa schlaďte v studenej sprche, ochladzovacom bazéne alebo na čerstvom vzduchu. Tento cyklus opakujte 2 – 3-krát, pričom medzi jednotlivými vstupmi do sauny si doprajte aspoň 10-minútový oddych. Po ukončení saunovania nezabudnite doplniť tekutiny, ideálne minerálnou vodou alebo bylinkovým čajom, aby ste obnovili rovnováhu elektrolytov v tele.

SkryťVypnúť reklamu


Záver


Sauna nie je zázračným riešením na chudnutie, ale môže byť skvelým doplnkom k zdravému životnému štýlu. Pomáha udržiavať dobrú kondíciu, zlepšuje regeneráciu, detoxikáciu a prispieva k psychickej pohode. Ak chcete schudnúť, najúčinnejším spôsobom stále zostáva vyvážená strava a pravidelný pohyb, pričom sauna môže byť príjemným bonusom na ceste za zdravším životom.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  575
  •  | 
  • Páči sa:  1 460x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu