Tipy, ako sa nestrápniť na prvej návšteve fitka

Prvá návšteva fitcentra môže byť naozaj stresovou záležitosťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Obzvlášť pre tých, ktorí doteraz nikdy veľmi aktívne nešportovali. Dôležité je odhodlanie. A na čo sa pripraviť, aby ste prvú „posilku“ zvládli bez nepríjemností?Rozhodli ste sa konečne zájsť do posilňovne. Známi vás upokojujú slovami „každý, kto tam bol, niekedy začínal“ alebo „tí fitnessáci tiež predtým nemali svaly“ a podobne.  Všetko to znie povzbudivo, ale aj tak nahlodáva ten červíček vo vnútri, čo keď sa strápnite.  Poďme si teda povedať, čo urobiť, aby sa tak nestalo.


Ilustračné foto
Ilustračné foto (zdroj: Picturama.com)


1. Veľmi krátke topy nechajte doma

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je dobré zamyslieť sa nad tým, že idete cvičiť, takže si vezmite pohodlné oblečenie.  Sukienku na tenis alebo naopak nohavice na horskú túru nechajte v skrini.  Klasické športové oblečenie, ako sú legíny, funkčné tričko a športová obuv, je vybavenie vhodné do posilňovne. Odporúčam vziať si uterák a vodu na pitie.  Ak ako žena zvolíte podprsenku, ktorá akoby nebola alebo miniatúrne kraťasy, z ktorých vypadáva polovica zadku, rozhodne na seba strhnete pozornosť všetkých strán.


2. Nenechajte sa vyradiť strachom

Tréneri sa väčšinou zhodujú, že od svojich cvičencov počúvajú, ako ich od prvej návštevy posilňovne odrádzal strach z „okukávačov“.  Vezmite si to ale takto - ľudia, ktorí vo fitnescentre momentálne cvičia, majú k dispozícii tak hodinu až hodinu a pol času na svoj tréning, a potom idú preč.  Rozhodne sa tam nechodia baviť a pozerať na začiatočníkov.  Skrátka myšlienku, že vás niekto bude sledovať a posmievať sa, úplne vypustite z hlavy.

SkryťVypnúť reklamu


Ilustračné foto
Ilustračné foto (zdroj: Picturama.com)

3. Zaberte správne miesto

Pokiaľ ale predsa len potrebujete mať istotu, že na vás nebude nikto pozerať, zamierte na bežecký pás, prípadne rotopéd.  
Z rotopedu je obvykle skvele vidieť okolie, takže si dokonale obhliadnete terén.  Predídete tomu, že sa zastavíte kdesi uprostred posilňovne, kde práve niekomu môžete prekážať.


4. Len krátke posilňovanie

Spomínaný bežecký pás alebo rotopéd sú stroje určené na aeróbnu aktivitu, teda kondičnému a vytrvalostnému typu cvičenia (beh, rýchla chôdza).  Zložitejšie to už býva s posilňovaním.  S tým si ale zo začiatku toľko nelámte hlavu, môžete ho zaraďovať postupne.  Samotné posilňovanie môže zo začiatku trvať len 15 až 20 minút, postupne 30 až 40 minút. Ak ste úplný začiatočník, odporúčam začať cvičiť na veľkej gymnastickej lopte, ktorú v posilňovni tiež nájdete.  Alebo zvoľte cviky s vlastnou váhou.

SkryťVypnúť reklamu


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok 

5. Nepreháňajte to s náročnosťou

Pokiaľ sa nakoniec rozhodnete hneď na prvýkrát cvičiť na posilňovacích strojoch, nepreháňajte to s náročnosťou.  Radšej si naložte menšiu váhu a cvičte pomaly.  Nikam sa  neponáhľajte a sústreďte sa hlavne na správnu techniku.

Pokiaľ si nie ste istí, môžete si k svojim začiatkom prizvať na pomoc osobného trénera. Ten vám pomôže zvládnuť techniku cvičenia a taktiež nastaví správny tréningový plán. Tak smelo do posilňovne!

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  436
  •  | 
  • Páči sa:  269x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu