Závislosť na jedle - mýtus či realita?

Myšlienka, že človek môže byť závislý od jedla v poslednej dobe začína mať podporu aj od vedeckej obce. A nie sú to len výskumy, čo potvrdzujú takúto závislosť. Vidím to bohužiaľ aj na niektorých mojich klientoch, že závislosť na

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

potravinách prestupuje ich životom a znižuje im ich kvalitu.

Experimenty na zvieratách a ľuďoch ukazujú, že pre niektorých ľudí je určitý spôsob konzumácie jedla rovnakým spúšťačom takých istých pocitov a prežívania ako pri užívaní drog ako kokaín a heroín. Aktivujú sa v mozgu rovnaké reakčné centrá. Vyvolávajú túto reakciu hlavne chutné a nezdravé potraviny bohaté na

Cukor

Tuk

Soľ

Rovnako ako pri návykových látok, tak veľmi chutné potraviny vyvolávajú dobrý pocit v tele vďaka uvoľňovaniu dopamínu. Akonáhle ľudia prežívajú radosti spojené so zvýšeným prenosom dopamínu v mozgu vďaka príjmu určitých potravín, tak veľmi rýchlo cítia zase potrebu ich znova a znova jesť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
závisloť na potravinách
závisloť na potravinách (zdroj: http://i.cdn.turner.com/cnn/2011/HEALTH/04/04/food.drug.addiction.same.to.brain/t1larg.food.drugs.addiction.same.to.brain.jpg)

Odmenou z príjmu chutných potravín je príjemný pocit v hlave a pri častom a veľmi silnom stimule tento počuť prepisuje signál plnosti, sýtosti a uspokojenia a ľudia potom jedia aj vtedy, aj keď nie sú hladní.

Ľudia, ktorí vykazujú známky závislosti potravín, sú časom menej citliví k potravinám a potrebujú ich jesť viac a viac, aby zistili, že potrebujú silnejší nezdravý stimul od potravín.

Závislosť od jedla môže teda hrať dôležitú úlohu v príčinách obezity. Nie je to ale pravidlom. Aj normálni, nie obézni ľudia, môžu tiež bojovať s potravinovou závislosťou. Ich telo môže byť totiž lepšie geneticky naprogramované tak, že prijaté kalórie lepšie spália, prípadne môžu fyzickou aktivitou kompenzovať prejedanie.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia, ktorí sú závislí na potravinách, budú aj naďalej jesť napriek negatívnym následkom takéhoto správania: prírastok na hmotnosti, poškodené vzťahy... Je to rovnaké ako pri ľuďoch závislých na drogách alebo hazardných hrách – nedokážu zastaviť svoje správanie, aj keď chcú.

závislosť na jedle
závislosť na jedle (zdroj: http://guardianlv.com/wp-content/uploads/2014/01/Food-Addictions-Believed-to-be-Similar-to-Drug-and-Alcohol-Addictions.jpg)

Podľa čoho spoznáme závislosť na potravinách

1. jedlo je všetko, na čo myslíte. Ak uvažujete o jedle, o tom , čo ste práve zjedli, čo sa chystáte zjesť cestou do práce, v práci, po práci, doma, s rodinou, môžete mať problém.

2. Chcete závislosť zastaviť, ale nedokážete to. Ak máte pocit, že láska k potravinám je už mimo vašu kontrolu, alebo ak chcete prestať jesť nadmerné množstvá, ale nemôžete to zastaviť, tak to môže byť známkou toho, že budete pravdepodobne potrebovať odbornú pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

3. Konzumujete jedlo v tajnosti alebo klamete o tom, čo ste a koľko ste zjedli. Jedným z charakteristických rysov väščiny ľudí závislých na jedle je, že skrývajú svoje stravovacie správanie alebo klamú o tom, koľko toho skonzumovali. Majú z toho pocity viny alebo hanby.

4. Konzumujete aj za bodom plnosti. Zjete toho príliš veľa počas vianočných sviatkov, narodenín – to je ale v poriadku. Ak ale jete pravidelne tak veľa, že je vám potom z toho zle alebo nemôžete prestať jesť, aj keď ste plní, tak môže to znamenať závislosť od jedla. Ak používate preháňadlá alebo rôzne podporné tráviace prostriedky, tak to je už obzvlášť dôležité, aby ste vyhľadali odbornú pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

5. Ste nútení jesť, aj keď nie ste hladní alebo sa cítite energeticky vyprahnutí. Vysoký obsah cukru a tuku vyvoláva po ich konzumácii príjemné pocity v mozgu. Tieto pocity ale rýchlo vyprchajú a dostáva sa pocit prázdnoty, zníženej životnej energie a môžu tiež prichádzať depresie. Riešením v taktomto prípade je potom príjem ďalšej dávky nezdravých vysokotučných a vysokocukornatých potravín. Čiže ďalší znak závislosti.

závisloť na jedle
závisloť na jedle (zdroj: http://authoritynutrition.com/wp-content/uploads/2014/02/girl-who-is-addicted-to-chocolate.jpg)

Zotavenie sa z potravinárskej závislosti je ale omnoho náročnejšie ako zotavenie sa z iných druhov závilosti. Alkoholici, napríklad, im stačí zdržať sa konzumácie alkoholu. Ale ľudia bežne potrebujú jesť a tu vzniká ten problém zložitosti odvykania od nadmernej konzumácie jedla. Preto je nevyhnutné vyhľadať odborníka, mať podporu v rodine a začať žiť aktívnym spôosobom života.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  577
  •  | 
  • Páči sa:  1 503x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu