Zdravý životný štýl, vďaka ktorému priberáte

Zdravý životný štýl, vďaka ktorému priberáte
ilustračný obrázok (Zdroj: picturama.com)
Písmo: A- | A+

Pravidelne cvičíte, vylúčili ste zo stravy cukor, lepok a tučné potraviny a napriek tomu sa vám nedarí dosiahnuť vysnívanú váhu? Možno za tým stojí práve váš "zdravý" životný štýl.

O tom, čo je vlastne zdravé alebo nie, sa vedú neustále spory a rovnako tak odborníci na výživu stále chrlia nové a zaručené metódy na schudnutie. To, čo platilo včera, je už dnes pasé. Dal som dohromady niektoré "staromódne" rady a mýty o chudnutí, ktoré môžu stáť v ceste za vašou štíhlou postavou.Znížili ste príjem cukru


A nahradili ho umelými sladidlami. Dôkazy, ktoré usvedčujú cukor z poškodzovania nášho zdravia, neustále pribúdajú, a tak konzumenti hľadajú spôsob, ako si vychutnať svoj obľúbený koláč aj bez cukru.  Výrobcovia potravín samozrejme reagujú na dopyt po produktoch bez cukru a chrlia na trh cukrovinky, džemy, sušienky, žuvačky a nealkoholické nápoje plné umelých sladidiel.  Náhradné sladidlá však nie sú riešením.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok 


Organizmus reaguje na sladkú chuť vyplavením inzulínu, ktorý má za úlohu dorovnať hladinu cukru v krvi.  Lenže po konzumácii umelých sladidiel hladiny cukru v krvi nestúpajú, inzulínu je tak nadbytok a nastáva hypoglykémia. A s tou prichádza neodbytná intenzívna chuť na sladké. Jednoducho povedané umelé sladidlá zvyšujú chuť do jedla a môžu tak brániť vašej snahe schudnúť.

Navyše výrobcovia po odobratí cukru z produktov často vylepšujú chuť pridaním najrôznejších tukov, čím sa len zvýši kalorická hodnota výrobku.Vyberáte si zlé desiaty


Vybrať si niečo zdravé pod zub medzi hlavnými jedlami môže byť docela ťažké, najmä ak sa snažíte schudnúť. Obchodníci svoje výrobky oblepujú zavádzajúcimi zdravo znejúcimi frázami ako "celozrnný", "bez lepku" a "s nízkym obsahom tuku".  A vy si tak v dobrej viere kupujete na olovrant ochutené jogurty alebo celozrnné cereálne tyčinky, ktoré k vašej snahe schudnúť rozhodne neprispievajú.


Pečivo na desiatu vždy vyberajte celozrnné, poprípade grahamové.  A vyhýbajte sa názvom cereálne alebo viaczrnné. Ideálnymi desiatami sú jogurty, tvarohy, ovocie dopoludnia, popoludní zelenina, orechy alebo celozrnné pečivo s domácimi nátierkami (strukovinové, apod.), šunka, syry. Odporúčam sa tiež vyhýbať sladkému a farebnému pečivu.

Šišky, croissanty a predovšetkým tie extra farebné a skvele vyzerajúce donuty obsahujú vysoké množstvo tukov a cukrov, u šišiek potom ešte koktail dochucovadiel a farbív. Obsahujú napríklad stužený tuk alebo palmový olej a výživová hodnota je minimálna.  Navyše niektorí odborníci tvrdia, že práve kvôli obsahu cukru bývajú tieto potraviny návykové.

Donut aj croissant majú podobný glykemický index ako sacharóza a vyšší glykemický index v kombinácii s cukrom a palmovým tukom tvoria veľmi dobrý základ pre tvorbu obezity a diabetu. Do spomínaných výrobkov sa pridáva palmový tuk, ktorý je pre svoju cenovú dostupnosť výrazne využívaný nielen  v pekárstve.  Obsahuje ale veľa nasýtených mastných kyselín, ktoré neprospievajú cievam.


Ak ide o farebné polevy (banánová, jahodová, vanilková atď.), tak vedzte, že väčšinou skutočne nejde o roztlačené ovocie, ale o žlté karotény alebo syntetický tartrazín, ktorý je z uhoľného dechtu a môže spôsobovať detskú hyperaktivitu a alergie. Croissanty, donuty aj šišky dodávajú predovšetkým mnoho prázdnych kalórií.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Cvičíte to isté príliš často


Vaše rozhodnutie pravidelne cvičiť je určite chvályhodné, ale ak trávite všetok svoj voľný čas šprintováním a zdvíhaním činiek, nedávate vášmu telu dostatok času na zotavenie, čo môže zvýšiť riziko úrazu a vlastne brániť vášmu pokroku. Navrhujem ponechať si jeden alebo dva dni v týždni bez cvičenia. Taktiež odporúčam zase pre nakopnutie metabolizmu meniť cvičebný režim.

Ak cvičíte to isté niekoľko mesiacov, vášmu telu chýba výzva, čo znamená, že nespaľuje toľko kalórií, koľko by mohlo.Jete zlé ryby


Čo sa týka diétnych potravín, nie je nič zdravšieho než pekný kus ryby, že áno?  To mohla byť pravda pred sto rokmi, dnes je to často inak.  Aj keď morská ryba môže byť skvelým zdrojom chudej bielkoviny a srdce posilňujúcich omega-3 mastných kyselín, niektoré druhy rýb a ich príprava môžu prispievať k priberaniu.

Pozrime sa napríklad na lososy chované na farmách.  Žijú síce tiež v mori, rovnako ako divoké lososy, ale sú uzavreté v priehradkách s pravidelným prísunom granúl.  Divoký losos je zdrojom vysoko cenných nenasýtených mastných kyselín, ktoré udržujú hladiny cholesterolu v krvi na nízkej úrovni a tým chráni naše srdcové zdravie.  Avšak losos chovaný na farme vám so srdcovým zdravím veľmi nepomôže.

Podľa Americkej spoločnosti pre výživu majú lososy chované farmárskym spôsobom horší pomer omega 3 a omega 6 nenasýtených mastných kyselín a sú tučnejšie než lososy žijúcie voľne v moriach a oceánoch.  Bohužiaľ prevažná väčšina lososov, ktoré končia na našom stole, pochádza práve z fariem.


Štíhlice a mečúň tiež nie sú tou najlepšou voľbou diétneho jedálnička. Tieto ryby obsahujú nebezpečne vysoké množstvo ortuti, ktorá pôsobí ako endokrinný disruptor.  Tieto hormonálne aktívne látky prispievajú k znižovaniu hladín leptínu, hormónu, ktorý reguluje chuť do jedla.  Jednoducho povedané po konzumácii týchto rýb budete mať čoskoro potrebu zase niečo zjesť.Jete len nízkotučné potraviny


Ako zdravé sa často tvária tiež potraviny, ktoré môžu ísť paradoxne proti vašej snahe schudnúť. Sú to napríklad tie známe light mliečne produkty, ktoré sa v lepšom prípade zahusťujú prírodnými škrobmi, v horšom chémiou.  Znamená to, že relatívne neškodný mliečny tuk bol nahradený niečím, čo do jogurtu nepatrí a čo rozhodne nemá ani tak priaznivý vplyv na organizmus a trávenie.  Často nájdeme v light produktoch i chemické sladidlá. 


Rovnako záludné sú napríklad aj džúsy a ovocie. Áno, stopercentný, najlepšie doma vyžmýkaný džús, to sú vitamíny, ale popri tom tiež veľa cukrov.  Že sú ovocné?  Stále sú to cukry, ktoré rozhýbu hladinu toho krvného a mnohokrát majú aj vyššií glykemický index.  Aj preto sa so všetkými smoothies, fresh džúsmi a inými zdravými drinkami musí opatrne.  Rovnako ako s niektorými druhmi ovocia.  Môžete akokoľvek milovať banány, hrozno alebo ananás, avšak ... sú to tie najsladšie druhy ovocia a nesú so sebou rovnaké ťažkosti ako spomínané džúsy.  Aj keď ich zručne maskujú pod zdravou šupkou.Preťažujete svoj tanier zdravými potravinami


Len preto, že je vaše jedlo všeobecne považované za zdravé, neznamená to, že si nemusíte strážiť jeho množstvo.  Rozhodne stojí za to si zapamätať, že dokonca aj cnostné a hojne vychvaľované potraviny obsahujú kalórie. Takže ak si denne doprajete super zdravé avokádo, na raňajky máte veľký tanier ovsenej kaše a na obed si nasadíte dve porcie kuracieho, nečudujte sa, že ručička na vašej váhe neklesá.  Naopak vaša váha môže dokonca stúpnuť.

Väčšina odborníkov na výživu sa zhoduje v tom, že polovica vášho taniera by mala byť naplnená zeleninou a druhá polovica by mala pozostávať z porcie chudej bielkoviny o veľkosti bežného mobilného telefónu, obilnín o veľkosti vašej päste a tuku nie viac ako je veľkosť vášho ukazováka.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Dali ste sa na bezlepkovú stravu


Pre niektorých ľudí je bezlepkové stravovanie nutnosťou.  Ak sa však lepku zriekate práve preto, aby ste schudli, možno by ste si svoju voľbu mali rozmyslieť.

Väčšina bezlepkového pečiva sa vyrába z rafinovaných obilnín, najčastejšie z bielej ryžovej múky.  Toto pečivo potom obsahuje dvakrát toľko sacharidov ako celozrnný chlieb.  Navyše, ako ukazujú odborné štúdie, ľudia, ktorí konzumujú celé zrná, majú menej brušného tuku ako jedinci, ktorí jedia rafinované obilniny.

Ak sa z akéhokoľvek dôvodu musíte stravovať bezlepkovo,radím poobzerať sa po bezlepkovom pečive vyrobenom zo zmesí semien a prirodzene bezlepkových celých zŕn, ako je proso a amarant.Jete veľa bielkovín


Proteíny patria medzi obľúbené živiny, ich nadmerná konzumácia však môže viesť k priberaniu na váhe. Keď budete prijímať viac bielkovín, než vaše telo spotrebuje, nadbytočné bielkoviny sa pravdepodobne uložia ako tuk a prebytočné aminokyseliny sa jednoducho vylúčia.

Správne množstvo bielkovín je dôležité pre naše zdravie. Ich nedostatok môže byť pre naše telo ohrozujúce, pretože práve bielkoviny sú naším základným stavebným materiálom.


Ak nedodávame telu bielkoviny, môžu sa pomerne skoro objaviť opuchy nôh alebo aj viečok, dochádza k lámaniu nechtov, k úbytku svalovej hmoty, k oslabeniu imunitného systému alebo tiež spomaleniu hojenia rán.  Po čase dochádza k únave, apatii a depresiám.  U detí sa pri nedostatku bielkovín môže prejaviť aj tzv. choroba kwashiorkor, ktorá sa prejavuje napríklad malým vzrastom, celkovým neprospievaním, ochorením pečene, vypadávaním zubov, opuchmi a prítomnosťou vody v bruchu. 

Medzi najvhodnejšie zdroje bielkovín patrí kvalitné mäso, vajcia, orechy, mliečne výrobky a syry.  Nájdete ich ale aj v strukovinách alebo v sóji a tofu.

Správne množstvo bielkovín zodpovedá zhruba 30% z celkového denného príjmu. Prevedené na gramy ide väčšinou o 1 gram na 1 kilogram telesnej hmotnosti.  Bielkoviny by potom mali byť 2/3 rastlinného a 1/3 živočíšneho pôvodu.  Desať gramov bielkovín nájdete napr. v 35 g kurčaťa, 45 g hovädzieho, 113 g celozrnného chleba, 195 g sóje alebo v 200 ml jogurtu.


Skryť Zatvoriť reklamu