Nebaví vás cvičenie? Pozrite ako naštartovať chudnutie, ktoré sa zaseklo v určitom bode

Kedy je dobré dať si pauzu od cvičenia? Má to vôbec zmysel?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na začiatku plní energie, nadšenie pre každý pohyb, ktorý vás čaká, šťastní z každej kvapky potu, ktorá z vás odkvapne.  Po nejakej dobe, práve naopak.  Nič sa vám nechce, tešíte sa viac na cestu z fitka ako na samotné cvičenie...  Poznáte ale všetky príznaky toho, že vám cvičenie je viac na obtiaž ako na prospech?


Únava

Zbystrite najmä vy, ktorí chodíte cvičiť hneď ráno.  Zatiaľ čo na začiatku ste vstávali aj za tmy s dobrou náladou a ranné cvičenie vás nabilo energiou, teraz sa cítite unavení nielen ráno, ale aj po cvičení a vlastne celý deň.  Ani niekoľko hrnčekov kávy nepomáha a vy ste viac a viac ospalí? Brzdite! Telo vám naznačuje, že "bez spánku nie sú koláče".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máte tak dve možnosti.  Buď chodiť spať o hodinu skôr, aby ste cez noc stihli dobiť baterky, alebo si ráno namiesto cvičenia hodinu navyše pospať a cvičenie samotné posunúť na popoludnie.  Je to len na vás, ale rozhodne potrebujete viac odpočívať.  Pokojne si tak na pár dní naordinujte od cvičenia pauzu a namiesto toho relaxujte. Predsa chcete, aby vás cvičenie bavilo a nabilo energiou a nie naopak.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Nechuť cvičiť

Čo je vám milšie - ísť na hodinu cvičiť alebo sa pozrieť k svojmu zubárovi?  Pokiaľ vyberáte druhú možnosť, potom buď máte svojho zubára/zubárku naozaj radi alebo vás cvičebná rutina prestala jednoducho baviť.  To najlepšie, čo pre seba môžete v tejto situácii urobiť, je obmeniť pohyb.

SkryťVypnúť reklamu

Našťastie máte na výber.  Dokonca máte široký výber z množstva rôznych druhov pohybu.  Preto sa neupínajte len na monotónne cvičenie, ale skúste na pár dní precvičiť telo iným spôsobom – skúste hodinu fitboxu, vyrazte na výlet na bicykli, dajte si preteky na kolieskových korčuliach, robte jednoducho to, čo vás baví.


Často sa zraníte alebo vás po cvičení niečo bolí

Ak by ste boli začiatočníci, chápali by ste, že vám práve „rastú svaly“ alebo že ste len nevedeli, ako správne cvičiť.  Ale teraz, po toľkých týždňoch cvičenia, že vás niečo bolí?  Cítite sa pravdepodobne zaskočení.

Pokiaľ vás samotné cvičenie nebaví, je dosť pravdepodobné, že počas vykonávania rutinných cvikov myslíte na všetko ostatné a nesústredíte sa na samotný cvik.  Práve tak si ľahko privodíte zranenie alebo si zlým pohybom natiahnete sval či zraníte kĺb.  Pokiaľ sa nesústredíte, je lepšie pre dnešok cvičenie ukončiť a ísť sa venovať tomu, čo vás baví.  Práve koncentráciu pri cvičení veľmi potrebujete a je pre vás bezpečnejšie vrátiť sa, keď ju budete mať.

SkryťVypnúť reklamu

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Neposúvate sa ďalej

Zatiaľ čo v prvých týždňoch ste sa rapídne zlepšovali - či už napríklad zdvíhali ťažšie váhy alebo vaša hmotnosť išla veľmi rýchlo dole - naraz ako keď utne.  Dvíhate stále rovnako ťažké váhy, viac jednoducho nezvládnete.  V prípade chudnutí sa váha zastavila na určitom čísle a nie a nie ísť nižšie... Tomu sa hovorí "plató" efekt.  Vaše svaly, ale aj srdce, krvný a nervový systém, ale aj mozog si zvykli na určitú stimuláciu a prispôsobili sa jej.  To, čo vaše telo skôr stimulovalo k zmene, je teraz vlastne bežnou záťažou, tak nie je potrebné sa ďalej rozvíjať.

Aby ste sa z tohto mŕtveho bodu pohli ďalej, skúste buď zmeniť dĺžku cvičenia (tzn. ako dlho cvičíte každý deň), frekvenciu (koľkokrát týždenne chodíte cvičiť), ale aj záťaž pri jednotlivých cvikoch.  Zmeny robte postupne a po niekoľkých týždňoch zmeňte svoj režim znova.  Telo si tak nenavykne na určitú rutinu a vy uvidíte výsledky aj naďalej.

SkryťVypnúť reklamu


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Cvičenie je pre vás príliš jednoduché

To, čo ste pred nedávnom robili s vypätím síl, je pre vás teraz brnkačka.  Aspoň na to nemusíte toľko myslieť a cviky robíte tak nejako samozrejme.  Sú ľahké, tak vyzeráte medzi ostatnými ako frajeri.  Alebo nie?

Vaše telo vás má aj za profesionála. Dokázali ste mu totiž, že sa viete vypracovať.  Ale tiež ste dokázali to, že si telo na cviky zvyklo (pozrite predchádzajúci bod) a nemá dôvod vyvíjať sa ďalej.  Pokiaľ sú pre vás cviky veľmi jednoduché na vykonávanie, za 30 minút máte v posilňovni hotovo a odchádzate s ľahkou hlavou, skúste obmeniť váš cvičebný plán.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  577
  •  | 
  • Páči sa:  1 502x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu