Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore

Ste zvyknutí si napríklad k televízii otvoriť sáčok s chipsami, slanými tyčinkami alebo popcornom? Alebo sú to skôr sušienky, čokoláda či cukríky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Potraviny, ktoré sa tvária zdravo, ale vo výsledku sa od klasických chipsov nelíšia: Pozor, z čoho priberáte!


Asi netreba zdôrazňovať, že najlepším riešením je si k televízii nebrať nič.  Ak však už máte tento nie veľmi vhodný návyk tzv. napodmieňovaný, je dobré pracovať na jeho odnaučení.  Inšpiráciu, ako na to môžete získať v tomto článku.


Ak sa teda bez toho nezaobídete, naučte sa pripravovať si niečo vhodnejšieho. Čo si teda dať napríklad práve k takej televízii, aby vám to neprinieslo príliš zbytočných kalórií navyše? A aké potraviny sa síce tvária zdravo, ale vo výsledku sa to od klasických chipsov nijako významne nelíši?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa vás práve maškrtenie pri televízore, knižky alebo počítača netýka, môžete nasledujúce riadky brať ako inšpiráciu, ako napríklad pohostiť nečakanú návštevu, ktorá k vám príde na večerné posedenie. 
Čo si dať namiesto chipsov?


Orechov len jednu hrsť

Častá rada znie: dajte si miesto chipsov oriešky, ktoré sú plné zdravých tukov a vlákniny.  Áno, pravda to určite je a svojmu zdraviu určite touto výmenou trochu prilepšíme, ale z hľadiska energie si príliš nepomôžeme.

Ak si dáme každý večer 100g sáčok s orieškami, tak okrem tých zdravých tukov nášmu telu dodáme aj viac ako 2000 kJ, ktoré, ak nie sme práve vrcholoví športovci alebo baníci, úplne nespotrebujeme.  Takže orechy jedine s mierou a naozaj opatrne. 

Skryť Vypnúť reklamu


Strukovinové chipsy len primerane

Na popularite tiež získavajú strukovinové chipsy - určite sú nutrične hodnotnejšie než chipsy klasické, ale stále obsahujú pomerne dosť tuku a sú teda energeticky výdatné.  Takže aj tu platí, že nie je vhodné to s nimi preháňať a oplatí sa sledovať zloženie, najmä druh použitého tuku a jeho celkový obsah.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Pripravte si pražený cícer

Strukoviny si radšej po domácky upražte, nemusíte ani pridávať žiadny tuk. Pražené sójové bôby môžete tiež zohnať v obchode pod názvom alburetky.


Zeleninové chipsy nemusia byť žiadna výhra

Zeleninové chipsy sa tvária ako skvelá alternatíva ku klasickým zemiačikom. Áno, môže to tak byť, ale len ak ide o chipsy sušené a nie vyprážané.

Skryť Vypnúť reklamu


Nalámte si knäckebrot

Ak potrebujete niečo chrúmať, môžete si napríklad do mištičky nalámať knäckebrot.  Potrebu niečo zobať to splní, ušetríte energiu a ešte telu dodáte potrebnú vlákninu.


Cereálne chrumky, tyčinky

Namiesto klasických chipsov, tyčiniek a chrumiek môžete "zobať" i rôzne cereálne chrumky alebo tyčinky, ktorých základom sú obilniny či strukoviny a väčšinou majú vyšší obsah vlákniny a pokiaľ ide o výrobky zo strukovín, tak aj trochu viac bielkovín.  Dajte však aj tu pozor na množstvo a sledujte zloženie.  ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Raňajkové cereálie nemusia byť len na raňajky


Ak preferujete sladké zobanie, môžete si pomôcť aj raňajkovými cereáliami.  Rovnako ako v prípade raňajok ale vyberajte výrobky s čo najnižším obsahom cukru alebo si pripravte müsli domáce.  A opäť platí známe pravidlo - nepreháňať to s množstvom.    

Skryť Vypnúť reklamu


Sušené mäso namiesto klobásy

Ak ste napríklad zvyknutí si na tanierik nakrájať nejakú tú klobásku, skvelou alternatívou je sušené mäso, obsahuje len minimum tuku a je zdrojom kvalitných bielkovín.  Každé vrecko obsahuje len okolo 250 kJ.  Pozor si dajte ale na obsah soli, ktorý môže byť u niektorých výrobkov vysoký.  Na trhu sa však da zohnať aj sušené mäso so zníženým obsahom soli. 


Namiesto salámy kvalitnú šunku

Ak si miesto salámy dáte na tanierik chudú šunku, ušetríte v 100 g až 40 g tuku.  A ak vyberiete kvalitnú šunku s vysokým obsahom mäsa, tak si určite aj pochutnáte.  V prípade, že si to chcete ešte trochu spestriť, tak si môžete pripraviť napríklad šunkové rolky s cottage, hotové sú raz dva.  


Vyskúšajte šmakoun

Šmakoun je taký chameleón, ktorý sa dá využiť na mnoho spôsobov.  Okrem toho, že sa dá využiť pri varení i pečení, môžete ho zobať pokojne aj len tak samotný.  A to buď v príchutiach slano alebo aj jeho sladko.  Nie každému šmakoun chutí, ale určite má aj svojich obľúbencov, tak vyskúšajte. Jeho výhodou je, že obsahuje cenné bielkoviny.


Zelenina

Samozrejme vrcholom vášho snaženia o zdravšie alternatívne maškrtenie by malo byť to, že budete maškrtiť zeleninu. Výborné sú napríklad cherry paradajky, v obchodoch môžete zakúpiť už očistenú malú mrkvičku, niekedy aj guľatú - takže ilúzia cukríkov je dokonalá.  Ale môžete si pripraviť akúkoľvek vašu obľúbenú zeleninu.

Ak by pre vás samotná zelenina nebola dostatočne atraktívna, pripravte si k nej aj nejaký dip, napríklad z tvarohu alebo jogurtu, vyskúšať môžete aj hummus. A alebo si pripravte jednoduché zeleninové jednohubky.


Čerstvé ovocie ako dezert

Ak máte chuť na sladké, pripravte si do mištičky ovocie. Ideálne to, čo je práve v sezóne. Prípadne môžete ovocie doplniť ešte bielym jogurtom alebo tvarohom a pripraviť si zdravý "dezert".


Sušené ovocie s mierou

Hrozienka alebo brusnice môžu byť také "zdravšie cukríky", ale uvedomte si, že sú pomerne koncentrovaným zdrojom cukru a zjedzte preto len primerané množstvo.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Uspokojte chute nápojom

Pri chuti na niečo dobré si môžete pomôcť aj chutnými kvalitnými nápojmi. Najrôznejšie čaje môžu naozaj uspokojiť chuťové bunky úplne nekaloricky. Pozor na predávané ľadové čaje, ktoré sú väčšinou veľmi presladené.

Vhodnou variantou je tiež káva, vylepšiť si ju môžete našľahaným mliekom (ideálne polotučným), k večernému maškrteniu ale radšej voľte bezkofeínovú.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  412
  •  | 
  • Páči sa:  118x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu