Prečo low carb diéta nemusí byť tou zázračnou cestou k štíhlej línii?

Low carb diéta sľubuje rýchle výsledky, ale je naozaj udržateľná? Zistite, čo vás čaká po jej ukončení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Chcete zhodiť nejaké kilá a prvá diéta, ktorá vás možno napadne, je low carb. Nízkosacharidový štýl stravovania je in a prisahajú naň zástupy ľudí chváliaci sa útlejším pásom. Na čom je založená, ako to vlastne funguje a na čo si dať pozor?

Znie to rozumne: Chcete niečo zhodiť, tak obmedzíte príjem cukrov. Lenže low carb diéta ide ešte ďalej - vynecháva vo veľkej miere sacharidy všeobecne a v strave prevažujú tuky a bielkoviny.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Low carb diéta: Ako to funguje?


Vynechaním pečiva a príloh väčšinou tiež znížite celkový príjem energie a ľahšie dosiahnete kalorický deficit. A ako je známe, ten je na chudnutie nevyhnutný: Váš výdaj energie musí byť väčší ako príjem. Efekt má aj to, že ak striktne vylúčite z jedálnička sacharidy, zníži sa v tele aj množstvo zásobného glykogénu, na ktorý je viazané veľké množstvo vody. „A preto hneď v začiatku diéty idú kilá až zázračne rýchlo dole. Nejde ale o tuk, ale o vodu. S opätovným zaradením sacharidov do jedálnička tieto kilá budete mať teda čoskoro späť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rýchlemu efektu low carb stravovania tiež nahráva fakt, že pri ňom vynechávate potraviny s vyšším glykemickým indexom (GI). Všeobecne totiž platí, že čím viac sacharidov jedlo obsahuje, tým viac po jeho konzumácii stúpne hladina glukózy v krvi. A ak má potravina vyššia GI, potom cukor v krvi „vyletí“ veľmi prudko a vyplaví sa inzulín, ktorý ovplyvňuje ukladanie tukov v tele. Vyhýbanie sa potravinám s vysokým GI slúži aj ako prevencia pred civilizačnými chorobami.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Low carb a keto diéta. Aký je rozdiel?


Ako sa líšia low carb a keto diéta? Bežne sa v potravine prijíma 45-65% sacharidov z celkového príjmu. Nízkosacharidovou diétou by potom šiel nazvať taký štýl stravovania, v ktorom sa objavuje menej ako 45% sacharidov. Znížený príjem sacharidov je nahradzovaný ostatnými makroživinami, teda tukmi a bielkovinami, ktorých konzumácia je v rôznom pomere zvýšená.

SkryťVypnúť reklamu

Keto diéta je založená na ešte nižšom množstve sacharidov – na 40-50 g denne. Zároveň sa obmedzuje aj konzumácia bielkovín a najviac zastúpenou makroživinou sú tuky. Cieľom je telo „presvedčiť“, aby ako primárny zdroj energie využívalo nie prijaté sacharidy, ale práve tuky. Organizmus by sa tak mal dostať do stavu ketózy, z čoho vznikol aj názov diéty. Dá sa teda povedať, že low carb stravovanie je menej reštriktívne a je flexibilnejšie ako keto diéta.

Medzi ďalšie nízkosacharidové stravovacie smery sa ešte radí Atkinsonova diéta, Dukanova alebo paleo diéta.


Výhody a nevýhody low carb


  • Povolené potraviny v rámci low carb: Mliečne výrobky, zelenina, orechy, mäso, ryby, vajcia i maslo. Obmedzuje sa naopak pečivo, cestoviny, obilniny, strukoviny, ovocie, sladké džúsy a sladkosti všeobecne.

  • Výhodou je vyradenie jednoduchých cukrov, väčšinou aj obmedzenie priemyselne vysoko spracovaných potravín, ktoré sú často plné cukrov a ďalších sacharidov. Ľudia na low carb strave nemávajú problém s dostatkom bielkovín a zaraďujú väčšinou aj dosť zeleniny.

  • Nebezpečenstvo, ktoré hrozí najmä u prísnejších keto diét, je extrémne vysoký príjem živočíšnych tukov a nedostatok vlákniny.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Dá sa žiť trvalo na low carb diéte?

SkryťVypnúť reklamu


Niekto je schopný na strave s nižším obsahom sacharidov fungovať dlhodobo, a ak má správne zostavený jedálniček, môže to byť úplne v poriadku. Skôr ale mám skúsenosť s klientami, že pri takejto strave dlhodobo nevydržali, po nejakej dobe to vzdali a buď vôbec neschudli, alebo sa im stratené kilá čoskoro vrátili. Pre trvalo udržateľný režim, ktorý povedie k dlhodobým výsledkom, si musí nájsť každý svoju vlastnú cestu, ktorá mu bude vyhovovať. 


Nízkosacharidová diéta prichádza do úvahy u ľudí s cukrovkou, niektoré štúdie naznačujú prínos aj pri ďalších chorobách. Ak ale nejakým ochorením trpíte, určite sa poraďte s nutričným terapeutom.
Do žiadneho diétneho smeru sa nevrhajte po hlave, aj keď vás láka. Odporúčal by som najprv jedálniček buď skonzultovať s nutričným terapeutom. Ukáže vám, či v strave nemáte nadbytok rizikových živín, čo sú napríklad nevhodné tuky, cukor, soľ, a či naopak nechýbajú tie prospešné, ako napríklad bielkoviny alebo vláknina.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  575
  •  | 
  • Páči sa:  1 460x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu