Preloženie termínu celoštátneho testu pre vysokú chorobnosť žiakov odhalilo závažnú skutočnosť – niekoľko desiatok škôl (!) vrátilo obálky s testami otvorené (môžu sa odpečatiť až v deň testovania). Miklolaj následne vyhlásil, že Monitor 9 nie je povinný, pretože k nemu neexistuje vyhláška, a preto nemôže potrestať riaditeľov daných škôl (ktorí pri preberaní zásielky s testami podpisom potvrdzovali, že je neporušená). Dokonca odmietol dotyčné školy čo i len zverejniť – vraj by ho mohli žalovať za poškodenie dobrého mena.
Ministerstvo školstva na svojej internetovej stránke korigovalo vyhlásenia svojho šéfa. Vo svojom stanovisku konštatovalo, že „celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníkov je legislatívne riešené všeobecne záväzným právnym predpisom, vyhláškou MŠ SR č. 145/1996 z.z.“. Stredné školy sú povinné akceptovať výsledky Monitoru 9 pri prijímaní žiakov. Ak by sa teda niektorý žiak dobrovoľne testov nezúčastnil, čo je podľa Mikolaja možné, automaticky sa pripravuje o šancu dostať sa na strednú školu s počtom záujemcov prevyšujúcim počet prijímaných žiakov. Takže Mikolajova dobrovoľnosť má kocúrkovskú logiku.
Monitor 9 mal i doteraz viacero nedostatkov. Jednotlivé stredné školy sa môžu rozhodnúť, akú váhu bude mať Monitor 9 pri prijímacom procese – teoreticky môže tvoriť zanedbateľné 1% z celkového počtu bodov uchádzača. Doteraz boli administrátormi testov len domáci učitelia bez externého dozoru a viacero deviatakov v ankete pripustilo, že mali možnosť počas testov odpisovať. Na niektorých školách mali žiaci 100% úspešnosť pri niektorých cvičeniach, čo bolo spôsobené buď prehnane ľahkými otázkami/príkladmi, aké by sa nemali vyskytovať v serióznych testoch, alebo možnosťou odpisovať, prípadne pomocou zo strany učiteľov, resp. vedomosťou o konkrétnych zadaniach vopred. Tohtoročné otvorené obálky vyvolávajú oprávnené podozrenia, že niečo podobné sa dialo i počas predošlých monitorov. Ako je teda možné, že minister Mikolaj rázne nezasiahol a nerieši takýto závažný problém? Akú dôveryhodnosť majú prikladať stredné školy výsledkom testov po tejto skúsenosti? Prečo ministerstvo nezjednotí váhu Monitoru 9 pri prijímaní na stredné školy a kedy konečne zavedie poriadok pri administrácii testov?
Na záver perlička, ktorú sa neoplatí ani komentovať. Ján Slota, stranícky šéf Mikolaja, vyhlásil: „Monitor, či je, či nie je, alebo či sa niekto pomýlil, či to bolo riešené vo vyhláške, alebo nebolo – to je niečo, na základe čoho by som ja mal vyzvať svojho ministra, aby odstúpil? Veď to nie je na to ani, aby si kýchol ten minister. No či je monitor, alebo nie je monitor? Od toho závisí budúcnosť slovenského školstva? Že sa nehanbíte vôbec spýtať na takú otázku.“
Akokoľvek, prístup Jána Mikolaja k Monitoru 9 považujem po zmätkoch s vianočnými prázdninami za jeho druhý závažný prešľap vo funkcii ministra školstva.