Tieto cviky vás otestujú, aký máte skutočný fyzický vek

Tieto cviky vás otestujú, aký máte skutočný fyzický vek
Písmo: A- | A+

Mám pre vás päť jednoduchých cvičení, vďaka ktorým otestujete, ako ohybné je vaše telo, a tým ho tiež zaradíte do príslušnej vekovej kategórie. Ste pripravení?

Všetci sme od narodenia flexibilní, čo je tiež dôvod, prečo si malé deti ľahko dajú - doslova - nohy za hlavu.  S pribúdajúcim vekom však svoju pružnosť a ohybnosť strácame a opotrebovávajú sa aj naše kĺby.  Zistite, ako dobre (alebo zle) na tom vaše telo je - stačí vám k tomu len pár minút.

Stratu flexibility často komplikuje aj sedavé zamestnanie, takže vo vyššom veku s nevôľou zisťujeme, že je pre nás problém sedieť vzpriamene, zapnúť si šaty na chrbte alebo sa ohnúť pre vec, ktorá nám vypadla z ruky.  To všetko je však nielen ukazovateľom našej ohybnosti, ale aj zdravotnej kondície.

Mám pre vás päť jednoduchých cvičení, vďaka ktorým otestujete, ako ohybné je vaše telo, a tým ho tiež zaradíte do príslušnej vekovej kategórie.  Možno budete prekvapení - výsledky sa vám totiž nemusia páčiť.  Než si zacvičíte, pre istotu sa natiahnite, aby ste si neublížili - to platí najmä pre tých, ktorí nie sú zvyknutí cvičiť pravidelne.


Prvý cvik


Spojte dlane za seba. Natiahnite ruky dozadu, smerujte pritom dlane k sebe, vaše dlane by mali byť v ideálnom stave spojené v úrovni spojeni lopatiek. Pekne prst o prst.

Výsledok

Bolo to ľahké?  Gratulujem!  Buď máte dobrú kondíciu, alebo ste mladí.

Zvládli ste to, ale bolo to celkom náročné?  Potom by ste mali cvičiť viac.

Ak to pre vás bolo veľmi ťažké, opatrne uchopte za chrbtom najprv lakte.  Zostaňte v tejto polohe niekoľko minút. Precvičujte túto pozíciu častejšie, ak nechcete, aby sa u vás objavili príznaky syndrómu zmrznutého ramena.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)Druhý cvik


Dotyk prstov na zemi. 

Dotknite sa dlaňami zeme pri vystretých nohách. Žiadne ohnutie v kolenných kĺboch nie je prípustné. Dotknutie je platné pri spojení zeme so všetkými piatimi prstami na oboch rukách zároveň celej dlane.

Výsledok

Ak dokážete položiť na zem obe dlane, je to skvelé! Buď vám nie je viac ako 25 rokov, alebo pravidelne cvičíte.

Ak sa dotknete podlahy prstami, je to v poriadku, ale mali by ste dopriať telu častejšie pohyb.

Ak sa nedokážete dotknúť podlahy, ste najskôr veľkí priatelia s pohovkou, teplou prikrývkou a pletením. Pohybu príliš nedáte, čo by ste mali zmeniť.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Tretí cvik


Dotknutie piet.

Dotknite sa rukami piet ohnutím dozadu. Najprv ohnite hlavu dozadu v kľaku a potom prehnite chrbát a následne sa pokúste dotknúť piet.

Výsledok

Ak sa vám podarí dotknúť sa rukami svojich piet, môžete si gratulovať.  Ste mladí alebo veľmi flexibilní.

Ak sa nemôžete dotknúť svojich pat, radšej sa o to nepokúšajte.  Ohnite sa dozadu a rukami si iba podoprite chrbát.  Mali by ste ale zapracovať na svojej pohybovej aktivite a rozhodne už nie ste teenager.Štvrtý cvik


Ohnutie čelom ku kolenu.

Vystrite jednu nohu, druhú ohnite o oprite pätu v lone, ako sedíte. Predkloňte sa tak, aby ste sa čelom ohli k vystretej nohe ku kolenu.

Výsledok

Ak sa dokážete dotknúť čelom kolena (bez použitia gumy) a zostať v tejto polohe aspoň 2 minúty, môžete si zablahoželať!  Váš fyzický vek sa blíži školskému veku.

Ak sa nemôžete dotknúť kolena (len sa k nemu čelom nakloníte alebo priblížite) alebo sa vaša noha počas cviku nedobrovoľne ohne, vaše kĺby nie sú pohyblivé a zadné stehenné svaly máte nezdravo skrátené.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Piaty cvik


Pozícia strecha.

Do  pozície "strecha" sa snažte uviesť pomaly z klasického kľuku.

Výsledok

Ak ste mladí, nie je ťažké tento cvik zvládnuť.

Po tridsiatke je náročné ho zvládnuť, bez toho aby ste ohli lakte, kolená či chrbát.  V takom prípade majte na pamäti, že je potrebné venovať strečovaniu viac času.

Pokiaľ ste v tomto teste prepadli, je vám pravdepodobne viac ako 50 rokov a vôbec nie ste priatelia sa športom. 


Ktorá úloha bola pre vás najťažšia? 

Skryť Zatvoriť reklamu