Týmto nahradíte klasický cukor v jedálníčku: zdraviu prospešné náhrady

Písmo: A- | A+

Xylitol a erytritol sú náhrady cukru s nižšou až nulovou energetickou hodnotou a nízkym až nulovým glykemickým indexom. Ich využitie pri chudnutí sa teda priamo ponúka.

Ak chcete viditeľne schudnúť, týmto nahradíte klasický cukor v jedálničku: Kilá pôjdu každým dňom dolu

Medzi ich ďalšie výhody patrí chuť takmer identická s cukrom, pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru a prevencia zubného kazu.

Ešte donedávna bolo problematické ich zohnať a navyše boli ponúkané za neúmerne vysokú cenu.

Xylitol a erytritol patria medzi takzvané alkoholické cukry, niekedy tiež nazývané ako polyoly a určite ich poznáte už dlhú dobu ako bežnú súčasť žuvačiek.

V poslednej dobe na ne môžete naraziť v lekárňach, obchodoch so zdravou výživou a supermarketoch vedľa známych sladidiel, ako sú aspartám, stevia alebo sukralóza.

Xylitol a erytritol majú medzi sladidlami niekoľko výhod a samozrejme tiež pár úskalí. 

Ak vám nevyhovuje chuť stévie alebo aspartámu a hľadáte spôsob sladenia, ktorý sa zaobíde bez negatívnej dochuti, mali by ste im dať šancu. Navyše ich môžete využiť aj v jedálničku detí.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Čo to vôbec sú alkoholické cukry?

Alkoholické cukry, niekedy nazývané tiež polyoly, cez svoj názov neobsahujú žiadny etanol. Vyskytujú sa prirodzene v niektorých druhoch ovocia a zeleniny.

Medzi najvýznamnejších zástupcov alkoholických cukrov patrí:

  • xylitol

  • erytritol

  • sorbitol

  • maltitol

  • manitol

  • laktitol

I

ch výhodou je nižšia energetická hodnota a nízky glykemický index. V niektorých prípadoch dokonca hladinu cukru po jedle neovplyvňujú vôbec.

Medzi ďalšie benefity môžeme počítať preventívne pôsobenie proti zubnému kazu, pretože potláčajú rast nežiaducich baktérií v ústach. Tento efekt má najmä xylitol, erytritol a sorbitol.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Nemenej významnou vlastnosťou je ich probiotický vplyv, pretože vyživujú probiotickú črevnú mikroflóru rovnako ako vláknina v strave.

Má ich používanie nejaká úskalia?

U citlivých jedincov môžu spôsobiť nadúvanie a hnačky, najmä pri vyšších dávkach. Vyhýbať by sa im mali tí, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva.

Xylitol

Xylitolu sa niekedy hovorí tiež brezový cukor. Má podobnú sladivosť ako cukor, ale o 40% nižšiu energetickú hodnotu.

Kým repný cukor dodáva v 1 gramu 17 kJ, pri xylitole je to len 10 kJ / 1 g.

Výhodou xylitolu je jeho nízky glykemický index (GI). Pri klasickom cukru musíme počítať s GI 70, pri xylitole je táto hodnota len 7.

Pri niektorých ľudí môže xylitol vo väčších dávkach spôsobiť nadúvanie alebo hnačky. Na tento typ sladidla je vhodné prechádzať pomaly z menších dávok tak, aby sa mal organizmus šancu prispôsobiť. Z dlhodobého hľadiska je pri xylitole bezpečná denná dávka až 50 g / deň bez výskytu vedľajších účinkov.

Erytritol

Vyskytuje sa prírode v niektorých druhoch ovocia a hubách. Rovnako ako xylitol nemá žiadnu negatívnu dochuť.

Narozdiel od xylitolu je jeho energetická hodnota nulová a hladinu krvného cukru nezvyšuje vôbec. Jeho glykemický index je teda považovaný za nulový. Nie sú dokonca popisované ani negatívne účinky na trávenie v zmysle nadúvania a hnačky. Jediné známe negatívne dopady sa môžu prejaviť ako žalúdočný reflux (pálenie záhy).

Avšak aj v prípade erytritolu by ste mali začínať s nižšou dávkou a s množstvom to nepreháňať.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Pri chudnutí sa teda zatiaľ zdá byť výhodnejšie použitie erytritolu ako xylitolu, bude ale záležať na vašej vlastnej skúsenosti.

Kde kúpiť?

Firiem, ktoré ponúkajú xylitol a erytritol je celý rad. Môžete ich kúpiť v predajniach so zdravou výživou, v supermarketoch a na e-shopoch.

Skryť Zatvoriť reklamu