Sladké alebo slané raňajky?

Všade sa hovorí, že raňajky sú štartom dňa. Niekto nemusí raňajkovať vôbec a cíti sa dobre, ale potom sú tu ľudia, ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

ktorí bez raňajok jednoducho nefungujú.Tí často riešia otázku, čo si ráno dať? Sú lepšie sladké alebo slané raňajky? A na čom naozaj záleží?

Sú lepšie sladké raňajky alebo slané?Sladké vs. slané


Tu sa určite nedá povedať, čo je lepšie. Niekomu vyhovujú sladké raňajky, iný si ráno nevie predstaviť nič iné ako slané jedlo. Dobrou správou ale je, že to je jedno.  Na chudnutie nemá vplyv, či si dáte slané alebo sladké raňajky. To, na čom naozaj záleží sú prijaté živiny a energie.  Nielen počas raňajok, ale aj potom po zvyšok dňa.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


ilustrovaný obrázok
ilustrovaný obrázok (zdroj: picturama.com)

Záleží na celkovom príjme počas dňa


Či už chcete schudnúť, nabrať, alebo udržiavať, vždy závisí na tom, koľko energie za deň prijmete a koľko spálite.

príjem = výdaj ► budete udržiavať

príjem > výdaj ► budete naberať

 príjem < výdaj ► budete chudnúťTakže nemusíte vôbec raňajkovať, ak vám to nevyhovuje a keď to doženiete počas dňa, výsledky budú viacmenej rovnaké. Časovanie jedál veľa závisí o pocitoch. Niekto sa vyložene prebúdza s chuťou na raňajky, ale existujú aj ľudia, pri ktorých hormóny tlmiace činnosť tráviacej sústavy fungujúce počas noci, upokojujú žalúdok aj ráno a hlad jednoducho nie je.  Akonáhle sa ale najeme, naštartuje sa signálna dráha, ktorá spúšťa trávenie a rozbieha celý kolotoč.

Skryť Vypnúť reklamu

V ideálnom prípade by mala byť hladina hormónu zodpovedného za znižovanie aktivity sekrécie žalúdočných štiav (somatostatínu) negatívne ovplyvňovaná princípmi aktivovanými kortizolom, ktorého hladina je pri povzbudenie vyššia.  Ľudia, ktorí sa budia prirodzene skoro, majú často chuť a hlavne hlad na väčšie raňajky.  Ide o úplne prirodzený jav, do ktorého je zapojený celý rad ďalších hormónov a signálnych dráh.  Organizmus sa po noci "utrpenia" snaží získať naspäť stratenú energiu.  Takže, čo z toho vyplýva?  Pokiaľ máte ráno hlad, tak jedzte.


ilustrovaný obrázok
ilustrovaný obrázok (zdroj: picturama.com)


Makroživiny a mikroživiny


Skladba raňajok veľa závisí na tom, či vás zasýtia a po čom sa cítite dobre.  Príjem makroživín a mikroživín je dobré rovnomerne rozdeliť do celého dňa (ale nie je to nutnosťou).  Dobrou voľbou môžu byť ráno potraviny bohaté na vitamíny, ktoré sa počas dopoludnia dobre vstrebú a využijú.  Na vlastných preferenciách záleží, či si dáte hlavne sacharidové raňajky, alebo skôr s väčším podielom tukov.  V ideálnom prípade by jedlo malo obsahovať všetky tri makroživiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Nezabúdajte ani na to, aby sa raňajky skladali z nutrične výživných a málo spracovaných vecí.  Chybu určite neurobíte trochou čerstvého ovocia alebo zeleniny a pomôžu aj semienka a orechy.Čo vám ráno určite urobí dobre


Sami na sebe si vyskúšajte, čo vám robí  ráno dobre.  Ak je to ovsená kaša s tvarohom alebo naopak vajíčka.  Žiadny univerzálny recept na dokonalé raňajky neexistuje, pretože pre každého to znamená niečo iné.  Pamätajte na to, až vám bude niekto hovoriť, že nejaké jedlo je ráno zlé, ale vy viete, že sa po ňom cítite skvele.


ilustrovaný obrázok
ilustrovaný obrázok (zdroj: picturama.com)


Ďalšie tipy pre príjemný štart dňa:

  • poháre vlažnej vody s citrónom

  • obľúbený čaj

  • doprajte si čas a vychutnajte si raňajky

Ako bonus vám ponúkam recept pre veľmi zaujímavé raňajky, kde sa kombinujú neštadarné chute:

Skryť Vypnúť reklamu


Vajíčka nasladko

Cenná porcia bielkovín i zdravých tukov sa ukrýva s pokrmoch s vajíčkami.   Skúste si vytvoriť vajíčka na sladko zmiešaním so sladidlom, proteínom, trochou kokosovej múky alebo maličkým množstvom ovsených vločiek. Prípadne namiesto sladidla použite lyžičku medu. Pokiaľ chcete kašu, pridajte trochu vody.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  411
  •  | 
  • Páči sa:  107x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu