Moderná antikoncepcia: z nej už vraj nepriberiete

Písmo: A- | A+

Hoci hormóny ovplyvňujú kolísanie hmotnosti, samotné priberanie z antikoncepcie je vraj mýtus. Kde sú hranice tohto mýtusu a kde začínajú výhovorky?

Moderné tabletky proti počatiu bránia dozrievaniu vajíčok a rastu sliznice maternice. Metóda používaná od 60. rokov 20. storočia patrí k najspoľahlivejším druhom antikoncepcie. Má svoje výhody aj nevýhody.

Výhody užívania hormonálnej antikoncepcie v tabletkách

 • Spontánny sex bez psychických blokov a strachov z nechceného otehotnenia.

 • Pravidelný cyklus s možnosťou odloženia napríklad pred dovolenku.

 • Minimálne krvácanie bez väčších menštruačných bolestí.

 • Zníženie hormonálnych výkyvov a predmenštruačného syndrómu.

 • U niektorých druhov (tzv. antiandrogénne) zlepšenie akné a ďalších kožných problémov.

 • Podľa niektorých štúdií chráni pred rakovinou vaječníkov a maternice.

ilustračné obrázky
ilustračné obrázky (zdroj: picturama.com)

Nevýhody užívania antikoncepcie a vedľajšie účinky

 • U predisponovaných žien (vyšší vek, fajčenie, genetická záťaž) zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín, ktoré môžu viesť k upchatiu ciev v nohách, mŕtvici alebo infarktu.

 • Nechráni pred pohlavnými chorobami.

 • Cyklus je "umelý", riadený dodávanými hormónmi - pri týždennom vysadení v mesiaci môžu nastať bolesti hlavy a ďalšie nežiaduce účinky spojené s poklesom hormonálnych hladín.

 • Môže viesť k zadržiavaniu vody v organizme - hlavne zo začiatku užívania.

 • Nárast váhy ako negatívny účinok.

V príbalovom letáku spravidla objavíte aj informáciu o riziku zvýšenia váhy po nasadení antikoncepcie. V klinických štúdiách totiž rad žien uviedla, že po začiatku užívania pribrala. Ďalšia nemalá skupina, uviedla naopak mierny pokles váhy. Niektoré ženy tiež uviedli, že sa im zvýšila alebo naopak znížila chuť k jedlu. Každé telo je iné.

Sami vedci k tomu dodávajú, že ťažké overiť reálny vplyv tabletiek na nárast / úbytok váhy, pretože hladina hormónov a hmotnosť kolíše prirodzene alebo v závislosti na ďalších faktoroch (stres, pribúdajúci vek ...).

Prírastok váhy v prvých týždňoch? 

Ak užívate antikoncepciu prvýkrát, počítajte zhruba s 1 až 3-mesačnou problematickejšou fázou. Počas nej sa môžu vyskytnúť rôzne nežiaduce účinky od bolestí pri styku, silného krvácania až po zadržiavania vody v tele. 

Zadržiavanie vody býva len dočasné a neznamená trvalý nárast hmotnosti. Rovnako tak postupne odznie aj väčšina zvyšných nežiadúcich účinkov.

Čo hovoria výskumy: Moderné zloženie antikoncepcie nebráni chudnutiu

Dnešný trend smeruje k užívaniu čo najmenšieho možného množstva ženských hormónov estrogénu a gestagénu (hormónu žltého telieska). Prvá antikoncepčná pilulka mala cca 150 mikrogramov estrogénu. Dnešné majú v priemere 20 až 50 mikrogramov, čo je množstvo, ktoré by nemalo samo o sebe viesť k zvýšeniu hmotnosti.

Na 45 štúdií skúmalo súvislosť medzi používaním hormonálnych piluliek a náplastí a prírastkom váhy. Vedci neobjavili žiadny konkrétny dôkaz.

Ani vaša predvolená váha nemá na priberanie po antikoncepcii vplyv. Jedna zo štúdií overila, že ak začnú užívať tabletky mladé dievčatá s výraznou nadváhou, riziko ďalších nárastov váhy nasadením piluliek nerastie.

ilustračné obrázky
ilustračné obrázky (zdroj: picturama.com)

Čím menej estrogénu, tým lepšie

Práve estrogén v tabletkách stimuluje chuť do jedla a môže spôsobovať zadržiavanie vody. Estrogén v tabletkách ovplyvňuje naše tukové bunky - mierne ich zväčšuje, ale nespôsobuje nárast ich množstva.

Ďalšie vedľajšie účinky antikoncepcie

Nevoľnosť - hlavne pri vyšších dávkach hormónov. Skúste užívať tabletku krátko po jedle, alebo tesne pred spaním. Postupne väčšina nevoľnosti odznie.

Akné a zmena kvality pokožky - býva prechodné a väčšinou čoskoro odznie.

Bolesti hlavy - ak máte sklony k migrénam, môžu zmeny hladín estrogénu spôsobiť krátkodobé bolesti.

Ako sa zbaviť zadržanej vody

Nárast hmotnosti v prvých týždňoch alebo mesiacoch užívania antikoncepcie pravdepodobne naozaj znamená len zadržanú vodu spôsobenú stimuláciou tvorby renínu a angiotenzínu v obličkách.  Nejde o prírastok tukov.

Zadržiavanie vody sa prejavuje najmä opuchmi v rôznych oblastiach tela - predovšetkým pŕs, bokov a stehien. Môže byť sprevádzané tiež nepríjemnými pocitmi plnosti a ťažkosťami až nevoľnosťami. Zhoršiť sa môžu tiež problémy s celulitídou.

Dodržujte správny pitný režim. Príjem vody v žiadnom prípade neobmedzujte! Čistú vodu doplňte ovocnými a bylinnými čajmi alebo minerálkami.

Obmedzte príjem sodíka. Pozor na presolené jedlá, údeniny, chipsy a ďalšie pochutiny.

Dodajte telu vápnik a draslík. K dodaniu vápnika výborne poslúžia mliečne výrobky, draslík obsahujú zemiaky, banány, mak, sardinky, karfiol, brokolica či vlašské orechy.

Ako zvládnuť krátkodobý nárast hmotnosti?

Dajte telu čas si zvyknúť. Aspoň spomínané 3 mesiace. Nadbytočná voda postupne vymizne a váha sa vráti do normálu.

Dbajte na zdravý životný štýl - vyváženú plnohodnotnú stravu, dostatok spánku i pohybu. Pridajte do stravy vlákninu. Zasýti vás a zabráni záchvatom vlčieho hladu. Do stravy pridajte hlavne dostatok zeleniny.

 • šalátové uhorky

 • paradajky

 • papriky

 • melóny (v sezóne)

Obmedzte príjem rýchlych cukrov

Pridávajte si do pitia jablčný ocot. Pôsobí ako prírodné diuretikum.

Ak zadržiavanie vody trvá dlhšie ako 3 mesiace, spýtajte sa lekára na zmenu piluliek. Najväčšie riziko v tomto smere nesú tabletky zvyšujúce hladinu estrogénu na úkor progesterónu. Naopak tabletky, ktoré obsahujú drospirenón ako zložku gestagénu, vykazujú nižší prírastok váhy, pretože drospirenón pôsobí ako diuretikum.

Žiadne doterajšia štúdia nevykazuje jednoznačnú súvislosť medzi hormonálnou antikoncepciou a prírastkom hmotnosti. Lekári už ich vykonali viac ako 45. Ak dlhodobo priberáte, hľadajte príčinu inde a zvážte návštevu výživového poradcu. S lekárom sa tiež poraďte o zmene užívaných tabletiek.

Skryť Zatvoriť reklamu