8.apríl - Medzinárodný deň Rómov

Zachytil som túto informáciu pri počúvaní rozhlasu v uvedený deň a priznám sa, bol som zvedavý na komentár k tomuto sviatku. Napriek tomu, že naše médiá s obľubou komentujú často aj bezvýznamné udalosti, okrem niekoľkých viet od rómskeho spoluobčana s vysokoškolským vzdelaním, ktorému dali slovo, som sa nič podstatné nedozvedel. Prekvapilo ma to, nakoľko rómska otázka je v našej spoločnosti veľmi často diskutovaná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

A tak som si položil otázku, kto a akí vlastne sú naši spoluobčania rómskej národnosti? Čo o nich vieme? Sú dobrí a či zlí, hlúpi, alebo múdri, leniví, alebo pracovití?

Otázok veľa a odpovede takmer žiadne.

Negatívne názory a nálady spoločnosti, často hraničiace s rasizmom voči Rómom nadobúdajú stále väčšie rozmery. Politici nás informujú o rôznych riešeniach, ale okrem ich premenovania z Cigánov na Rómov sa nič podstatné nezmenilo.

Myslím, že naše názory a hodnotenia sú príliš jednostranné. Je z nich cítiť neochotu až nezáujem porozumieť a hľadať riešenie. Pozrime sa však na tento spoločenský problém z iného uhlu pohľadu a vráťme sa do nie tak dávnej minulosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zákonom z roku 1958 bol stanovený dátum, kedy museli Rómovia, (vtedy Cigáni) pod hrozbou trestu zostať na mieste, kde sa práve nachádzali. Násilím im boli odobraté kone a kolesá od vozov, čím boli donútení ukončiť kočovný spôsob života, ktorým žili po celé stáročia. Život, ktorý ich robil šťastnými a slobodnými. Nedali sme im žiadnu šancu brániť sa. Začali sme ich násilne asimilovať do našej spoločnosti a vnucovať im naše predstavy o spôsobe života. Výsledkom je dnešná takmer neriešiteľná situácia.

Každý živý organizmus na našej planéte hľadá najjednoduchší a najľahší spôsob prežitia, a tak ako my, aj Rómovia majú ten svoj.

SkryťVypnúť reklamu

Je obdivuhodné, s akou ľahkosťou sa dokážu orientovať v nekonečnej spleti zákonov a nariadení nielen slovenských, ale aj tých svetových. Žijú jednoducho, intenzívne a netrápia sa budúcnosťou. Vedia oddeliť podstatné od nepodstatného a je tiež úctyhodné, že aj po toľkých storočiach, ktoré žijú na našom území, len so symbolickou podporou spoločnosti a štátu si zachovali svoj jazyk, kultúru a osobnú slobodu. Žijú životom, ktorý je pre nás absolútne neprijateľný a nepochopiteľný , ale je to ich život.

Kladiem si teda otázku, či je vôbec možné tento stav zmeniť? Obávam sa, že v našej „syntetickej“ spoločnosti, ktorú sme si vytvorili, a z ktorej Rómovia svojou šikovnosťou profitujú, nebude jednoduché nájsť riešenie. Bolo by asi naivné myslieť si, že sa vrátia ku kočovnému spôsobu života, kedy neboli príťažou našej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Problém vidím v podstate nášho spoločensko-ekonomického systému v ktorom žijeme, a ktorý sa často stáva pre nás nezvládnuteľný aj v iných oblastiach nášho života. Výstižne to povedala redaktorka jednej televízie na margo nedávnej tragédie v jadrovej elektrárni v Japonskej Fukušime, „Ako ľahko si príroda poradila s našimi najmodernejšími technológiami“.

Aj keď mnohí so mnou asi nebudú súhlasiť, som toho názoru, že Rómovia predstavujú prirodzenosť života na našej planéte a my, ktorí ich kritizujeme a odsudzujeme, sme predstaviteľmi sveta, ktorý je s tým ich v ostrom protiklade.

Je to ako vzťah medzi vodou a ohňom. A tak nám asi nezostáva nič iné, ako počkať, či voda oheň uhasí, alebo sa oheň rozhorí a voda ustúpi.

Milan Zeman

Milan Zeman

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som presvedčený o tom, že každé stretnutie s človekom, každá životná situácia a každá informácia nás posúva na našej ceste k tomu čo sa má stať. Verím, že nič nie je náhoda a všetko je tak, ako má byť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu