Zastavilo sa mi chudnutie. Čo s tým?

Zastavilo sa mi chudnutie. Čo s tým?
ilustračný obrázok (Zdroj: picturama.com)
Písmo: A- | A+

Najskôr idú prvé kilá dolu rýchlo, skôr či neskôr sa to však zastaví. Čo vtedy robiť, aby sme chudli aj naďalej?

Možno aj preto, že zhadzovanie prebytočných kíl automaticky berieme ako niečo nepríjemné, ťažko nesieme, keď sa spomalí alebo na chvíľu zastaví.  Prečo sa tak deje a ako také chvíle ustáť?

Akonáhle sa povie slovo diéta, chudnutie a pridáte k tomu ešte slovíčko "musím", väčšina ľudí sa pomyselne zatrasie a najradšej by s tým nemali nič do činenia.  Ešte keby to tak šlo ľahko a rýchlo, to áno - to by nás pandémia obezity určite netrápila.Avšak: chudnutie je náročný a dlhodobý proces, ktorý zmení takmer všetko vo vašom živote.  Ovplyvní váš vzťah k vlastnému telu i zdravie, vaše sociálne vzťahy, pozmení váš rytmus dňa, stravovanie, to, ako sa hýbete. A  je teda tiež očakávateľné, že sa celý ten náročný a komplexný proces sem tam spomalí alebo celkom zastaví.  Lenže na to je pripravený naozaj málokto.Predstavy VS.  REALITA

Predovšetkým preto, že sa do chudnutia púšťame ako úplní laici, ktorí zrazu povedali naštvane "dosť", narážame skoro na to, že sa naše očakávania stretávajú s veľmi odlišnou realitou.  Nie sme pripravení na zmeny, ktoré nás stretnú, na pocity, ktoré ich budú sprevádzať, o prekážkach a spôsobe ich prekonávania ani nehovoriac.

Veľkú úlohu v tomto zohráva fakt, že začíname chudnúť so značnou nevedomosťou.  Nezhromažďujeme informácie, nemáme naštudovanie fakty, nechápeme súvislosti.  K tomu musíme pripočítať fakt, že náš život už nebude prebiehať v takom stereotypu ako doteraz.  A kým nezačneme tento stereotyp prekonávať, nevieme, ako sme na tom s trpezlivosťou, temperamentom a schopnosťou veci dotiahnuť do konca.

Takže vlastne až keď sa do procesu chudnutia dostaneme, začneme tušiť, čo nás naozaj čaká. Ak si aspoň raz nevyskúšate chudnúci neúspech, nemôžete mať zdanie o tom, ako sa  na chudnutie, na to správne, skutočne pripraviť, aby to dobre dopadlo.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


VY A ODBORNÍCI

Pokiaľ k chudnutiu máte všetky osobnostné predpoklady, dokážete nejesť, čo nemáte, chodiť cvičiť, rovnako to ale nikdy nebude mať taký efekt, ako keď sa zveríte do rúk správnych ľudí.  S pomocou odborníkov sa môžete vyvarovať najranejších chýb.

Na druhú stranu musíte počítať s tým, že ani ten najlepší odborník nikdy nebude mať prečítané vaše telo na sto percent.  Preto sa aj s odborníkom stane, že sa chudnutie niekedy spomalí, bude to ale ďaleko menej pravdepodobné.

A hlavne: keď sa chudnutie zastaví, odborník s vami hneď situáciu rozoberie a navrhne zmeny, ktoré sú potrebné.  Čo sami nedokážete. Odborník vás tiež dokáže držať v kladnom zmysle slova na uzde: bude krotiť vaše nereálne očakávania, emočné želanie, informovať vás o prebiehajúcej realite a ušetrí vám teda mnohé zbytočné sklamania.CHUDNUTIE JE VEDA

Samozrejme, že na celom procese zmeny životného štýlu sú najpríjemnejšie okamihy radosti z toho, čo už ste dokázali.  Aj keď sú to zdanlivé maličkosti.  Ale najväčšie šťastie vás zaplaví práve potom, čo zabojujete a zvládnete fázu bolestivej stagnácie.  Ak toto zvládnete, potom vám táto fáza dá pocítiť vašu silu a zvýši tak váš pocit sebadôvery.

V prípade, že v tomto okamihu sa necítite dostatočne silní na to, zvládnuť stagnáciu sami, je dôležité mať okolo seba ľudí, ktorí vám môžu pomôcť udržať motiváciu, nepoľaviť a pochopiť, že zmena životného štýlu je jednoducho prirodzený proces, do ktorého patria vzostupy i  pády.  Že sa potom po prekonaní krízy dostaví eufória, tým si ale môžete byť istí.

Čo znamená, že sa rozhodne oplatí vydržať a nevzdávať to.  Treba mať na pamäti, že chudnutie a s tým súvisiaca zmena životného štýlu, je vlastne dnes už celé vedné odvetvie, a preto sa z môjho pohľadu oplatí mať po ruke “styroch odborníkov”: odborníka na výživu, na šport, psychológa a praktického  lekára.  Tí štyria spolu nutne nemusia spolupracovať, ale mali by o sebe vedieť.  A jeden z nich vám potom môže výrazne pomôcť aj vo fáze, kedy chudnutie nepôjde ďalej.DLHODOBÝ PROCES

Je tiež potrebné zbaviť sa mylného dojmu, že si raz niečo naštudujete,  jediný raz zájdete za odborníkom, a budete mať dostatok informácií na celé chudnutie.  Naozaj nebudete ... S tým, ako sa bude meniť vaše telo, ako bude postupne inak pracovať, bude nesmierne dôležité stále čerpať nové informácie, aby ste vedeli, čo sa s vami deje a prečo.

Chudnutie je vlastne otázkou dlhého vzdelávania sa.  A sebapoznávania sa!  Chudnutie vám umožní sa lepšie spoznať, overíte si mieru vašej trpezlivosti, zručnosti plánovať, disciplinovanosti a ochoty prekonávať prekážky.  Strata obťažujúcich kíl potom býva vykompenzovaná ziskom príjemnej sebadôvery.  Dôvery v seba samého, ktorá prirodzene porastie s každou prekonanou prekážkou a nenechá vás s chudnutím skončiť predčasne. A to je predsa tá najlepšia motivácia, prečo vydržať!

Nemá teda zmysel zmariť všetky svoje doterajšie snahy, keď sa niečo na chvíľu zasekne.  Aj keď také okamžiky vyzerajú ako nekonečné a máte v nich chuť akurát tak bezmocne plakať alebo sa zlostiť, zmysel má len jediné: vytrvať v odhodlaní, zobrať silu i odvahu a ísť sa odborníkov opýtať, čo je zlé, a zase pokračovať ďalej...


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)Prečo sa najčastejšie proces zhadzovania kíl spomalí alebo zastaví?


Ak ste sa pustili do chudnutia na vlastnú päsť a netušíte, čo sa deje, keď to zrazu nejde, mám pre vás prehľad siedmich najčastejších príčin tejto situácie:


 1. Zvolili ste príliš drastický spôsob znižovania váhy.

Pri nastolení "krutej diéty" postavenej na veľmi nízkom príjme kalórií sa síce dočkáte raketového poklesu váhy, ale aj rýchleho konca celého chudnutia.  Našťastie pre vaše zdravie to telo nevydrží a bude zúfalo ukladať každú prijatú kalóriu na horšie časy, pretože ho naučíte, že jediné, čo ho pri vašom spôsobe života čaká, je hladovanie.  A na to sa vyzbrojí práve tým, že uloží maximum z toho prijatého minima.

Vedľajším produktom takéhoto správania bude nutričná podvýživa (tj. telu budú chýbať dôležité živiny), psychická únava, podráždenosť, nespokojnosť so sebou aj všetkým, v čom žijete.  O poruchách príjmu potravy v extrémnych prípadoch ani nehovoriac.


 2. Dostali ste sa do dlhodobého stresu, stretávate sa s chorobou, ste po operácii ...

Oslabené, choré telo a chudnutie?  To naozaj nejde dohromady.  Keď ležíte v posteli a nie je vám nič zásadné, veľa času strávite maškrtením len z nudy.  Ak vás tlačí k múru dlhodobý stres, jedlo je zase ideálna náplasť na vyčerpanosť (preto tiež pri strese toľko ľudí túži po sladkostiach ako najrýchlejšom spôsobe doplnenia energie).  V každom prípade, aj keď sa chudnutie nezastaví či nespomalí pri samotnom strese / choroby (pretože vtedy naopak taktiež nemusíte mať chuť jesť vôbec nič), úbytok váhy sa iste spomalí potom.

Až sa neuzdravíte, pominie pôvodca stresu. Pretože telo sa dostane do regeneračnej fázy.  Po chorobe to navyše budete mať ešte pár dní bez športu, a to potom nejaké to deko môže naopak i naskočiť.  Každopádne je dôležité tieto situácie brať ako výnimočné, ako dočasnú nerovnováhu, ktorá síce možno na chvíľu chudnutie spomalí alebo zastaví, ale vy všetkému dáte priestor a čas, a až zase budete v pohode, znovu sa pustíte do zoštíhľovania.  Rozumne a zdravo! 3. Vaše telo sa adaptovalo na nastolený režim a potrebuje znovu "postrčiť".

Áno, aj keď robíte všetko správne, chodíte za odborníkmi, máte profesionálom vypracovaný jedálniček, pri cvičení na vás dohliada tréner...  Aj v tomto prípade môže dôjsť k spomaleniu chudnutia.  Začiatky sú skrátka vždy najradostnejšie - preto sú ale pohybové aj stravovacie plány zostavované na určité obdobie.

Najčastejšie to bývajú tri mesiace.  Počas prvých troch mesiacov potom zaznamenáte najväčší úbytok už preto, že je to pre telo najväčšia zmena, na ktorú výrazne reaguje.  Potom si však zvykne.  Na pohyb, príjem kalórií, váha sa pomaly stabilizuje ... A keď ju potrebujete ešte ďalej znížiť (z objektívneho hľadiska!), je práve po troch mesiacoch dobré znovu zamieriť na kontroly, premeranie bazálneho metabolizmu, zistenie, ako sa vám vylepšila kondícia, a podobne.

Výsledkom bude prepracovanie existujúceho "rozpisu" v stravovaní aj pohybu tak, aby bolo telo povzbudené k ďalšiemu úbytku tukovej hmoty.  Z tohto pohľadu je pozastavenie chudnutia úplne normálne a bežné, a dokonca sa dá povedať, že je v poriadku, že k nemu dôjde.  Telo tým signalizuje, ako prijíma zmeny.  A že ich prijíma dobre.


 4. Mení sa pomer tuku a svalov vo vašom tele.

A to sa pri optimálnej zmene životného štýlu stane takmer iste.  Ubudne tuk, pribudnú svaly.  A tento jeden z najzásadnejších momentov pritom vaša váha takmer nezaznamená.  Možno vám pár týždňov zostane ručička na mieste, ale než to sa zlosťou a slzami vzdáte, zase zájdite za odborníkom a nechajte si zmerať zloženie tela.  Sami výživoví poradcovia a tréneri vás na túto skutočnosť určite pripravia a včas vás upozornia, že už sa práve toto deje!

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


 5. Ste v zajatí hormónov!

Hormóny...  A hlavne s tými ženskými to každý deň vyzerá inak.  Raz ich je príliš, potom zasa málo, a ich množstvo ovplyvňuje našu náladu, kondíciu a napodiv aj váhu.

Tá sa počas mesiaca sama mení v závislosti na práve prebiehajúcej fáze menštruačného cyklu.  Mení sa tiež v závislosti na veku.  A logicky preto kolíše aj rýchlosť, s akou ste schopní chudnúť.  Takže až vaše chudnutie začne stagnovať, pozrite sa do kalendára: nepribližujú sa náhodou "vaše dni"?  Po nich sa to zvyčajne zase pohne dopredu, tak jednoducho len vydržte ...


 6. Myslíte si, že všetko robíte správne, ale ...

Môžete byť na omyle.  Túto chybu robievajú tí, ktorí si po mesiaci dvoch sú istí, že už dávno majú v malíčku cvičebný i stravovací plán a že už môžu cvičiť a jesť jednoducho tak nejako "od oka".

Prestanú vážiť potraviny, merať si tepovú frekvenciu, pretože sami seba presvedčili, že po tom žiarivom začiatku zhadzovania sú už takmer profíci, všetko vedia, všetko poznajú ... a to, že sem tam pridajú pár (desiatok) gramov prílohy a sem tam prepísknu tepovú frekvenciu, im príde úplne vylúčené.  Oni predsa vedia!  Nevedia.

A ak sa tak nejako približne správate i vy, zase sa rýchlo vráťte k tomu, čo máte predpísané od odborníkov, nech zbytočne nemrháte svojim vlastnným úsilím.


 7. Dosiahli ste svoj cieľ!

Áno, aj to sa jedného dňa stane.  Budete pri konci.  Krivky vyladené, telo v kondícii, pocit zo seba samého skvelý ... Ku koncu zhadzovania bude chudnutie vôbec najpomalšie.  Jediné kilo, to posledné, ktoré vám bude chýbať do stanovenej méty, vám môže trvať napríklad taktiež dva mesiace.  A bude to tak v poriadku.

Telo je v optimálnej forme - fyzicky aj psychicky.  Takže vás toto už ani nebude trápiť.  Napriek tomu je tento fakt len ďalším dôkazom toho, že schudnúť je beh na dlhú trať, a to ešte beh prekážkový, pri ktorom občas zapadnete do blata, občas budete chcieť závod so svojou vlastnou vôľou a vytrvalosťou vzdať, ale na konci ktorého, v cieli,  vás čaká odmena v podobe vášho vlastného spokojného úsmevu a vedomie, že ste dokázali niečo neuveriteľného!KEĎ PRICHÁDZAJÚ výhovorky...

Aby zmena životného štýlu fungovala, je potrebné do nej ísť s tým správnym rozhodnutím.  Chudnúť pre seba, nie pre partnera, mamičku alebo kamarátky.  A chudnúť zdravo, rozumne.  Vtedy tiež obmedzíte riziko vzniku výhovoriek.  Vety o únave, starostiach, pribúdajúcich povinnostiach alebo nenálade by sa u vás vlastne ani objaviť nemali.  A ak o nich začínate uvažovať, berte to predovšetkým ako signál napovedajúci, že vo vašom chudnutí niečo nejde, ako má.

Ale to nie je dôvod s tým tresnúť.  To je dôvod s niekým  to prebrať.  Rovnako tak konajte, keď sa na vás valí stres, povinnosti doma, v práci, strach o choré deti, nestíhate a podobne.  Takéto situácie vám budú do života prichádzať aj naďalej, a predsa sa zakaždým nemôže stať, že kvôli nim chudnutie opustíte!  Naopak.  To, že chudnete, znamená, že v ideálnom prípade dobre jete, staráte sa o svoju fyzickú i psychickú zdatnosť, teda unesiete pár starostí navyše.  Preto tak veľmi záleží na spôsobe, ako sa do toho pustíte!

Skryť Zatvoriť reklamu